Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser vakasi artan köyler mercek altinda

Son bir yilda bu bölgeden akciger zari kanseri vakasiyla karsilasildi.

Sivas'ta merkeze ve Yildizeli ilçesine bagli bazi köylerde akciger zari kanseri vakasinda artis gözlenince Saglik Müdürlügü, bölgede kanser tarama çalismasi baslatti.

Sivas Numune Hastanesinde görev yapan gögüs cerrahisi uzmani Isa Döngel ile gögüs hastaliklari uzmani Mehmet Bayram, son bir yilda kentin kuzeyindeki merkez köyler ve Yildizeli ilçesinden asbeste bagli olarak gelisebilen, ''Akciger Zari Kanseri'' (Mezotelyoma) vakasinin sik gelmesi üzerine bölgede ön saha çalismasi baslatti. Yapilan çalismada bölgede yasayan insanlarda asbeste bagli olarak plak olusumunun siklikla görüldügü gözlemlendi.

Bunun üzerine Saglik Müdürlügü Il Kanser Danisma Kurulu tarafindan olusturulan ekip, bölgedeki köylere giderek, yaptigi ön saha çalismayla yerlesim alanlarindaki topraklardan ve evlerin duvarlarinin sivalarindan numuneler aldi. Bu evlerde siva amaciyla kullanilan toprakta yüzde 95 oraninda asbest içeren madde tespit edilmesinin ardindan bölgede yasayan 40 yas üstü kisilerin saglik taramasindan geçirilmesine karar verildi.

Bunun üzerine merkeze bagli köyler ve Yildizeli ilçesinde yaklasik bir aydir devam eden taramada, bölgedeki insanlarin halen asbeste maruz kaldiklari tespit edildi.

Gögüs cerrahisi uzmani Isa Döngel, gögüs hastaliklari uzmani Mehmet Bayram, Yildizeli Devlet Hastanesinde, köylerden gelen yaklasik 200 kisilik gruptan kan örnekleri aldi. Belirlenen köylerden gruplar halinde çagrilan vatandaslarin akciger filmlerini de çeken doktorlar, sorun gördükleri hastalari bir üst merkeze sevk etmeye basladi.

-''AMACIMIZ INSANLARI ÜRKÜTMEK DEGIL''-

Döngel, son bir yilda bu bölgeden 8-10 akciger zari kanseri vakasiyla karsilastiklarini belirtti. Hastaligin yüksek oranda çikmasi üzerine bölgede ön saha çalismasi yaptiklarini, toprakta yüksek oranda asbest içeren madde tespit edildigini ifade eden Döngel, konuyu Saglik Müdürlügü ile paylastiklarini anlatti.

Konunun Sivas Valisi Ali Kolat'a ve bölgedeki saglik ocaklarina bildirildigini belirten Döngel, ''Insallah bu bölgede yasayan insanlar için daha iyi ve saglikli bir seyler yapmayi ümit ediyoruz'' dedi.

Amaçlarinin 30 yil sonra, yeni dogacak çocuklar için asbeste bagli kanser vakalarini önlemek oldugunu anlatan Döngel, ''Bu bölge insaninin bunu bilmesine ragmen, sorunlarini kendilerinin söylemelerine ragmen bir bilimsel veya kapsamli çalisma Sivas'ta, hatta Türkiye genelinde yapilmadi. Yaptigimiz çalismanin özellikle Sivas ili ve ülke genelinde asbeste maruz kalan insanlar arasinda alinabilecek önlemler açisindan çok önemli olduguna inaniyoruz'' diye konustu.

Bölge halkini bilinçlendirmeye yönelik yapilan bu çalismadan vatandaslarin tedirgin olmamalarini isteyen Döngel, ''Amacimiz burada insanlari korkutup ürkütmek degil, 'kanser oluyorsunuz' demek degil. Bundan 30 yil sonra yeni dogmus veya yeni dogacak çocuklarin bu kanserle ugrasmasini veya akciger zari kanseri olmasini önleyebilmek'' ifadesini kullandi.

Bölgedeki insanlarin halen asbestli topragi kullandiklarini, bunu engellemeye çalistiklarini anlatan Döngel, bunu önlemenin de asbestli topragi azaltmak için bölgenin agaçlandirilmasi, stabilize yollarin asfaltlanmasi ve asbest toprakla sivanan evlerin plastik veya yagli boya ile boyanmasi gerektigini kaydetti.

-YAPILAN KONTROLLERDE ORTAYA ÇIKAN KANSER VAKALARI-

Döngel, merkeze bagli köylerde 700 kiside yapilan taramada yüzde 10 oraninda hastaliga bagli olarak plak olusumu gözlendigini, bunun yani sira bir kisinin akciger kanseri, bir kisinin ise akciger zari kanseri oldugunu tesadüfen tespit ettiklerine dikkati çekti.

Tarama için gelen Sandal köyünde yasayan vatandaslar da, yapilan çalismanin önemli oldugunu belirterek, köylerinde yapilan anonsun ardindan Yildizeli Devlet Hastanesine geldiklerini belirtiler. Yapilan çalismanin sonucunu merakla beklediklerini ifade eden vatandaslar, köylerinde son yillarda kanser vakalarinin görüldügünü kaydederek, bu çalismanin hastaligin engellemesine katkida bulunmasi temennisinde bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası