Anayasa Mahkemesi ve Danistay tarafindan bir kismi iptal edilen Tam Gün Yas">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Halkimizi muayenehane kapilarindan kurtaracagiz

Saglik Bakani Recep Akdag, "Hümümet olarak vatandaslarimizi muayenehane kapilarindan kurtarmakta kararliyiz." dedi.

Anayasa Mahkemesi ve Danistay tarafindan bir kismi iptal edilen Tam Gün Yasasi hakkinda gelinen durumu degerlendiren Recep Akdag, "Bu isin kanun, yönetmelik ve uygulama bölümleri var. Vatandasimizin her zaman yararina olan uygulamalari yapacagiz." ifadesini kullandi. Akdag, vatandaslardan da kendilerini muayenehanelere yönlendirenler varsa derhal bakanliga bildirmelerini istedi.

Incelemelerde bulunmak ve referandumla ilgili bilgilendirme toplantisina katilmak üzere Nevsehir'e gelen Bakan Akdag, Anayasa Mahkemesi ve Danistay tarafindan bir kismi iptal edilen Tam Gün Yasasi hakkinda gelinen durumu degerlendirdi. Yasanin bir bölümünü iptal eden Anayasa Mahkemesi ve Danistay'a tepki gösteren Bakan, hukukun ufak bir azinligin haklarini gözeterek halkin yararina olmayan kararlar almamasi gerektigini söyledi. Yasanin bir kisminin mahkemelerde iptal edildigini belirten Akdag, "Önce Anayasa Mahkemesi, ardindan Danistay paketin önemli bir kismini anamuhalefet partisinin basvurusu üzerine iptal etti. Paketle saglik alaninda önemli kazanimlar saglayacaktik. Biz yüzde yüz basari hedeflerken yüksek mahkemelerin iptalleri sonrasinda yüzde 50-60 veya 70'lere indi." dedi.

Muayenehanelerin tamaminin kapanmasini istediklerini, ancak iptal kararlari sonrasinda bir kisminin önünün açik kaldigini belirten Akdag söyle konustu: "Istedigimiz nokta gerçeklesmedi. Ancak hükümet olarak halkimizi muayenehane kapilarindan kurtarmaya kararliyiz. Bu isin kanun, yönetmelik ve uygulama bölümleri var. Kanunun uygulanmasini takip edecegiz. Vatandasimizin her zaman yararina olan uygulamalari yapacagiz. Su anda uygulanmakta olan 'Saglikta Dönüsüm' programi sonrasinda vatandaslarimiz bütün devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerine gidebilir hale geldi. Acil durumlarda bes kurus para vermeden özel hastanelere gidip tedavi olabilir."

Vatandaslardan kendilerini muayenehanelere yönlendirenler varsa derhal kendilerine bildirmelerini isteyen Akdag, "Saglik Bakanligi ve teskilatlari olarak gerekeni yapacagiz. Vatandasimiza daima sahip çikacagiz. Muayene konusu Anadolu'da çok yerde çözülmüs durumdadir. Bu konuda kanun maddesi olmamasina ragmen verdigimiz tesvikler ve ek ödemelerle bu noktaya geldik." diye konustu.

Hukukun yerindelik denetimi yaparak halkin yararina olan bir yasayi büyük ölçüde iptal ettigini savunan Akdag, "Bu durum hukukta reform yapilmasi gerektigini de ortaya koydu. Hukuk tarafsiz, objektif, hislerden uzak kararlar vermelidir. Verdigi kararlarda da halkin yararini gözetmelidir. Hukukçular aldiklari kararlarda halkin yararina yorum yapmalidir. Ufak bir azinligin haklarini gözeterek halkin yararina olmayan kararlar almamalidir." dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası