Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


4 bin yil önce beyin ameliyati yapilmis!

Yaklasik 4 bin yil önce, kafatasi açilarak, beyin zari iltihabi operasyonu yapildigi tespit edildi.

Kayseri-Sivas karayolu üzerindeki Kültepe Höyügü’nde yapilan kazilarda bulunan Asurlu bir tüccara ait iskeletin incelemesi sonucu, yaklasik 4 bin yil önce, kafatasi açilarak, beyin zari iltihabi operasyonu yapildigi tespit edildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Cografya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoglu, yaptigi açiklamada, 1948 yilindan beri arkeolojik kazilarin devam ettigi Kültepe-Kanis Karum kazi alaninda, 2010 yili kazilarinin Kanis bölgesinde basladigini, kazinin ilk gününde ise çok önemli bir mezar bulduklarini söyledi.

Kulakoglu, mezari dikkatli bir sekilde kazdiklarini, kazida Asurlu bir erkek tüccara ait kemikler ile silah ve özel esyalarini bulduklarini belirterek, sunlari söyledi:

"Kanis tepesinde kazilara basladigimiz ilk gün, daha dogrusu temizlik çalismalari sirasinda bir mezar bulduk. Koloni çagina ait 4 bin yillik mezarda, olasilikla Asurlu bir erkek tüccara ait oldugu tespit edilen iskeletlerin yaninda, tüccarin özel esyalari ve silah olarak kullandigi mizrak ve baltasi da bulundu. Iskeletin kafa tasinda kazi heyetimizdeki antropologlarin yaptigi incelemede Asurlu tüccarin ölmeden daha önce basarili bir beyin ameliyati geçirdigi ve iyilestikten sonra hayatini kaybettigini tespit ettiler. Bu yil kazilara moralimiz yüksek basliyoruz."

Anadolu Üniversitesi Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Handan Üstündag da, böyle bir kafatasina ilk defa rastladigini belirterek, su bilgileri verdi:

"Kültepe’de yüzlerce insan iskeleti bulundu. Ancak bunun özelligi farkli. Asurlu tüccarin kafatasinda çok düzgün bir kesi var. 6x3 santimetre boyutlarindaki kesi izlerinden, kafatasi delgi operasyonunun basarili bir sekilde yapildigini ve operasyondan sonra da hastanin sagligina kavusarak iyilestigini ögreniyoruz. Bu bize günümüzden 4 bin yil önce beyin ameliyatinin basarili bir sekilde yapildigini gösteriyor. Beyin zari iltihabina operasyon yapilmis ve iyilesme saglanmis. Bunu açik bir sekilde görüyoruz. Bu isi yapan çok tecrübeliymis. Operasyon da basarili bir sekilde gerçeklesmis."

KÜLTEPE

Anadolu insannin yazi ile tanistigi ilk merkez olan ve geçmisi günümüzden 5 bin yil öncesine dayanan Kültepe Kanis-Karum ören yerinde ilk bilimsel kazilar, 1948 yilinda Prof. Dr. Tahsin Özgüç tarafindan baslatilmisti.

Merkezden bugüne kadar 50 bine yakin yazili kil tablet ve arkeolojik eser çikartildi. Eserlerin büyük bir çogunlugu, Kayseri’de yeterli müze olmamasi nedeniyle Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne götürülerek burada depolanip sergileniyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası