Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tam Günde Mahkeme Kararinin Anlami

Anayasa Mahkemesi tam gün kararini verdi. Daha önceki yazilarimizda ifade ettigimiz kimi öngörülerle paralel bir görünüm sergileyen karar hakkinda sicagi sicagina sunlari söyleyebiliriz.

Herseyden önce ortada bir fiyasko bulunmaktadir

Bu karardan sonra da Saglik Bakanliginda çalisan hekimler için serbest çalisma yasagi halen devam ediyor. Mahkeme bu konuya çözüm getiremedi. Davada, Saglik Bakanligi hastanelerinde çalisan hekimlerin durumunun gözden kaçirildigini, davanin yanlis açildigini ya da açtirildigini defalarca söylememize ragmen, bunu bilgi kirliligi olarak ifade eden çevreler bu sonucun müsebbibidirler.

Üniversitede çalisanlar için durum farkli

Mahkeme, kanundaki “Ögretim elemanlari, üniversitede devamli statüde görev yapar.” ibaresini iptal etmedi. Bu durumda, kural olarak bir ögretim üyesi devamli statüde görev yapacak.

Ancak Kanunun serbest çalismayi yasaklayan; “Ögretim elemanlari… yüksekögretim kurumlarindan baska yerlerde ücretli veya ücretsiz, resmi veya özel baska herhangi bir is göremezler, ek görev alamazlar, serbest meslek icra edemezler.” kurali iptal edildi.

Buna göre serbest çalisma yasaginin da iptal edildigini söyleyebiliriz. Ancak burada uygulama sorunlari ortaya çikabilir. Idare, üniversite mensuplarina “devamli statüde çalismak zorundasiniz” diyebilir. Ancak bu, kararin ruhuna aykiri olur. Burada Mahkeme kararinin gerekçesi önem kazanacak. Bir bakisla devamli statüde çalisma kurali hala devam ediyor ancak, diger bakisla, “serbest çalisamaz” kurali iptal edilmis durumda. Bir temel hak olan çalisma hürriyeti her zaman öncelikli uygulanir. Bu karar isiginda üniversitede çalisanlar için serbest çalisma hakki devam ediyor diyebiliriz.

Kanunun SGK ile sözlesmeli olan özel saglik kurumunda çalisan hekimin ayni zamanda SGK ile sözlesmesi olmayan özel saglik kurumunda çalismasina yasak getiren hükmü ise iptal edildi. Bu da beklenen ve olagan sonuçtur. Ancak ayni maddede “Tabipler her bir bend kapsaminda olmak kaydiyla birden fazla saglik kurum ve kurulusunda çalisabilir.” kurali halen varligini devam ettirmektedir. Bu durum Mahkeme karari ile çelismektedir. Burada hala bu yasagin devam ettigi de düsünülebilir. Ancak uygulamada genis yorumlanmasi da mümkündür.

Malpraktis sigortasi primlerinin yarisini hekimlerin ödemesini mecbur tutan kural ise iptal edilmedi.

Döner sermaye ödemelerinin nasil yapilacagini iliskin hüküm de iptal edildi. Burada gerekçe bildirilmemis olmasina ragmen Mahkemenin ek ödeme oranlarina yönelik bir Anayasaya aykirilik gördügü anlasiliyor.

Diger hususlara iliskin ayrintili açiklamalarimizi daha sonra yapacagiz.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası