Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sigara yasagi hasta sayisini düsürdü

Istanbul Saglik Müdürü Ali Ihsan Dokucu, bu yilin ilk 5 ayinda sigarayla ilgili hastaliklarda hastanelerin acil servislerine yapilan basvurularin bir önceki yilin ilk 5 ayina göre yüzde 20 oraninda düsüs göstermesinin, kapali alanlarda sigara yasagina ili

Istanbul Saglik Müdürü Ali Ihsan Dokucu, bu yilin ilk 5 ayinda sigarayla ilgili hastaliklarda hastanelerin acil servislerine yapilan basvurularin bir önceki yilin ilk 5 ayina göre yüzde 20 oraninda düsüs göstermesinin, kapali alanlarda sigara yasagina iliskin yasanin basarili oldugunun somut bir kaniti oldugunu bildirdi.

Il Saglik Müdürlügü ve Marmara Üniversitesi Tip Fakültesinin birlikte gerçeklestirdikleri ''4207 Sayili Kanunun Uygulamasinin Saglik Üzerine Etkileri Arastirmasi''nin sonuçlari basin toplantisiyla açiklandi.

Istanbul Saglik Müdürü Dokucu, bu yilin ilk 5 ayi ile geçen yilin ayni döneminin karsilastirildigi arastirmanin kapsamina, Istanbul'daki acil basvurularinin yüzde 30'unu kabul eden Ümraniye, Haydarpasa Numune, Zeynep Kamil Kadin Dogum ve Çocuk Hastaliklari, Göztepe, Süreyyapasa Gögüs Hastaliklari ve Gögüs Cerrahisi, Dr. Lütfi Kirdar Kartal, Okmeydani, Sisli Etfal, Istanbul ve Bakirköy Dr. Sadi Konuk egitim ve arastirma hastanelerinin alindigini söyledi.

Arastirmanin, yasanin saglik ve ekonomik bilançosunu ortaya koymak için yapildigini anlatan Dokucu, sunlari söyledi:

''Arastirmaya göre, sigarayla ilintili hastaliklarda bu yilin ilk 5 ayinda geçen yilin ayni dönemine göre, hastanelerin acil servislerine basvuru orani yüzde 20 azaldi. Bu durum Tam Dumansiz Hava Sahasi Yasasi'nin basarili oldugunun somut bir kanitidir. Hastanelerin acil servislerine olan basvurulardaki bu azalma neticesinde 2 milyon 900 bin TL kazanilan ilaç maliyeti olmustur. Bu da yasanin saglik ekonomisine olan katkisini gözler önüne sermektedir.''

Dokucu, arastirma sonucunda, kalp hastaligi ve enfarktüse bagli basvurularda yüzde 33,6, astima bagli basvurularda ise bir önceki yila oranla yüzde 20,5 azalma gözlendigini kaydetti. Dokucu, bir önceki yila göre KOAH'a (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) bagli basvurularda bir önceki yila göre yüzde 21,4, pnömoni (zatüre) basvurularinda yüzde 32,9, akut nazofarenjite (soguk alginligi) bagli basvurularda yüzde 16, akut bronsit basvurularinda yüzde 18,8, alerjik rinite (saman nezlesi) bagli basvurularda yüzde 59,2, akut alt solunum yolu enfeksiyonlarina bagli basvurularda ise yüzde 61,3 azalma tespit edildigini vurguladi.

Sigara yasaginin pasif içicilige maruz kalan çocuklar üzerindeki etkisinin de arastirildigini anlatan Dokucu, ''0-6 yas grubundaki çocuklarda astim atagi basvurularina bakildiginda Sisli Etfal Hastanesinden alinan veriler, basvurularda yüzde 29 azalma, Ümraniye Egitim ve Arastirma Hastanesinden alinan veriler ise yüzde 27 azalma oldugunu gösteriyor. 7-14 yas grubundaki çocuklarda astim atagi basvurularina bakildiginda ise Sisli Etfal Hastanesinden alinan veriler, basvurularda yüzde 24 azalma, Ümraniye Egitim ve Arastirma Hastanesinden alinan veriler ise yüzde 50 azalma oldugunu gösteriyor.''

Marmara Üniversitesi Çocuk Hastaliklari Ana Bilim Dali ve SSUK (Sigara ve Saglik Ulusal Komitesi) Baskani Prof. Dr. Elif Dagli da çocuklarda acil solunum hastaliklarini üçte bir azaltan bir önlemi durdurmanin çocuklara hastalik mahkumiyeti vermek anlamina gelecegini belirtti.

Dagli, Istanbul'da acillere basvuran ilk 50 hastalik siralamasinda yüksek tansiyon ve astimin son dönemde küme düstügüne dikkati çekerek, ''Yasal önlemler, geçen yil 3. sirada olan yüksek tansiyon basvurularini 14. siraya, 24. sirada olan astim basvurularini 38. siraya, düsürmüstür. Yasanin toplum sagligini düzelten en büyük ölçekli proje olduguna inancimiz pekismistir'' seklinde konustu.

Yasagin sigara tüketiminin de azalmasini sagladigini ifade eden Dagli, ''Bu yilin ilk 5 ayinda geçen yilin ayni dönemine göre 363 milyon paket sigara daha az tüketildi, böylece yaklasik 1,8 milyar TL tasarruf saglandi. Yani bu yasak ile hem saglikta kazandik hem mali olarak kazanç sagladik. Sigaradan tasarruf edilen para belki konut taksitine belki egitime gitmistir. Bu sigara yasagi adeta ekonomiye taze para pompaladi'' diye konustu.

-''KAHVEHANELERLE ILGILI GEVSEME OLURSA ORADA KALMAZ''

Istanbul Saglik Müdürü Dokucu, bir gazetecinin 'Izmir Kahveciler Odasinin girisimi sonucu Danistayin sigara yasaginin genisletilmesi konusunda Anayasa Mahkemesine yaptigi basvurusu üzerine, yasagin gevsetilmesi mümkün olabilir mi?'' seklindeki sorusu üzerine sunlari kaydetti:

''Eger kahvehanelerle ilgili bir gevseme olursa, bunun orada kalmayacagi hepimizin malumu. Toplum sagligi açisindan bu kadar zararli bir ürünün sadece kullanani degil, baskalarini da etkileyen bir ürününün serbestçe ortak alanlarda kullanilmasi çok vahim sonuçlara varir. Bu tabii ki hukuki bir süreç. Hukuk neyi getirirse onu kabulle karsi karsiyayiz. Ama hukukun kendi içinde kisinin sigara içme hakki kadar baskalarinin da o dumandan etkilenmeme hakki vardir diye düsünüyorum. ''

Bu basvuru nedeniyle bilim insanlari ve hekimler olarak büyük bir saskinlik içinde bulunduklarini dile getiren Dokucu, ''Bunun gerçeklesme ihtimalini dahi düsünemiyorum. Bu hayal edilemez'' dedi.

Ayni soruya iliskin Elif Dagli da arastirmanin sigara yasaginin da etkisiyle bu yilin ilk 5 ayinda kalp krizi oraninda yüzde 30 azalma görüldügünü, sigara tüketiminin düsmesiyle 2 milyar TL tasarruf edildigini ortaya koydugunu hatirlatarak, sunlari belirtti:

''Simdi bunu tersine çevirdigini düsününün. Yüzde 30 kalp krizini artiracaksiniz. Ilk 5 ayda 2 milyar TL harcayacaksiniz, saglik harcamalarini sadece Istanbul'da 3 milyon TL yükselteceksiniz. Yani var olan durumun tersini teklif etmek, 'insanlarin yüzde astim nöbetini, yüzde 30 kalp krizini artiralim ve bütün solunum hastaliklarini yüzde 30 artiralim' demektir. Çocuklarin astim krizlerini yüzde 20-40 arasinda azalttigimizi söylüyoruz bu yasayla. Yani 'Çocuklarimizi tekrar sigara dumanina mahkum edelim ve onlarin astim krizine girmelerine neden olalim' teklifini yapmak demektir. Hiçbir sekilde etik olamaz, kabul edilemez. Hiçbir sektörün karliliginin artirilmasi için insan sagliginini kurban edilmedigi bir ülkede yasadigimizi düsünerek, Anayasa Mahkemesinin saglikli yasam hakkinin temel bir anayasal hak oldugunu degerlendirecegini ümit ediyoruz.''

Sigara içme hakkinin kimsenin elinden alinmadigini, sadece kapali ortak alanlarinda içilemedigini, bu kanunun yararinin ortada oldugunu ifade eden Dagli, ''Tersini yapmak Türk insanini sagligini katletmek olacaktir. Bunun vebalinin altina da kimsenin girecegine ben inanmiyorum'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası