Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tam Gün Yasasinin Hedefinde Askerler Mi Vardi ?

Hukuk kurallari, yarginin yorumuna ihtiyaç göstermeyecek ve uygulayicilar tarafindan anlasilabilecek sekilde açik ve belirgin olmak, uygulayicilara güvence vermek zorundadir.

Hukuk kurallari, yarginin yorumuna ihtiyaç göstermeyecek ve uygulayicilar tarafindan anlasilabilecek sekilde açik ve belirgin olmak, uygulayicilara güvence vermek zorundadir. Bu temel ilke, mahkeme kararlari için de geçerlidir. Hukuk kurallarini yorumlayarak kararlarini veren yargiçlar, sorunlu alanlara el attiklarindan; kararlarini dolanmadan, açik ve net verirler. Anlasilmasi ve yeni tartismalari yaratmamasi için de kararlar gerekçeleriyle birlikte açiklanir ya da yayimlanir.

Özellikle, tüm toplumu ilgilendiren Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarinin, gerekçeleri yazilmadan açiklanmasi, hatta zaman zaman, kisa karar diye nitelendirilen hüküm bölümleri ile bu konuda yapilan açiklamalar arasinda farkliliklar olabilmesi, anayasa yargisinin özünü yakalayamayanlar ya da yakalamak istemeyenler yönünden tartismalara hatta spekülasyonlara neden olmaktadir. Bu durumdan, kendilerince en elverisli yarari ise Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarindan memnun olmayanlar ya da uymak istemeyenler saglamaktadir. Kisa adiyla “Tam Gün Yasasi”nin kimi maddelerinin iptalinin açiklanmasindan sonra, Saglik Bakani ve Bakanligi’nin tavri buna en iyi (toplumsal olarak en kötü demek gerekir) örnektir. Bir iptal karari ve dolayisiyla hukuk ancak bu kadar katledilebilir ve basta Türk Tabipler Birligi’nin (TTB) yerinde tespit ve uyarilari olmak üzere Saglik Bakanligi’nin açiklamalarina karsi çikislar da ancak bu kadar saptirilabilir.

SAGLIK PIYASAYA TESLIM

Tam Gün Yasasi, ögretim görevlisi olsun olmasin, bir kamu kurum ve kurulusunda çalisan, asker sivil tüm doktorlarin tek bir yerde çalismasini getirirken, “tam gün” adi altinda saglik sistemini ve hizmetini alt üst etmis, görünüste sosyal gerekçelerle, aslinda sagligi “piyasa”ya tami tamina teslim yolunu açmistir. Bu konu ayrica, bikmadan ve usanmadan açiklanarak kamuoyu aydinlatilmali, gerçekler açiklanmalidir. Burada su kadari ile yetinelim: Saglik hizmeti, her an her yerde verilir, “muayenehane” “piyasa” degildir. Tam Gün Yasasi sagligin özellestirilmesi operasyonun bir parçasidir, operasyon birçok yasa ve düzenleyici islemle devam etmektedir. Bu genis çapli operasyonun amaci “saglik hizmetini” sadece özellestirmek degil, büyük sermayeye teslim etmektir.

Anayasa Mahkemesi’nin Tam Gün Yasasi’nda verdigi iptal karari, sifatsal ve kurumsal hiçbir ayirim yapmadan kamuda çalisan tüm doktorlarin, tek bir yerde saglik hizmeti vermelerine iliskin hükümleri iptal etmis ve bu karar Resmi Gazete’de gerekçeli olarak yayimlanana kadar yürürlüklerini durdurmustur. Ancak, çikar amaçli saptirma politikalari, bu iptali kimi doktorlar için kabul, kimi doktorlar için reddetme yolunu yeglemistir. Sayistay Uzman Denetçiligi, Anayasa Mahkemesi Raportörlügü ve Genel Sekreterligi, Cumhurbaskanligi Genel Sekreter Yardimciligi ve YÖK Üyeligi görevleri yaninda, “personel hukuku” alaninda uzman olan, Odatv yazari, sevgili Bülent Serim’in, Odatv’de yayimlanan 19.7.2010 günlü yazisi, Anayasa Mahkemesi’nin Tam Gün Yasasi’na iliskin kararini hiçbir duraksamaya yer vermeden açiklamistir. Bu yazidan ve TTB açiklamalarindan da görülmektedir ki, AYM kararinin ardindan, özellikle 657 sayili Devlet Memurlari Kanunu kapsamindaki doktorlar yönünden tartismalarin sürmesi tamamiyla politiktir.

Yasanin yürürlügüne iliskin 30 Temmuz 2010 tarihi de bir duvar gibi doktorlarin önüne çikarilmaktadir.

GATA DOKTORLARI DA MAGDUR

Kamuoyuna yansimasa da, tartismalar içinde, yine yerinde olmayan degerlendirmelerle “magdur” konumuna sokulan bir grup da Gülhane Askeri Tip Akademisi (GATA) doktorlaridir. Özel Yasalari olan bu doktorlar, 2955 sayili GATA Yasasi’nin, GATA ögretim elemanlarinin mesai saatleri disinda mesleklerini serbestçe yürütebilmelerine izin veren 32. maddesinin birinci fikrasinin son tümcesi geregince, mesai saatleri disinda mesleklerini serbestçe yürütürken, Tam Gün Yasasi ile bu son tümce yürürlükten kaldirilmistir. 2547 sayili Yüksekögretim Kanunu ve 1219 sayili Tababet ve Suabati Sanatlarinin Tarzi Icrasina Dair Kanun kapsamindaki doktorlar için Tam Gün Yasasiyla getirilen yasaktan sonra, özel hüküm tasiyan GATA Yasasi’ndaki bu hükmün kaldirilmasi da Tam Gün Yasasi’ni hazirlayanlarin amacina uygundur.

Simdi, AYM karariyla, 2547 ve 1219 sayili Yasalarda Tam Gün Yasasi ile yapilan degisikliklerin kismi de olsa iptalinden ve yürürlügünün durdurulmasindan sonra, bu yasalar kapsamina giren ve kamu kurum ve kuruluslarinda çalisan tüm doktorlarin mesai saatleri disinda doktorluk meslegini serbestçe yürütmelerinin kapatilan yolu, hakli olarak, açilmistir. Bir kez daha anlasilmistir ki, “saglik hizmetinde mesai siniri olamaz”. Bu Yasalar GATA ögretim elemanlarini da kapsamaktadir. GATA Yasasi’ndaki özel hükmün yürürlükten kaldirilmasiyla birlikte GATA ögretim elemanlari artik bu yönden genel hükümlere (2547 ve 1219 sayili Yasalar) tabi hale gelmislerdir. Nitekim AYM, GATA Yasasi’nin 32. maddesinin birinci fikrasinin son tümcesinin yürürlükten kaldirilmasina iliskin hükmün yürürlügünü gösteren kurali iptal etmeyerek (iptal etse alti aylik süre yerine genel yürürlük kurali devreye girecekti), bu yürürlükten kaldirma isleminin getirilis amaciyla iptal ettigi diger kurallar arasindaki baglantiyi da koparmistir.

GATA ögretim elemanlarini Anayasa’nin 130., 131. ve 132. maddeleri kapsaminda ve anayasal güvence altinda gören AYM’nin, ögretim elemani olsun olmasin kamu kurum ve kuruluslarinda çalisan tüm doktorlar için getirilen yasagi iptal ederken, ayni yasak kapsamina alinan GATA ögretim elemanlarini bu iptal disinda tutmasi düsünülemez. Tam Gün Yasasi’ndan sonra, artik, GATA Yasasi’nda ögretim elemanlarinin meslegini serbestçe yürütmesine iliskin (olumlu) hüküm yoktur; ama buna iliskin özel bir yasak hükmü (olumsuz hüküm) de yoktur. Hukukun genel ilkelerine göre, özel hüküm ve yasak yoksa genel hükümler uygulanir. Bu konudaki genel hükümler ise 2547 ve 1219 sayili Yasalardir. Bir baska anlatimla, nasil 2547 ve 1219 sayili yasalar kapsamindaki doktorlarin mesai saatleri disinda mesleklerini serbestçe yürütmeleri yönünde yeni bir düzenlemeye gereksinim yoksa, GATA kapsamindaki doktorlar için de yeni bir düzenlemeye gereksinim yoktur. Nitekim, aksi düsünülseydi, AYM bu konuda bosluk olacagi düsüncesiyle, yeni bir düzenl

eme yapmak için yasama organina süre verirdi.

MAHKEMENIN IPTAL KARARI

AYM, 2547 ve 1219 sayili yasalarda Tam Gün Yasasi’yla yapilan degisiklikler sonucu, kamu kurum ve kuruluslarinda çalisan doktorlarin, mesleklerini mesai saati disinda da yürütebilmelerini yasaklayan hükümleri iptal etmistir. Artik, yasalardaki yasak kalkmistir. GATA Yasasinda ise zaten yasak bulunmamaktadir. Konu, ögretim elemani olsun olmasin, asker olsun olmasin, kamu kurum ve kuruluslarinda çalisan tüm doktorlar için kapanmistir.

Ancak, bu tartismalarin çözümü ve saglik gibi yasamsal bir konunun, piyasa kurallarina ve tartismalarina birakilmamasinin yolu, AYM’nin (kararlari üzerindeki spekülasyonlar konusunda açiklama yapma görevi de olmadigina göre) gerekçeli kararinin bir an önce ve tüm bu tartismalari çözecek ayrintiyla yayimlanmasidir.

Hukuku, dolanarak ve “iyiniyet” kurallari disina çikarak yorumlama, kamu yarari yerine zarar getirir, olsa olsa belirli çikar gruplarina hizmet eder. Insanin maddi ve manevi yasaminin kilit tasi sagligin “piyasa araci” haline getirilmesine izin verilmemelidir.Ali Riza Aydin


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası