Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SGK çalisani da uyanik çikti, Çocuklarin sigortasi iptal

SGK'da görevli 2 bin 750 personelin 18 yasindan küçük çocuklarini 'mezarda emeklilik' uygulamasi yürürlüge girmeden sigortalattigi ortaya çikti. Geçen yil SGK'nin Baskan Yardimcisi da ayni suçtan 'uyari' cezasi almisti

SGK'da görevli 2 bin 750 personelin 18 yasindan küçük çocuklarini 'mezarda emeklilik' uygulamasi yürürlüge girmeden sigortalattigi ortaya çikti. Geçen yil SGK'nin Baskan Yardimcisi da ayni suçtan 'uyari' cezasi almisti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) görevli 2 bin 750 personel 18 yasindan küçük çocuklarini, ‘mezarda emeklilik düzeni’ olarak tanimlanan Genel Saglik Sigortasi yürürlüge girmeden sigortalatmis.

SGK Teftis Kurulu müfettisleri tarafindan hazirlanan raporda çocugunu sigortalatanlar arasinda kurul üyelerinin de olduguna dikkat çekilirken, sayi fazlaligi ve iki yillik zamanasiminin dolmasina kisa bir süre kalmasi gerekçe gösterilerek, incelemenin sef ve üstü kadrolara yapilmasi istendi.

Biri yönetim kurulu üyesi

SGK Rehberlik ve Teftis Baskanligi’nda Basmüfettis Erdal Uyanik, tarafindan düzenlenen ve SGK Baskani Emin Zararsiz ve Rehberlik ve Teftis Baskani Mustafa Apaydin imzali rapor tamamlandi. Kurumdan çocugunu sigortalatan personelinin listesinin bulundugu raporda, biri yönetim kurulu üyesi 2 bin 750 kisi arasinda 332 sef, 2 bin 124 daha alt unvanlarda görev yapan 187 APK uzmani, arastirmaci, avukat, dis tabibi, eczaci, hemsire, istatistikçi, mimar, mühendis, programci, sosyal çalismaci, tabip, tekniker, uzman, uzman tabip ve benzeri unvanlarda görev yapan kurum personeli yer aldi.

Disiplin cezasi verildi

Çocuklarini sigortalatanlar arasinda SGK eski Baskan Yardimcisi Veysel Uyar ve SGK Sakarya Il Müdürü Kenan Tandogan da bulunuyor.

Raporda, çocuklarini sigortali yapan kurum personeli konulu SGK Baskanligi’na gönderilen yazida sayi fazlaligi, iki yillik zamanasiminin dolmasina kisa bir süre kalmasi ve baskanligin is yogunlugu gerekçe gösterilerek, incelemenin sef ve üstü kadrolara yapilmasi istendi.

Çocuklarin sigortasi iptal

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettisleri tarafindan yapilan inceleme sonucunda çocuklarini sigorta ettiren memur ve bürokratlara disiplin cezasi verildigi belirtildi. Ayrica çocuklarinin sigortaliliklari iptal edildi.

Bir ayda 1037 çocuk

Yeni Sosyal Güvenlik Yasasi ile birlikte, dünyada benzeri olmayan ilginç olaylar Türkiye’de yasanmisti.

1 Mayis 2008 tarihinden önce, bir gün bile olsa sigortali olanlarin 65 yerine kadinlarda 58, erkeklerde 60 yasinda emekli olabilmesi, emekli ayliginin 10 puan fazla baglanmasi, emekli olduktan sonra çalistiklarinda, emekli ayliklarinin kesilmemesi gibi avantajlar yüzbinlerce çocuk ve yetiskinin sigortali olmasina neden olmustu. Sadece nisan ayinda 0-2 yas arasinda, 1037 çocuk sigortali olmus ve bu alanda farkli bir dünya rekoru kirilmisti.

2 bin liraya sigorta!

1 Mayis 2008 tarihinden önce çocuklarin sigorta ettirilmesine saglanan avantajlar, çok sayida uyanigin ortaya çikmasina da neden olmustu.

Özellikle küçük çocuklarin sigortali gösterilebilecegi reklam ajanslari, film yapimcilari, manken ajanslari, anne-babalardan 1000-2000 YTL arasinda para alip, çocuklari isyerlerinde çalisiyor gibi göstermisti.

Etik Kurulu Uyar’i ‘etik’ bulmamisti

Geçen yil Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Baskan Yardimcisi Veysel Uyar’in 5 ve 13 yasindaki çocuklarina sigorta yaptirmasi Basbakanlik Etik Kurulu tarafindan etik davranis ilkelerine aykiri bulunmustu.

Olayin basina yansimasinin ardindan Uyar hakkinda, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi tarafindan inceleme baslatilmisti. Duyar’in çocuklarinin sigortali olarak çalistigini iddia ettigi sirkette iki kisinin çalistigi belirlenmisti. Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Ömer Dinçer’in oluruyla duyara ‘Uyarma’ cezasi verilmisti. Çocuklarin sigortalari da yapilan inceleme sonrasinda iptal edilmisti.

Etik Kurulu da durumuyla ilgili Duyar’dan savunma istemisti. Kurul’a gönderdigi savunmada, çocuklarinin katalog çekiminde model olarak çalistiklarini iddia eden Uyar, çocuklarin bireysel gelisimlerine ve özgüvenlerine katki yapmasi düsüncesiyle teklifin anneleri tarafindan kabul edildigi ve müteaddit kez yapilan provalar sonucunda çekim yapildigini öne sürmüstü. Kurul, Uyar’in çocuklarini sigorta ettirmesinin etik davranis ilkelerine aykiri olduguna karar vermisti.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası