Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hekime Zorunlu Sigorta Priminde Ayrima Devam

Hekimlere zorunlu sigortada bransa göre primden vazgeçilmedi. Yeni düzenlemeye göre yillik prim tutarlari, brans riskine göre 150 TL ile 750 TL arasinda degisecek.

Hekimlere zorunlu sigortada bransa göre primden vazgeçilmedi. Yeni düzenlemeye göre yillik prim tutarlari, brans riskine göre 150 TL ile 750 TL arasinda degisecek.

Tam Gün Yasasi'nin hekimler için zorunlu tuttugu mali sorumluluk sigortasinin sartlari netlesti. Ay sonunda uygulamaya geçilecek sigortanin her bir olay için azami teminat tutari 300 bin TL olacak.

Resmi Gazete'de dün yayimlanan ‘Tibbi Kötü Uygulamaya Iliskin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasi Tarife ve Talimati'na göre yillik prim tutarlari, hekimlerin bransinin riskine göre degisen oranlarda olmak üzere 150 ile 750 TL arasinda degisecek. Kamu kurumlarinda bu primlerin yarisi hekim tarafindan, diger yarisi da hekimin çalistigi kurumun döner sermayesinden ödenecek. Aile hekimleri ise serbest çalisan hekimler gibi priminin tümünü kendi karsilayacak.

TTB'nin önerileri neler

Ancak hekimler brans riskine bagli olarak siniflandirilmaktan memnun degil. Türk Tabipleri Birligi'nin (TTB) sigortanin sartlarinin belirlenmesi sürecinde Hazine Müstesarligi'na sundugu görüste tibbi uygulama hatalarinda kisisel ihmalden çok çalisma süreleri, bakilan hasta sayisi, ekip üyelerinin yeterliligi ve mesleki yeterlilik gibi unsurlarin bulundugu, bu nedenle de hekimlerin bransina göre degisen oranlarda prim ödenmesinin dogru olmadigi belirtilmisti. Birlik, zorunluluk durumunda hekime degil saglik kurulusunun özelligine göre riskin gruplandirilmasini talep etmisti. TTB ayrica, prim tutarlarinin ilk yil için 100 TL'yi geçmemesini de istemisti. Ancak çikan düzenlemede en risksiz sinif için azami prim tutari 150 TL olarak düzenlendi. ‘Tibbi Kötü Uygulamaya Iliskin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasi Tarife ve Talimati' uyarinca kamuda çalisan tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, yaptiracaklari sigortanin primini sigortaciya ödedikten sonra prim tutarinin yarisini kuruml

arinin döner sermayesinden geri alacak. Döner sermayesi bulunmayan kurumlarda ise kurum bütçesinden ödeme yapilacak. Özelde ise hekimlerin primleri kurumlari tarafindan karsilanip primin yarisi sigortaliya yansitilacak. Serbest çalisanlar ile aile hekimleri de primlerinin tamamini kendileri ödeyecek.

Hekimler memnun degil

Ödenecek prim miktarlari 4 grup altinda toplanan branslarin riskine göre artan oranda belirlendi. Yapilan düzenlemeye göre; birinci grupta yer alan hekimler için sigorta primi 150 TL, ikinciler için 300 TL, üçüncü gruptakiler için 500 TL ve son gruptakiler için de 750 TL olacak. Sigortalar bu rakamlar üzerinden yapilacak ve bir önceki yil herhangi bir tazminat ödemesi yapilmamasi durumunda prim indirimleri uygulanacak.

Düzenlemede belirlenen en düsük riskli branslar arasinda adli tip, fizyoloji, patoloji bulunurken riski en yüksek branslardan bazilari ise genel cerrahi, kadin dogum, ortopedi olarak siralandi.

Mesleki sigortanin kosullarinin uygulamaya sayili gün kala çikmasi da, hekimler tarafindan elestirildi. Bir süre önce TTB'den Saglik Bakanligi'na gönderilen yazida, yaptirilmamasi halinde 5 bin TL idari para cezasi uygulanacak olan mesleki sorumluluk sigortasinda uygulama esaslarinin halen belirlenmemesi elestirildi.

Tutku Ayvaz


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası