Yaz sicaklariyla birlikte saglik problemleri de artis gösterdi. Özellikle beslenme konusunda titiz davranilmasi gerektigin">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat! Fazla meyve kilo aldiriyor

"Kilo almamam gerek" deyip meyveye sariliyorsaniz, yaniliyorsunuz...

Yaz sicaklariyla birlikte saglik problemleri de artis gösterdi. Özellikle beslenme konusunda titiz davranilmasi gerektigini söyleyen uzmanlar, yaz aylari için özel beslenme metotlari açikliyor.

Diyetisyen Nurcan Erzurumlu, yaz sicaklarinda olusan sivi kaybini önlemek için erkeklerin günde en az 14, kadinlarin ise en az 10 bardak su içmesi gerektigini söyledi. Gazli içeceklerden uzak durulmasi yönünde uyarilarda bulunan Erzurumlu, karpuz diyetine de karsi çikti. Erzurumlu, "Sadece karpuz ile ögün geçistirmek dogru olmaz; çünkü fazla meyve tüketme kilo artisina sebep olmaktadir" dedi.

Yaz aylarinda tüketilen yiyecekler hem yazi daha saglikli geçirmek, hem de ideal kiloyu korumak açisindan önemlidir" diyen Erzurumlu, sunlari söyledi: "Sicakligin artmasiyla ve potasyum gibi birçok mineral kaybi olmaktadir. Vücuttan fazla miktarda su kaybedilmesi sonucu halsizlik, yorgunluk, bayilma hissi, bulanti, bas dönmesi gibi saglik problemleri ortaya çikmaktadir. Bu nedenle su vücudumuz için en önemli içecektir. Ayrica sivi ihtiyacini karsilamak için süt, ayran, taze sikilmis meyve sulari, bitki ve meyve çaylari, soda da tercih edilebilir. Dünya Saglik Örgütü sivi kaybini önlemek için günde kadinlarin 10 bardak, erkeklerin 14 bardak su içmesi gerektigini belirtmektedir"

6 -7 PORSIYON MEYVE TÜKETIN"

Erzurumlu, yaz aylarinda kanser, kalp hastaliklari, sindirim sistemi hastaliklari gibi birçok hastaligin önlenmesinde, kan sekerinin düzenlenmesinde, kabizligin engellenmesinde rol oynayan sebze ve meyvelerin daha çok tüketilmesi gerektigini söyledi. Sebze ve meyvelerin içerdigi diyet posasi, potanyum C vitamini, beta karoten, folat, E vitamini gibi antioksidanlarda hastalarin önlenmesinde etkili oldugunu antalatan Erzurumlu, "Bu nedenle günde 6- 7 porsiyon sebze ve meyve tüketilmesi önerilmektedir." dedi.

"KIZARTMADAN UZAK DURUN"

Yaz mevsiminde günlerin uzun olmasi sebebiyle daha çok yemek yenildigini hatirlatan Diyetisyen Erzurumlu, "Özellikle geç saatlere kadar süren aksam yemegi esnasinda yagli ve agir yemekler yenmesi, vücut dengesini bozabilmektedir. Bu nedenle firinda pisirme, izgara ve haslama yöntemleriyle hazirlanan besinler tercih edilmelidir. Kizartma ve kavurma islemlerinden kaçinilmalidir" önerilerinde bulundu.

"SÜTLÜ TATLILARI TERCIH EDIN"

Yeterli ve dengeli beslenildiginde, seker ihtiyacinin besinlerden dogal olarak karsilandigini hatirlatan Özel Lokman Hekim Etlik Hastanesi Diyetisyeni Nurcan Erzurumlu, "Tatli tüketiminden kaçinmak, yenildigi takdirde tüketim sikligina ve miktarina dikkat etmek, baklava, lokma, kadayif gibi agir tatlilar yerine, sütlü ve meyveli tatlilari tercih etmek daha uygun olacaktir. Yazin ögünlerin sadece meyve ile geçistirilmesi de yanlistir. Örnegin sadece karpuz ile ögün geçistirmekte dogru olmaz çünkü fazla meyve tüketme kilo artisina sebep olmaktadir" diye konustu.

Erzurumlu, her zaman 3 ana ögün, 3 ara ögün seklinde beslenilmesini tavsiye ederek, böylelikle bir sonraki ögünde hem yavas hem de az yemek yenilmesinin saglanacagini, yazin daha hafif ve erken saatlerde yemek yemenin tercih edilmesinin iyi olacagini söyledi.

YAZIN BESLENIRKEN DIKKAT EDILMESI GEREKENLER

Nurcan Erzurumlu, yazin beslenirken dikkat edilmesi gerekenleri de söyle siraladi: "Kisa göre tabaklarinizdaki yemek porsiyonlarini daha küçültünüz. Kan sekerinin hizla yükselip düsmesine sebep olan yagli, sekerli, agir tatlilar yerine, protein, karbonhidrat ve yagin yani sira A,B,C,D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko gibi minerallerce zengin olan dondurma ve sütlü tatlilari tercih ediniz.

Kizartmalar, asiri yagli gidalar, sakatatlar yerine izgara, bugulama, haslama olarak hazirlanmis, yagi alinmis etleri tercih ediniz. Bagisiklik sistemi, zararli maddeleri vücuttan uzaklastirmada görevli omega-3 yag asitlerini içeren baligi haftada 2 kez tüketiniz.

Bagirsaklarin çalismasini kolaylastiran, doygunluk veren salata, tam bugday ekmegi, sebze yemekleri, meyve gibi posali gidalari tercih ediniz.

Tükettiginiz gazli, sekerli, kafein içeren içecekler yerine taze sikilmis meyve sulari, soda, ayran ve bol su tüketiniz. Fazla tüketilen kafein, kalp çarpintisi, uykusuzluk, huzursuzluk gibi saglik problemlerine neden olur. Bütün bu ilkelere ilave olarak mutlaka egzersiz yapilmalidir. Dünya Saglik Örgütü en çok tempolu yürüyüsü egzersiz olarak önermektedir. Ayrica bisiklete binme, yüzme, tenis, dans, aerobik gibi aktiviteler de bazal metabolizma hizini arttirmaktadir. Haftanin 4 -5 günü 45 -50 dakika egzersiz yapilmasi yeterli olacaktir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası