Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi sonuçlandi

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, beslenme ve saglik verilerini olusturmak amaciyla Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi (TBSA) yapiyor. 81 il düzeyinde baslatilan arastirma Bursa'da tamamlandi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü, beslenme ve saglik verilerini olusturmak amaciyla Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi (TBSA) yapiyor. 81 il düzeyinde baslatilan arastirma Bursa'da tamamlandi. Çalismadan elde edilen bulgular, vatandaslara yeterli ve dengeli beslenme önerilerinde bulunulmasi, saglik sorunlarina çözüm getirilmesi açisindan önem tasiyor.

Arastirmada, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan seçilen örneklemdeki hanelerde, aile bireyleriyle tek tek görüsüldü. Vatandaslarin beslenme konusunda bireysel görüsmelerin de yapildigi arastirmada görüsme yapilan kisilerin ayrica fizik muayeneleri de yapildi. Bu kisilerden (5 yasindan büyüklere) kan ve idrar tahlilleri yapildigini belirten Bursa Il Saglik Müdürü Dr. Özcan Akan, arastirma kapsamindaki tüm kisilerin cinsiyet, yas, ögrenim durumlari gibi bireysel özelliklerinin kayit altina alindigini açikladi. Bu kisilerin yasadiklari hanelerdeki konut özellikleri ile hanelerindeki genel besin tüketim özelliklerinin de ögrenildigini dile getiren Akan, sunlari kaydetti: "Kisi görüsmelerinde ise bireylerin kullandiklari besin desteklerinin, beslenme aliskanliklari ve özelliklerinin, günlük fiziksel aktivitelerinin neler oldugu arastirildi. Arastirma kapsaminda ilimizde 3 doktor, 3 diyetisyen, 2 laboratuar teknisyeni, 4 hemsire, 2 ebe, 2 saglik memurundan olusan bir ekip görev yapti. Arastirma kapsaminda

i haneler illere göre degisen sayilarda olup TÜIK tarafindan tesadüfi yöntemle belirlenmistir. Bu arastirma Türkiye genelinde 81 ilde, 600 kümede, 19 bin 56 hanede; ilimizde ise 756 hane ve 23 küme üzerinde gerçeklestirilmistir."

Dr. Özcan Akan, Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmalariyla toplumun beslenme, bilgi tutum ve aliskanliklari ile fiziksel aktivite düzeylerinin saptanmasi yaninda, yapilacak kan ve idrar tetkikleriyle, beslenmeye dayali birçok hastaliga iliskin tüm ülkeyi temsil edecek bilimsel nitelikli ve güncel veriler saglanacagini kaydetti. Akan, bundan sonra her bir risk etmeninin önlenmesine yönelik gelistirilecek plan ve politikalarla, toplum sagligina yön verilmesi ve var olan politikalarin ise güncellenmesinin saglanmasinin hedeflendigini vurguladi. Akan, "Çalismadan elde edilen bulgular, ülkemiz insanlarina yeterli ve dengeli beslenme önerilerinde bulunulmasi, saglik sorunlarina çözüm getirilmesi ve ülkemiz insaninin beslenme aliskanliklari hakkinda dünya literatüründe yer almasi için bilimsel ve büyük önem arz etmektedir." dedi.

Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi, Saglik Bakanligi imkanlariyla, Hacettepe Üniversitesi Saglik Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü ve Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi isbirligiyle yürütülüyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası