Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzellik ve masaj salonlarinda botoks yapilamayacak

Güzellik ve masaj salonlarinda Tip Fakültesi mezunu olan biri çalissa bile mezoterapi, akupunktur, lipoelektro gibi her türlü invazif girisimler yapilamayacak, deri altina enjeksiyonla müdahalede bulunamayacak.

Güzellik ve masaj salonlarinda Tip Fakültesi mezunu olan biri çalissa bile mezoterapi, akupunktur, lipoelektro gibi her türlü invazif girisimler yapilamayacak, deri altina enjeksiyonla müdahalede bulunamayacak.

Isyeri Açma ve Çalisma Ruhsatlarina Iliskin Yönetmelikte yapilan ve Resmi Gazete'de yayimlanarak yürürlüge giren degisiklige göre, güzellik ve masaj salonlarinin zemini düz, pürüzsüz, dezenfeksiyona uygun ve kolayca temizlenebilir özellikte dösenecek.

Güzellik salonlarinda islemlerin gerçeklestirilecegi cilt (yüz ve boyun) bakim, epilasyon/depilasyon, vücut bakim, el ve ayak bakim, bronzlastirma ile makyaj biriminden en az birinin bulunmasi zorunlu olmakla birlikte, istege bagli olarak kuaför birimi de bulundurulabilecek.

Güzellik ve masaj salonlarinda yatak konulacak birim 6 metrekareden küçük olmayacak ve birimlerin özelligine göre mekanlar, müstakil ya da ortak mekan halinde düzenlenecek. Kisilerin kullanimina uygun sekilde dösenmis, kisinin karsilandigi ve yapilacak uygulama ve islemlere kadar bekledigi, içerisinde sekreterya bölümünün yer aldigi en az 15 metrekare büyüklügünde bir bekleme salonu, kisilerin kullanim alanlarindan izole edilmis ve atiklar için kapali bir konteynir veya kabinin bulundugu bir atik toplama birimi, uygulanacak islemlerde kullanilan malzemelerin sterilizasyonunu saglamak için kimyasal dezenfektanlar veya isili sterilizatörler veya UV sterilizatörlerin bulundugu bir sterilizasyon birimi bulunacak. Masaj salonlarinda ayrica kiyafetlerin degistirilebilecegi soyunma odasi, masajdan sonra dinlenmek için kullanilmak üzere dinlenme odasi da yer alacak.

Cilt (yüz ve boyun) bakim biriminde bulundurulmasi gereken asgari araç, gereç ve ekipmanlar arasinda cilt bakim cihazi, buhar/ozon cihazi, lifting cihazlari epilasyon/depilasyon biriminde termoliz ve elektroliz sistemleri kapsayan blend sistem epilasyon cihazi, vücut bakim biriminde degisik akimlarla kas stimülasyonu yapan cihazlar ve pasif jimnastik, pressoterapi, ultrason, vakum, infraruj, termostimulasyon, masaj ve lifting cihazlari, sauna çesitleri veya buhar odalari veya basinçli duslar, hidroterapi küveti ve ekipmanlari, buhar veya ozon veya aromaterapi yapan cihaz ve ekipmanlar yer alacak.

MASAJ SALONLARINDA 18 YAS ALTINA HIZMET VERILMEYECEK

Güzellik salonlarinin tanitici reklam, tabela ve basili belgelerinde güzellik merkezini çagristiracak ifadeler kullanilamayacak, açikça "güzellik salonu" ifadesi kullanilacak.

Masaj ve güzellik salonlarinda kullanilan makine veya ürün ile ilgili kanitlanmis etkilerinin disinda etki vadeden, tüketiciyi yaniltici reklam faaliyetinde bulunulamayacak.

Güzellik salonlarinin reklam ve diger tür tanitim faaliyetlerinde lazer epilasyon, lazer veya IPL ile akne, cilt yenileme, vasküler damar tedavisi, pigmentli lezyon tedavisi yapilir biçiminde tanimlar kullanilamayacak.

Güzellik ve masaj salonlarinda tip fakültesi mezunu olan biri çalissa bile mezoterapi, akupunktur, lipoelektro gibi her türlü invazif girisimler ile tabip yetkisinde olan tibbi islemler yapilamayacak. Beseri tibbi ürün tavsiye edilemeyecek ve hastaliklarin tedavisine iliskin tavsiyelerde bulunamayacak.

Güzellik ve masaj salonlarinda deriye veya deri altina enjeksiyonla müdahalede bulunmayi gerektiren islemler yapilamayacak. Solaryum biriminde, bronzlastirici solaryum uygulamalari disindaki islemler uygulanamayacak. Cilt bakim birimi ile vücut bakim biriminde gerçeklestirilen islemlerin gerektirdigi masaj uygulamalari harici masaj yapilamayacak.

Güzellik salonlarinda cildin bakimi ve desteklenmesine yönelik yüzeysel olarak yüzde 30'luk oranin üzerinde alfa hidroksi asitler ve türevlerinin kullanimi suretiyle kimyasal ve bitkisel peeling uygulamalari ile cildin bakimi ve desteklenmesine yönelik mekanik peeling uygulamalari yapilamayacak.

Masaj salonlarinda, tedavi amaçli masaj teknikleri uygulanamayacak, onsekiz yas altindakiler çalistirilamayacak ve bu yasin altindaki kisilere hizmet verilemeyecek.

Salonlarda yetkili kurumlar tarafindan üretim izni verilen veya bu kurumlardan alinan izinle ithal edilmis olan ürünler disinda ürün bulundurulamayacak, kullanilamayacak veya satilamayacak.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası