Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni alinan kiyafetleri yikamadan giymeyin

Özellikle yaz aylarinda yeni alinan bikini, iç çamasiri, sort, gömlek gibi giysilerin mantar ve bakteri açisindan yüksek risk tasidigi, yikanmadan giyilmemesi gerektigi bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Topbas, AA muhabirine yaptigi açiklamada, ambalajsiz satilan tekstil ürünlerinin, ambalaji olsa bile deneme amaciyla giyilenlerin saglik açisindan çesitli riskler tasidigini söyledi.

Magazalarda, alisveris merkezlerinde veya isportada satisa sunulan tekstil ürünlerine hem havada uçusan hem de deneme sirasinda temastan kaynakli hastalik yapici mikroorganizmalar bulasabildigine dikkati çeken Topbas, "Özellikle yaz aylarinda iç çamasiri, sort, bikini, gömlek gibi ürünlerin satisinda artis yasaniyor. Talebe bagli olarak tekstil ürünlerinin üretiminde, paketlenmesinde, depolanmasinda, teshir edilmesine kadar yogunluk, dolayisiyla ürünlere elle temas artiyor. Bu nedenle üründe hastalik yapici mikroorganizmalar birikebilir. Her temas bu riski artiriyor. Bu durum giysiyi satin alan kisi için bir saglik sorunu olusturabilir" dedi.

Tüketicilerin tekstil ürünlerini üzerlerine giyerek denemeleri, ancak almamalari sonucunda saglik açisindan riskin daha da artacagina dikkati çeken Topbas, "Özellikle tene temas eden ve yaz aylarinda daha fazla ragbet edilen iç çamasiri, gömlek, sort, mayo gibi ürünler üretimden tüketiciye sunulana kadar insandan insana bulasabilecek mikroorganizma, bakteri, mantar ve virüs açisindan risk olusturabilecek konuma gelebiliyor. Bu nedenle ambalaji açilarak satilan ürünlerin, degisik nedenlerle insanlarla temas edebilecegi düsünülmeli. Satin alinan giysilerin uygun kosullarda yikanip kurutulduktan sonra giyilmesi saglik açisindan daha yararli olur" dedi.

Doç. Dr. Topbas, hangi yasta olursa olsun insanlarin bu tür detaylara da dikkat ederek kendilerini sagliksiz kosullardan korumalari gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası