Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


8 saatten sonra muayenehaneye, Istifa zorunlulugu kalkti

Anayasa Mahkemesi, hükümetin, saglik reformunun en önemli ayagi olarak gösterdigi, kamuoyunda “Tam Gün Yasasi” olarak bilinen ve ögretim üyelerinin ve doktorlarin kamuda tam zamanli olarak çalismasini...

Anayasa Mahkemesi, hükümetin, saglik reformunun en önemli ayagi olarak gösterdigi, kamuoyunda “Tam Gün Yasasi” olarak bilinen ve ögretim üyelerinin ve doktorlarin kamuda tam zamanli olarak çalismasini düzenleyen kanunun en kritik düzenlemelerini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, hükümetin, saglik reformunun en önemli ayagi olarak gösterdigi, kamuoyunda “Tam Gün Yasasi” olarak bilinen ve ögretim üyelerinin ve doktorlarin kamuda tam zamanli olarak çalismasini düzenleyen kanunun en kritik düzenlemelerini iptal etti. Yüksek Mahkeme, doktorlar ve ögretim üyelerinin kamuda çalismalari zorunlu tutulan saati doldurduktan sonra özel muayenehane ve özel hastanelerde çalismalarina olanak tanidi. Saglik Bakanligi ise bu sürenin 8 saat oldugunu savundu. Mahkeme, döner sermaye gelirlerine performans kriteri getiren ve “ne kadar çok çalisirsan o kadar para alirsin” düzenlemesi olarak gösterilen hükmü de iptal etti. Mahkeme, tam zamanli statüye geçmeyenlerin istifa etmis sayilacaklarina yönelik hükmün de anayasaya aykiri olduguna karar verdi. Ancak Saglik Bakanligi, yaptigi “Karar bize bagli doktorlari kapsamiyor” açiklamasi ile kafalari karistirdi. Buna karsilik Yüksek Mahkeme kaynaklari ve Saglik Emekçileri Sendikasi, kararin tüm doktorlari kapsadigi görüsünde.

Saglik Bakanligi’nin büyük önem verdigi ve Türk Tabipleri Birligi basta olmak üzere doktorlarin yogun itirazina ragmen israrci oldugu kanunda, su düzenlemeler yer aliyordu:

- Üniversitede görevli ögretim üyeleri 1 Ocak 2010’dan itibaren 1 yil, kamuda çalisan doktorlar 6 ay içerisinde özel muayenehaneleri veya çalistiklari kurumlar arasinda seçim yapacak.

- Döner sermayeden personele bir ayda yapilacak ek ödemenin tutari, o personelin bir ayda eline geçen maas tutarini; klinik sefleri ve sef yardimcilari ile uzman tabip kadrosuna atanan profesör ve doçentlerde yüzde 800’ünü geçemeyecek.

- Ögretim elemanlari, üniversitede devamli statüde görev yapacak. Bu durumda, üniversitelerin tip fakültelerinde görev yapan ögretim elemanlari da tam gün çalisacak. Ögretim elemanlari, baska yerlerde ücretli veya ücretsiz çalisamayacak, ek görev yapamayacak.

- Ögretim üyesi haftada asgari 10 saat ders vermekle yükümlü olacak. Ögretim görevlisi ve okutman ise haftada asgari 12 saat ders verecek.

- Kamuda çalismaktayken 26.5.1995-01.1.2010 arasinda istifa eden doktorlar da geri dönerek resmi hastanelerde tam gün çalisabilecek.

Mahkemeden yasanin özüne degisiklik geldi

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin, bu düzenlemelerin iptali istemiyle açtigi davada, kararini dün açikladi. Yüksek Mahkeme, yasanin özünü olusturan, kamuda çalisan doktor ve ögretim üyelerinin eszamanli olarak muayenehane ve özel hastanelerde çalismalarina engel olusturan düzenlemeleri iptal etti.

3’e karsi 8 oyla iptal

Yüksek Mahkeme, kanunun “can damari” olarak gösterilen, ögretim elemanlarinin yüksekögretim kurumlarindan baska yerlerde çalisamayacaklarina iliskin hükmü 3’e karsi 8 oyla iptal etti. Iptal edilen maddede ögretim elemanlarinin, yüksekögretim kurumlarindan baska yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel baska herhangi bir is göremeyecekleri, ek görev alamayacaklari ve serbest meslek icra edemeyecekleri hükme baglaniyordu. Düzenlemede ögretim elemanlarinin sadece YÖK Kanunu ile diger kanunlarda belirlenen görevler ile telif hakki alabilecekleri isleri yapabilecekleri belirtiliyordu. Iptal karari, gerekçeli kararin Resmi Gazete’de yayimlanmasi ile yürürlüge girecek.

Haftada 10 saat ders

Mahkeme, ayni maddede yer alan, “Ögretim elemanlari üniversitede devamli statüde görev yapar” hükmü ile “Ögretim üyesi, kadrosunun bulundugu yüksekögretim birimi ile sinirli olmaksizin ve ihtiyaç bulunmasi halinde görevli oldugu üniversitede haftada asgari on saat ders vermekle yükümlüdür. Ögretim görevlisi ve okutmanlar ise, haftada asgari on iki saat ders vermekle yükümlüdür” düzenlemesini ise iptal etmedi.

Buna göre, ögretim elemanlari, günde 2 saat derse denk gelen, haftalik 10 saatlik ders zorunlulugunu tamamladiktan sonra özel hastaneler ya da muayenehanelerinde de çalisabilecek. 10 saati tamamlayan ögretim üyesi, “devamli statüde” kabul edilecek.

Muayenehaneler kapanmayacak

Mahkeme, doktorlar, dis doktorlari ve uzman doktorlarin kamu kurum ve kuruluslari, özel üniversite hastaneleri, özel hastaneler ve muayenehanelerden yalnizca birinde çalisabileceklerine iliskin hükmü 2’ye karsi 9 oyla iptal etti. Yüksek Mahkeme, telafisi imkansiz zararlar dogmamasi için, düzenlemenin yürütmesini de durdurdu. Buna göre, doktorlar, muayenehanelerini kapatmak zorunda kalmayacak ve kamuda çalismasi zorunlu saati doldurduktan sonra özel hastane ya da muayenehanesinde çalisabilecek.

Istifa zorunlulugu kalkti

Yüksek Mahkeme, 1 Ocak 2010’dan itibaren kismi statüde görev yapmakta olan ögretim üyelerinin, 1 yil içinde devamli statüye geçmek için basvurmamalari halinde kamudan istifa etmis sayilacaklarina yönelik düzenlemeyi de iptal etti. Buna göre, statü degistirmeyen ögretim üyeleri de “devamli statüde” sayilacak.

Döner sermaye kurtuldu

Mahkeme, Saglik Bakanligi’na bagli saglik kurumlari ile rehabilitasyon tesislerindeki döner sermaye gelirlerinden personele bir ayda yapilacak ek ödemenin tutarini maas ve ödemelere göre hesaplanacak bir oranda sinirlayan hükmü de oybirligi ile iptal etti. Bu hükümle döner sermaye ödemeleri klinik sefleri ve sef yardimcilari ile uzman tabip kadrosuna atanan profesör ve doçentlerde aylik tüm maas ve ödemelerinin yüzde 800’ünü, uzman doktorlarda yüzde 700’ünü, pratisyen doktorlarda yüzde 500’ünü, idari saglik müdür yardimcisi, hastane müdürü ve eczacilarda yüzde 250’sini, bashemsirelerde yüzde 200’ünü, diger personelde ise yüzde 150’sini geçemiyordu. Karar, gerekçeli kararin Resmi Gazete’de yayimindan 9 ay sonra yürürlüge girecek. Bu tarihe kadar, iptal edilen hüküm uygulanacak. Geçen sürede, hükümet, döner sermayeler konusunda yeni bir düzenleme yapmak zorunda kalacak. Yüksek Mahkeme, kanunun diger hükümlerinin iptali istemlerini ise reddetti. Bu düzenlemeler yürürlükte kalacak.

Bakanlikla mahkeme çelisti

Saglik Bakanligi, Anayasa Mahkemesi’nin hükmünün ögretim üyeleri ile sinirli oldugunu, kamuda çalisan hekimlerin muayenehane açamayacagini açikladi. Yüksek Mahkeme’den bir kaynak ise, “Biz, kanunun 7. maddesini iptal ederken, kamudaki bütün doktorlari kapsamasina yönelik bir karar verdik. Bize göre, bakanliga bagli doktorlari da karar baglar. Aksi yorumlar yanlistir. Bunu gerekçeli kararda da açiklayacagiz” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası