Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TTB: Tam Gün'ü savunuyoruz ama simdiki emegi ucuzlatiyor

TTB Genel Sekreteri Feride Aksu Tanik, uzun yillardir tam gün çalismayi savunduklarini belirterek, ancak simdiki Tam Gün Yasasi'nin "gerçek bir tam gün yasasi olmadigini", aksine hekimlerin emegini...

TTB: Tam Gün'ü savunuyoruz ama simdiki emegi ucuzlatiyor

TTB Genel Sekreteri Feride Aksu Tanik, uzun yillardir tam gün çalismayi savunduklarini belirterek, ancak simdiki Tam Gün Yasasi'nin "gerçek bir tam gün yasasi olmadigini", aksine hekimlerin emegini ucuzlatmaya dönük uygulama oldugunu söyledi.

Türk Tabipler Birligi Genel Sekreteri Feride Aksu Tanik, Tam Gün Yasasi'yla ilgili sorulari yanitladi. Tanik, Anayasa Mahkemesi'nin 16 Temmuz'da verdigi kararda sadece farkli kurumlarda çalismayla ilgili karari iptal etmedigini, iptal edilen maddeye iliskin verdigi kararin sonuçsuz kalmamasi için yürürlügü de durdurdugunu ifade etti.

TBB Genel Sekreteri Tanik, Saglik Bakanligi'nin "Hekimler kamu disinda çalismaya devam ederlerse memuriyetten çikarma dahil her türlü ceza verilecek" açiklamasina "Biz hem Anayasa Mahkemesi'nin hukuki dayanaklarina siginarak Saglik Bakanligi'ni Anayasa'ya ve Anayasa Mahkemesi'nin kararlarina uymaya çagirdik" dedi.

"Danistay karari AYM yorumumuzun dogrulugunu ortaya çikardi"

Tanik, çagrilarinin yanitsiz kalmasi ve Saglik Bakanligi'nin bu yöndeki açiklamalari üzerine bakanlik islerinin yürütmesinin durdurulmasi ve iptali için Danistay'a basvurduklarini belirterek, Danistay'in da yürütmeyi durdurma karari aldigini animsatti. TTB Genel Sekreteri Tanik söyle dedi:

"Hekimler 30 Temmuz'dan sonra da kamudaki mesailerini tamamladiktan sonra baska yerde de görev yapabilecek. Danistay'in karari da Anayasa Mahkemesi'nin kararina iliskin bizim yorumumuzun dogru yönde oldugunu isaret etmis oldu. Önemli olan Türk Tabipleri Birligi olarak hekimlerin tek iste, tehdit edilmeden, zorlanmadan, tesvik edilerek çalismalaridir. Bu çalismanin güvenceli bir çalisma olmasini, emeklilige yansiyan temel ücretin nitelikli ve yeterli hale getirilmesini, siddetten arindirilmis bir ortamda çalismayi, hedef gösterilmemeyi insanca yasayacaklari bir temel ücret almalarini savunuyoruz."

"Hiç kimse aksam 17.00'ya yorulup ikinci iste çalismak istemez"

Tanik, bu kosullardaki bir çalismada hekimlerin gönüllü olarak tam gün çalisacaklarini kaydederek, "Hiç kimse aksam 17.00'ye kadar bir hastanede çalisip, yorulup ondan sonra da çocuklarinin okul taksidini ödeyebilmek için baska kurumda çalismayi tercih etmez" dedi.

TTB Genel Sekreteri Tanik, uzun yillardir tam gün çalismayi savunduklarini belirterek, Tam Gün Yasasi'nin Meclis'te görüsmeleri sürerken, bu yasanin "gerçek bir tam gün yasasi olmadigini", aksine hekimlerin emegini ucuzlatmaya dönük uygulama oldugunu söylediklerini belirtti. Tanik, TTB'nin tam gün yasa önerisini hem bakanliga hem hükümete hem de parlamentoda grubu olan partilere ilettiklerinin dile getirdi. Tanik, "TTB'nin sadece muhalif oldugu, öneri getirmedigi" elestirilerinin dogru olmadigini belirterek, yasa önerileri bulundugunu bildirdi. Tanik, güvenceli çalisma, emeklilige yansiyan temel ücretin nitelikli ve yeterli hale getirilmesi, siddetten arindirilmis bir ortamda çalisma, hedef gösterilmeme ve insanca yasamayi saglayacak bir temel ücret almalarini getirecek ilkeler üzerinden temel hesaplamalar yaptiklarini kaydetti. Tanik bu hesaplamalara göre emekli bir hekimin aldigi 3 bin TL ayligin yeterli olmadigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası