Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere erken tani!

Ünlü bilimadamlari biraraya geldi!

Antalya'da düzenlenen saglik forumunda biraraya gelen ünlü bilim adamlari nano ve kuantum parçaciklariyla kanserin erken tani ve tedavisi, yapay el, biyonik beyin, robot destekli rehabilitasyon sistemleri, kalp krizi riskinin basit bir testle tespit edilmesine yönelik çogu henüz yayimlanmamis arastirmalarini paylastilar.

ABD-Türkiye Ileri Arastirmalar Enstitüsü, evrensel saglik çalismalarina yön vermek amaciyla Antalya'nin Kumluca ilçesine bagli Adrasan beldesinde 'Global Saglikta Firsatlar ve Zorluklar' konulu forum düzenledi. Forum 15-22 Temmuz tarihleri arasinda gerçeklestirildi.

Houston Üniversitesi Bioymedical Mühendisligi Bölüm Baskani Prof. Dr. Metin Akay'in kurucu direktör oldugu enstitünün bu yil ilk kez gerçeklestirdigi forumda, küresel saglik bakiminda son gelismeler, kalp hastaliklari, kanser, alzhemier, parkinson, inme, tüberküloz ve AIDS basta olmak üzere birçok hastaligin erken teshisi ve tedavisine yönelik yeni ve gelecege dönük çalismalarin neler olacagi ve hangi konulara yatirim yapilacagi tartisildi.

ABD Milli Bilim Kurumu (NSF) ve Milli Mühendislik Akademisinin de (NAE) destek verdigi forum, tipta yeni teknolojilere önemli katkisi olan 25 bilim adami ile buluslariyla gelecege yön verebilecek kapasitedeki 10 genç doktora ögrencisini biraraya getirdi.

Foruma, nano parçaciklari kullanarak kanserin erken teshisine yönelik yöntemler gelistiren Prof. Dr. Shuming Nie, yapay kani bulan Prof. Dr. Marcos Integlietta, biyonik beyinle kalbi kontrol eden Prof. Dr. Kenji Sunagawa, felç sonrasi hastalarin yürüyebilmesini saglamak için cihaz gelistirme asamasinda olan Danimarka Milli Arastirma Kurumu Baskani Prof. Dr. Thomas Sinkjaer'un da aralarinda bulundugu bilim adamlari katildi.

Ünlü bilim adamlari, nano ve kuantum parçaciklariyla kanserin erken tani ve tedavisi, dokunma hissini veren yapay el, biyonik beyin, robot destekli rehabilitasyon sistemleri ve kalp krizinin basit sekilde tespitine yönelik tükürük testiyle ilgili çogu henüz yayimlanmamis arastirmalarini paylastilar.

Houston Üniversitesi Biyomedical Mühendisligi Kurucu Bölüm Baskani Prof. Dr. Metin Akay, AA muhabirine yaptigi açiklamada, forumda gelecege dönük çalismalarin sunuldugunu ve bunlarla ilgili sikinti ve firsatlarin tartisildigini söyledi.

AIDS ve antibiyotige dirençli tüberküloz gibi dünya çapinda yaygin hastaliklarin önlenmesinin, politik, ekonomik, sosyal ve saglik bakimi mühendisligi alanlarinda yapilacak çalismalara bagli oldugunu belirten Akay, bu hastaliklarin genel önlemler alinincaya, kapsamli koruma ve egitim programlari olusturuluncaya kadar dünyayi etkilemeye devam edecegini dile getirdi.

-GELISMEKTE OLAN ÜLKELER IÇIN ÖNEMLI GÖREV-

Forumun mühendislik, tip ve biyomedikal mühendisligi alaninda uzmanlari biraraya getirdigine dikkati çeken Akay, söyle konustu:

''Son bilimsel ve teknolojik gelismeler, gelismis ülkelerde insan sagligini önemli ölçüde iyilestirmistir. Buradan yola çikarak saglik bakimi mühendislerinin evrensel saglik problemlerini önlemede gelistirecekleri medikal teknoloji ve ilaçlarla, özellikle gelismekte olan ülkelerde saglik bakiminda önemli katki saglamalari beklenmektedir.''

Forumda nano ve kuantum parçaciklariyla kanserin erken tanisina yönelik gelistirilen yöntemler ve kisiye özel gelistirilen hedefe yönelik tedaviler, basit bir tükürük testi ile kalp krizinin erken tanisina yönelik arastirma, beyin fonksiyonlarinin incelenmesi sonucu gelistirilen robotlar yardimi ile yürüyemeyen hastalarin yeniden yürümesini saglayabilecek yöntemlerle ilgili çalismalarin anlatildigini belirten Akay, sonuç raporunun Dünya Saglik Teskilati, ABD'deki NSF, NAE ve diger saglik örgütleriyle paylasilacagini sözlerine ekledi.

-SESIN DUYGULAR ÜZERINDEKI ETKISINI ARASTIRIYOR-

Foruma, Almanya'da 2005 yilinda en genç profesör unvani alan Saarland Üniversitesi'nden biyomedikal mühendisi Prof. Dr. Daniel Strauss da katildi. Sinirlerin çok boyutlu modellenmesi üzerine çalismalar yürüten Strauss, isitme kaybinin daha erken tanisina yönelik cihazlar gelistirdi.

Strauss, AA muhabirine yaptigi açiklamada, matematiksel çözümlemeler kullanarak gelistirdikleri bu cihazlarla isitme kaybinin daha hizli, ucuz ve etkili tespit edildigini kaydetti.

Çalismalarini ''sesle ilgili dikkat'' konusuna yogunlastirdiklarini belirten Strauss, ''Sesin duygular üzerinde yarattigi etkileri arastiriyoruz. Sesle ilgili belli bir isarete ne kadar dikkat veriliyor. Bunu çözümlemeye çalisiyoruz'' dedi.

-GELECEGE YÖN VERECEKLER-

ABD'deki Yale Üniversitesi'nde nano teknolojik arastirmalar yürüten Dr. Mark Saltzman Laboratuvari'nda çalisan genç bilimadami Dr. Jill Steinbach ise, cinsel yolla bulasan hastaliklarin erken tani ve tedavisiyle ilgili yöntemler üzerinde çalisiyor. Kadinlar tarafindan kontrol edilebilen bir korunma yöntemi gelistirmeyi hedefleyen Steinbach, forumda global sagligi etkileyen faktörlerin tartisildigini kaydetti.

Steinbach, ünlü bilim adamlarinin kendileri ile arastirmalarini paylasarak, hangi alanlara dikkat etmeleri konusunda uyarilarda bulunduklarini belirtti.

ABD'deki Berkley Üniversitesi'nde yüksek lisans ögrencisi Richard Henrikson da, kaynaklari kisitli ülkelerde hastaliklarin tanisina yönelik tüm kosullarda çalisabilecek ve kolay kullanilabilecek cihazlar gelistirmek için çalistiklarini vurguladi.

Forumun ardindan Güney Afrika'ya giderek veremle ilgili çalismalara katilacagini ifade eden Henrikson, verem testinde 100 yil önce gelistirilen yöntemin kullanildigina dikkati çekti. Henrikson, veremin tanisinda birkaç hafta beklemeye gerek kalmadan sonuç alinabilecek yeni yöntemlere ihtiyaç olduguna isaret etti.

Henrikson, ''Burada tani konusunda dünyanin liderleriyle biraraya gelmek bizin için çok önemli. Bu forum yeni ve kullanisli cihazlarin yapimina öncülük edecek'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası