Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Danistay Tam Gün karari ile bir ilke imza atmis oldu

Polis dahil tüm memurlar emlak ofisi açabilecek... 31 Temmuz 2010 günü yürürlüge girecek olan Tam Gün Kanunu konusunda Saglik Bakanligi’nin ortada dava konusu bir idari islemi, eylemi yokken,

31 Temmuz 2010 günü yürürlüge girecek olan Tam Gün Kanunu konusunda Saglik Bakanligi’nin ortada dava konusu bir idari islemi, eylemi yokken, web sayfasindaki basin açiklamasi dava konusu kabul edilerek yürütmenin durdurulmasi ülke tarihinde ilk defa oluyor.

ALI TEZEL'IN YAZISI

Türk Tabipleri Birligi Merkez Konseyi Baskanligi tarafindan Danistay Besinci Daire Baskanligi’na, Saglik Bakanligi’nin internet sitesinde 16.7.2010 tarihinde yayimlanan “Tam Gün Kanunu ile Ilgili Basin Açiklamasi” ile 5947 Sayili Yasa ve bu yasa hakkindaki Anayasa Mahkemesi kararina göre, üniversite ögretim üyeleri disinda kamuda çalisan tüm doktorlarin muayenehane açmalari ve özel saglik kuruluslarinda çalismalarinin mümkün olmadigi ve bu uygulamanin 30 Temmuz 2010’dan itibaren baslayacaginin duyurulmasina iliskin islemin iptalini ve yürütmenin durdurulmasini isteyen bir dava açildi. Davayi kabul eden Danistay 5’inci Dairesi, 2010/4406 sayili ve 21.07.2010 günü Saglik Bakanligi’ndan savunma gelinceye kadar yürütmeyi durdurdu. Bakanliga da savunmasini vermek için 15 gün süre tanidi.

ÜLKE TARIHINDE BIR ILK

Bir bakanligin herhangi bir idari islem ve eylemi yok iken bir yasayi yorumlayan basin açiklamasinin dava konusu olarak Danistay’ca kabul edilmesi, ülkemizde bir ilktir ve bence bir hukuk katliamidir. Öte yandan, davaya esas karar incelendiginde bir yorum davasi olarak da kabul edilebilir ama ülkemizde hiçbir yargi merciinde yorum davasi açilamaz

ve kabul edilemez.

Hatta, Danistay 13’üncü Dairesi’nin 2005/208 esas sayili kararinda da ayrintili olarak belirtildigi üzere, “Idari yargida ‘tespit’ ve ‘yorum’ davasi adi altinda dava türleri bulunmadigindan, herhangi bir iptal talebi bulunmaksizin sadece söz konusu yönetmelik degisikliginin, Anayasa’ya, yasalara ve yargi kararlarina uygun olup olmadiginin tespitinin ve yorumunun yapilmasi isteminin incelenmesine olanak bulunmadigi” gerçegi karsisinda sadece bir basin açiklamasindan yola çikilarak dava kabul edilmesi ve yürütmeyi durdurma karari verilmesi de hukuka uygun degildir. Simdi yürütmesi durdurulan basin açiklamasi midir yoksa Tam Gün Yasasi midir sorusuna da Danistay’dan birilerinin cevap vermesi gerekir.

Danistay, önceki kararlariyla da çelisti

Daha önceki yillarda Danistay, Tam Gün benzeri uygulamalarda baska kararlar vermisti. Mesela, Tip Doktoru-Hukukçu Erkim Göçmen’in hatirlattigi üzere, “Danistay 5. ve 12. dairelerinin müstereken verdigi 24.11.1999 günlü, E.1998/4691, K. 1999/3822 sayili karari (Bakiniz Danistay Dergisi, Sayi 109) ile SSK klinik sefleri, sef yardimcilari için TAM GÜN karari çiktiginda idareyi hakli bulmus ve demisti ki: “2368 sayili kanun (...) özel kanunlarina göre meslek ve sanatlarini serbest olarak icra etme hak ve yetkisine sahip olanlarin, istemleri halinde serbest olarak çalismalarina olanak saglamakla birlikte IDAREYI BU KONUDA ZORUNLU YETKI IÇINE ALAN BIR NITELIK TASIMAMAKTADIR.”

Yani Danistay, “Kismi zamanli çalisma kanunu yürürlükteyken bile bu kanun idare açisindan baglayici degil” diyordu.

Tam Gün’de Danistay’in görmek istemedikleri

Henüz Saglik Bakanligi’nin savunmasi ortada yok ama Tam Gün basin açiklamasinin yürütmesinin durdurulmasi davasindaki kararinda Danistay 5’inci Dairesi’nin, 1219 Sayili Tababet ve Suabati Sanatlarinin Tarzi Icrasina Dair Kanun’un Tam Gün Yasasi ile degisik 12’nci maddesinde görmek istemedigi, yorumlamaktan kaçindigi yerler de var. Ilgili 12’nci maddesinde söyle denilmektedir: “Sanatini icra etmek üzere bir mahalde kayitli olan herhangi bir tabibin bizzat dükkân ve magaza açmak suretiyle her türlü ticaret yapmasi memnudur. (Degisik fikra: 21/01/2010 - 5947 S.K./7. md.) Tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, asagidaki saglik kurum ve kuruluslarinda mesleklerini icra edebilir:

BIRDEN FAZLA KURUMDA ÇALISABILIR

a) Kamu kurum ve kuruluslari.

b) SGK ve kamu kurumlari ile sözlesmeli çalisan özel saglik kurum ve kuruluslari, Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumlari ile sözlesmeli çalisan vakif üniversiteleri.

c) Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumlari ile sözlesmesi bulunmayan özel saglik kurum ve kuruluslari, Sosyal Güvenlik Kurumu ve kamu kurumlari ile sözlesmesi bulunmayan vakif üniversiteleri, serbest meslek icrasi. (Degisik fikra: 21/01/2010 - 5947 S.K./7. md.) Tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, ikinci fikranin her bir bendi kapsaminda olmak kaydiyla birden fazla saglik kurum ve kurulusunda çalisabilir.

KAMU ÇALISANI YINE KAMUDA ÇALISABILIR

Meslegini serbest olarak icra edenler, hizmet bedeli hasta tarafindan karsilanmak ve SGK’dan talep edilmemek kaydiyla, (b) bendi kapsaminda sayilan saglik kuruluslarinda da hastalarinin teshis ve tedavisini yapabilir. Sözlesmeliler de dahil mahalli idareler ile kurum tabipliklerinde çalisan ve döner sermaye ek ödemesi almayan tabipler, isyeri hekimligi yapabilir. Döner sermayeli saglik kuruluslari ise kurumsal olarak isyeri hekimligi hizmeti verebilir. Bu maddenin uygulamasina ve isyeri hekimligine iliskin esaslar Saglik Bakanligi’nca belirlenir.”

Danistay, maddenin üçüncü fikrasinin ilk cümlesi olan, “Tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, ikinci fikranin her bir bendi kapsaminda olmak kaydiyla birden fazla saglik kurum ve kurulusunda çalisabilir” hükmünü ise görmezden gelmistir. Bu bende göre,

1- Kamuda çalisanlar sadece kamuda birden çok yerde

2- SGK ile sözlesmeli özel hastanelerde çalisanlar, SGK ile sözlesmeli birden çok özel hastanede

3- SGK ile sözlesmesiz hastanelerde çalisanlar, birden çok sözlesmesiz hastanede veya muayenehanelerinde çalisabilirler.ALI TEZEL


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası