Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tam Gün'e kismi iptal tartisiliyor

Kim nasil degerlendirdi?

Saglik Bakani Recep Akdag, Anayasa Mahkemesi'nin Tam Gün Yasasi ile ilgili kismi iptal karari konusunda, ''CHP bugün muayenehanesi olan 4 bin 500 tuzu kuru doktorun yaninda duruyor. Vatandasin burada ne çile çektiginin ana muhalefet partisi CHP için belli ki hiç bir kiymeti yok'' dedi.

Akdag, kismi iptalin Saglik Bakanligi'ndaki doktorlari kapsamadigini, aksine hareket edenlerin ''çok ciddi zarar görebilecegi'' uyarisini da dile getirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin Tam Gün Yasasi ile ilgili kismi iptal kararini CNN Türk televizyonunda degerlendiren Akdag, söz konusu karara göre Saglik Bakanliginda çalisan hekimlerin, dogrudan isyeri hekimligi yapamayacaklarini belirtti.

''Karar sonrasi döner sermaye ödemeleri ile ilgili yeni düzenlemenin ne olacagi?'' sorusuna karsilik da Akdag, ''CHP'nin Türk Tabipleri Birligi ile maksadi, Türkiye'de kurulmus olan ve vatandasin son derece memnun oldugu sistemi ortadan kaldirmakti, sistemin ortasina getirip bir patlayici koymakti. TTB de CHP de bunu açikça ifade ediyor'' dedi.

CHP'nin, vatandasin saglik konusunda 8 sene boyunca, geçmiste çektigi çileleri çekmemesinden rahatsizlik duydugunu ifade eden Akdag, bunun AK Parti açisindan olumlu bir durum oldugunu ve partisinin oylarina da yansidigini ifade etti.

CHP'nin bunu istemedigini, dolayisiyla sistemi tamamen yok edebilecek bir iptal isteminde bulundugunu kaydeden Akdag, Anayasa Mahkemesi'nin performans ödemeleriyle ilgili de bir iptal karari verdigini, ancak bunun için süre tanidigini, gerekçe ortaya çikinca yeni bir düzenlemeye gideceklerini bildirdi.

''Sizce ana muhalefet partisi oy için sagligi böyle bir riske atmis olabilir mi?'' seklindeki bir soruya da Akdag, ''Elbette, hiç bir kuskum yok'' yanitini verdi.

Bunun ip uçlarinin geçmiste de görüldügünü, CHP'nin hastanelerin birlestirilmesi ve doktorlarin zorunlu hizmetine yönelik düzenlemeleri de Anayasa Mahkemesine götürdügünü hatirlatan Akdag, ''CHP, saglikta hangi olumlu adimlari atarak vatandasin isini kolaylastirmissak onun karsisina çikti'' seklinde konustu.

-DÖNER SERMAYE ÖDEMELERI-

Döner sermaye ödemeleri ile ilgili yeni bir düzenleme için Yüksek Mahkemenin 9 aylik süre tanidigini hatirlatan Akdag, ''Gerekçeyi görmemiz lazim, ancak bu sistem devam edecek, bu sistemin devam etmesi çok elzem. Anayasa Mahkemesi 'devam etmesin' deseydi zaten süre vermezdi. O halde detaylarla ilgili bize gerekçelerini söyleyecek, biz de gerekçelere göre o uygulamalari yeniden kanun maddesi haline getirecegiz'' diye konustu.

''Kararin Saglikta Dönüsüm Programini nasil etkileyecegi?'' sorusu üzerine de Akdag, 21 maddeli Tam Gün Yasasi'nda vatandasi ilgilendiren 3 hüküm bulunduguna dikkati çekti. Akdag, sözlerini söyle sürdürdü:

''Birincisi, Saglik Bakanligi hastanelerindeki doktorlarin muayenehane çalistirmamasiydi, bu gerçeklesti. Iptallerden sonra da bu yine gerçeklesmis durumda. Ikincisi, üniversite hastanelerinde çalisan ögretim üyelerinin ögleden sonra özel muayene, özel ameliyat adi altinda vatandaslardan hoca parasi alarak onlarin isini görme durumuydu, bu da ortadan kalkti. Eski sistemden kalan ise üniversite ögretim üyelerinin muayenehane açmalari. O da ögleden sonra olabiliyordu, simdi aksam mesai bitiminden sonra olabilecek. Yasayla yüzde 100'lük bir iyilestirme tasarlamistik, bu iptallerden sonra yüzde 80'lik bir iyilestirmeye düstü.''

''Türk Tabipleri Birligi'nin kamu hastanelerindeki hekimler için de ayni yola basvuracagi'' açiklamasinin hatirlatilmasi üzerine de Akdag, ''Hukuk yolunu devam ettirecektir, ama Türk vatandaslar birligi ne diyor ona bakmak lazim'' dedi.

Türkiye'de 26 bini Saglik Bakanliginda, 9 bini de üniversite hastanelerinde olmak üzere kamuda 35 bin hekimin bulundugunu, bunlardan 4 bin 500'ünün muayenehanesi oldugunu, bunlarin da toplamin yüzde 12'sini olusturdugunu anlatan Akdag, ''Bütün gürültüyü CHP ve TTB bu yüzde 12'inin üzerinde kopariyor'' seklinde konustu.

''Tuzu kuru, (ben çok fazla para kazanacagim)'' arzusunda olan bir hekim grubu bulundugunu, diger hekimlerin sesinin çikmadigini kaydeden Akdag, vatandasin sesini duyurmak zorunda olduklarina isaret etti.

Akdag, söyle konustu:

''Bir ana muhalefet partisi, bizim duyurdugumuzdan daha fazla duyurmak durumunda. Ama CHP bugün muayenehanesi olan 4 bin 500 tuzu kuru doktorun yaninda duruyor. Vatandasin burada ne çile çektiginin ana muhalefet partisi CHP için belli ki hiç bir kiymeti yok. Çikar çevreleri ile oturup kalkiyorlar. CHP içinde hiç bir milletvekili yok mudur, halkin hukukunu koruyacak çok merak ediyorum. 'Arkadas biz ne yapiyoruz, yarin halkin karsisina çikip ne yüzle (sizi muayenehanelere gitmek zorunda birakan kanun degistirildiginde biz Anayasa Mahkemesine gittik iptal ettirdik), nasil diyecegiz bunu, gelin bununla ilgili bir sey yapalim' diyen bir Allah'in kulu çikmayacak mi, merak ediyorum. Bunlar yarin halkin karsisina çikip oy istemeyecekler mi?''

Bir baska soru üzerine Akdag, yasanin imkani olanlarin kamuyla iliskisi olmayan hekimlerin muayenehanelerine gitmelerinin önünde engel teskil etmedigini, kamu kaynaklarinin özel muayenehaneler yoluyla çikar için kullanilmasini engelledigini söyledi.

Özel muayenehanelere gidildiginde bir tetkik ya da ameliyat için daha erkene gün alinabildigini ifade eden Akdag, ''Bu muayenehanecilik sistemi, kamuyla, üniversiteyle birlikte devam ederse o üniversite ya da kamu hastanesindeki klinigin dogru dürüst çalismayacagi açik. Dogru dürüst çalissa muayenehaneye niye tasinalim, para vermeye çok mu merakliyiz?'' seklinde konustu.

Varlikli kisilerin özel muayenehanelerden yararlamalarinin önünde bir engel bulunmadigini vurgulayan Akdag, sözlerini söyle sürdürdü:

''Neden bir üniversite ögretim üyesi, bir ana bilim dali baskani, hem ana bilim dali baskani olacak hem de 'muayenehanem olacak' der. Bunun sebebi çok açik. O ana bilim dali baskanligini muayenehanesi için bir sekilde kullaniyor da ondan. Ama sunu da çok açik söyleyeyim, bugüne kadar bu muayenehane, hastane yoluyla devam eden suiistimallerin bundan sonra çok daha üstüne gidecegiz. Biz vatandasimizi korumaya kararliyiz.''

Akdag, ''Muayenehanelerde çalisanlarin issiz kalmakla karsi karsiya bulunduklarina'' iliskin iddialarin hatirlatilmasi üzerine de, buralarda en fazla 7 bin dolayinda kisinin çalismasinin söz konusu olabilecegini belirterek, ''Bu 7 bin kisiyi koruyalim derken 73 milyon kisiyi sikintiya düsürüyoruz, böyle bir sey olmaz'' dedi.

-BASBAKAN'DAN MESAJ-

Akdag, canli yayina verilen arada Basbakan Erdogan ile telefonla görüstü. Bakan Akdag, daha sonra canli yayinda Basbakan Erdogan'in konuyla ilgili mesajlarini da iletti.

Isin önemli tarafinin halkin alacagi hizmet oldugunu kaydeden Akdag, ''Basbakanimiz da bu anlamda biraz damdan düsmüs bir kisi. Bu islerin siyasetinin konusuldugu, lobiciliginin yapildigi Ankara, bu siyaseti konusanlarin ve lobiciligi yapan kisilerin bir kismi itibariyle milletin, halkin derdinden haberdar degil. Çok açik söylüyorum, 'halkçiyim' demekle filan halkçi olunmuyor. Halkin tarafinda duran politikalari takip edeceksiniz, halkin yaninda olacaksiniz'' seklinde konustu.

''Doktorlara muayenehane müjdesi'' seklindeki basliklari elestiren Akdag, ''Peki doktora muayenehane müjdesi de, vatandasa muayenehane çilesi mi? Anayasa Mahkemesi'nin aldigi son karar, aslinda 'Üniversite çalisan ögretim üyeleri açisindan, üniversite hastanelerinde vatandasa muayenehane çilesine devam karari verildi' diye atilmalidir'' ifadesini kullandi.

Ülkede ''Muayenehanelere gidip rahatça para öderiz'' diyebileceklerin oraninin düsük oldugunu ifade eden Akdag, ''Politikalari, Ankara'da TBMM çatisi altina gelen bir takim muayenehaneci doktorlarin lobileriyle yürütmeye çalisanlar çok yaniliyor. Millet onlara iyi bir ders verecek, bundan eminim'' sözlerini kullandi.

Basbakan Erdogan'in kendisinden iletmesini istedigi diger husus ile ilgili bir soru üzerine Akdag, ''Hukukun yaninda duracaklarini'' ifade ederek, sunlara dikkati çekti:

''TTB'nin tesvik ya da provoke ettigi gibi hekimlerimizi, 'gidin muayenehane açin, sonra mahkemeye verirsiniz'... Bu arada o hekimlerimiz çok ciddi zarar görürler. Kendileri idari cezalar alacaklardir, memuriyetten çikarilmaya kadar bu is gidebilecektir. O bakimdan bütün hekimlerimizi ben buradan dikkatli olmalari konusunda uyariyorum, bu çesit provokasyonlara aman kanmasinlar, hukuk neyse o yerine getirilir. Üniversiteler açisindan bunun açik tutulmasina bir sey diyemiyoruz. Tamam Anayasa Mahkemesi böyle bir karar verdi, bana göre yanlis, sübjektif, ama ne yapabilirim, yapabilecegim sey hukuka uymaktir. Öte yandan Saglik Bakanliginda çalisan degerli meslektaslarim da hukuka uyacaklardir.''

-SIGARA YASAGI-

Bir baska soru üzerine, Tam Gün Yasasindaki radyoloji çalisanlarinin çalisma saatleri ile ilgili hükmün iptal edilmedigini hatirlatan Akdag, bu personelin bir yillik isin dozlarinin uluslararasi kurullara göre belirlendigini, bu hususta herhangi bir risk bulunmadigini söyledi.

Akdag, ''Burada önemli olan, uluslararasi kurallara uygun biçimde doz asimi yapilmayacak tedbirlerin alinmis olmasidir'' dedi.

''Tomografi çekimiyle ilgili yeni bir düzenleme olup olmayacagi'' sorusu üzerine ise Akdag, tomografinin bir tarama vasitasi olamayacagini, ama hastaliklarin teshisi için önem tasidigini belirtti. Akdag, hekimlerin gereksiz tomografiye yönelmemelerinin önem tasidigini, bu konuda egitim çalismalarina basladiklarini bildirdi.

Mecburi hizmete giden doktorlarin bati bölgelerine tayinleri ile ilgili bir soruya karsilik da Akdag, tayin taleplerinin puanlama sistemine göre yapildigini, bunun çalisma süresi ve çalisilan yerin zorluk derecesiyle baglantili olduguna isaret etti.

Akdag, ''Biz burada adil bir sistem ortaya koymus durumdayiz. Hizmet puanlariyla tamamen seffaf bir biçimde noter huzurunda kura yapiliyor'' seklinde konustu.

19 Temmuzda birinci yilini dolduracak kahvehane ve cafe gibi yerlerdeki sigara yasagina iliskin bir soru üzerine de Akdag, ''ikram sektörü'' denilen kahvehane ve bar gibi yerlerde ödenen KDV miktarinin bir yil içinde arttigini belirtti.

Bu sürede yeni açilan kahvehane sayisinin da yükseldigine isaret eden Akdag, anketlere göre vatandaslarin da bu yerlere daha sik gitmeye basladigini anlatti.

Akdag, ''Bunlari yan yana getirdiginizde ikram sektörüyle ilgili sikinti olmadigi açik. Hiç bir aile eskiden çocuguyla oralara gidemiyordu. Vatandasin yüzde 90-95'i 'bu kisitlamalar devam etsin, biz çok rahatiz' diyor'' görüsünü dile getirdi.

Bu konuda cezalardan ziyade toplumun yasaklari benimsemesinin önem tasidigini kaydeden Akdag, ''Sadece cezalarla filan bunu yenemezsiniz, ama gelin görün ki bunu da mahkemeye götürüyor'' diye konustu.

Akdag, aile hekimligi ile ilgili bir soru üzerine ise, aile hekimliginin, saglik ocagi sisteminin rehabilite edilmis bir sekli oldugunu, saglik ocaginda her seferinde vatandasin karsisina baska bir hekim çiktigini, oysa bu sistemde aile hekiminin gerekli takipleri yaptigini belirtti.

KKKA hastaligi ile ilgili soruya karsilik da Akdag, son 2 yildir bu hastaligi frenlemeyi basardiklarini söyledi.

Kirsalda vatandasin kendisini korumasinin ve vücut kontrolünün önemine isaret eden Akdag, sehirlerde yasayanlar için ise bir risk olmadigini sözlerine ekledi.

KILIÇDAROGLU NE DEDI?

CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, Anayasa Mahkemesi'nin ''Tam Gün'' Yasasi'na kismi iptal kararina iliskin, ''Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerini dikkate alarak, yeni bir düzenleme getirirlerse, Tam Gün'e destek veririz'' dedi.

Kiliçdaroglu, Bursa gezisi sirasinda, parti otobüsünde bir grup gazetecinin, ''Anayasa Mahkemesi'nin ''Tam Gün'' Yasasi'na kismi iptal kararina'' iliskin sorularini yanitladi.

Kemal Kiliçdaroglu, bir gazetecinin, ''Iktidarin, CHP'nin halkçi bir parti oldugunu söylemesine karsin, Tam Gün Yasasi'ni Anayasa Mahkemesi'ne götürmesine yönelik elestirisini'' hatirlatarak, degerlendirmesini sormasi üzerine, sunlari söyledi:

''Halkin yararina olan bir düzenleme hukuksuz olamaz. Eger anayasaya aykiri bir düzenleme yapiyorsaniz, o halkin yararina degildir. Mesru iktidarlar, hukuk disi yollara basvurarak, halkin yararina gibi göstererek düzenleme yapmazlar. Biz Tam Gün yasasinin, hukuk içinde düzenlenmesini istiyoruz. Taleplerimizi kendilerine ilettik, ama büyük bir bölümünü kabul etmediler. Simdi de Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerini dikkate alarak, yeni bir düzenleme getirirlerse, Tam Gün'e destek veririz.''


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası