Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi bunu inat meselesi görmesin

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Merkez Konseyi Baskani Eris Bilaloglu, Anayasa Mahkemesi'nin “Tam Gün” Yasasi'na kismi iptal kararina iliskin, “Saglik Bakanligi, bu karari lütfen bir inat meselesi olarak...

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Merkez Konseyi Baskani Eris Bilaloglu, Anayasa Mahkemesi'nin “Tam Gün” Yasasi'na kismi iptal kararina iliskin, “Saglik Bakanligi, bu karari lütfen bir inat meselesi olarak degerlendiren dar yorumlar yapan bir yaklasim içinde bulunmasin” dedi.

Bilaloglu, TTB Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, Anayasa Mahkemesi'nin kararindan önce TTB, GATA ve YÖK yetkililerinin düsüncelerini

sözlü olarak dinledigini animsatti.“Anayasa Mahkemesi'nin verdigi karar, bir süreçtir” diyen Bilaloglu, gerekçenin henüz bilinmemesine ragmen Anayasa Mahkemesi'nin verdigi kararla “düne göre daha olumlu bir noktaya” gelindigini ifade etti.Bilaloglu, bu gelismelere karsi, bazi maddelerde arzu edilen ve beklentilere denk düsen bir yürürlügü iptal kararinin verilmedigini söyledi.

“KARAR TÜM HEKIMLERI KAPSAYACAK BÜTÜNLÜKTE DEGERLENDIRILMELI”

“Anayasa Mahkemesi heyetinin, hekimlerin birden fazla yerde çalismalarina yönelik sinirlamalari ortadan kaldirdigini” belirten Bilaloglu, “Bu da bizce kamuda çalisan hekimler basta olmak üzere hepsini kapsayan bir bütünlükte degerlendirilmelidir. Bu kararin bu sekilde yorumlanabilecegini düsünüyoruz” diye konustu.

Hekimlerin TTB'nin Saglikta Dönüsüm programinin parçasi olan bu yasaya karsi çok dikkatli bir faaliyet yürüttügünün bilmesini isteyen Bilaloglu, sunlari kaydetti:

“Saglik Bakanligi, bu karari lütfen bir inat meselesi olarak degerlendiren, dar yorumlar yapan bir yaklasim içinde bulunmasin. Bu verilen karar, hem hekimleri, hem saglik çalisanlarinin hem de halkin yararina olacak bir sekilde yorumlamakta ve ona göre adim atmakta yarar vardir.” TTB Genel Sekreteri Feride Aksu Tanik da, söz konusu kararla hükümete bir çagrida bulunmak gerektigini ifade ederek, “Saglikta Dönüsüm programini hükümet yeniden gözden geçirmelidir. Çünkü hep parçalariyla bir hukuki ve sosyal mücadele yürütüyoruz. Sonsuza denk yürütmeye devam edecegiz ama yasa tasarisinin en temel bileseni olan madde iptal edilmistir. Hükümetin bu israrda devam etmemesi, yeniden gözden geçirmesinde yarar var” dedi.

HEKIMLERIN MUAYENE AÇMA DURUMLARI

Avukat Ziynet Özçelik de Saglik Bakanliginin kararin ardindan yaptigi “Ögretim üyeleri disinda kamuda çalisan tüm doktorlarin muayenehane açmasi veya özel saglik kuruluslarinda çalismasi mümkün bulunmamaktadir” seklindeki açiklamasini animsatti. “Açiklamayla Anayasa Mahkemesinin verdigi kararin uygulanmadigini düsündüklerini” dile getiren Özçelik, “Bize göre Anayasa Mahkemesi, çalisma sinirlamalarini iptal ettigi için Saglik Bakanliginin da Anayasa'ya uygun bu yorumu dikkate alarak bunu hayata geçirmesi temel beklentimizdir” diye konustu.

Hekimlerin serbest çalismasina olanak veren 2368 sayili yasanin “Tam gün” yasasi ile yürürlükten kaldirildigini anlatan Özçelik, yürürlükten kaldirilmaya iliskin ibarenin Anayasa Mahkemesine götürülmedigini söyledi. Anayasa Mahkemesinin buna ragmen konuya iliskin “öz”ü tartistigini ve “Çalisma sinirlamalari Anayasa'ya aykiridir” dedigini kaydeden Özçelik, söyle konustu:

“Bu durum karsisinda Saglik Bakanliginin su an yapabilecegi sey, 657 Devlet Memurlari Kanunu'na göre, dar yorumda bulunup bir disiplin cezasi verme yoluna gidecek gibi görünüyor. Ama hekimleri istifa etmis sayamaz. Kamu görevlerine devam edebilirler. Muayenehanesini kapatmadi diye isten atamaz. Disiplin cezalari ve sorusturma söz konusu olabilir. Ama biz bu islemlere karsi gerekli hukuk yolunu simdiden isletmek üzere bir hazirlik yaptik. Hekimlerimize basvurmalari halinde bu konuda destegi verecegiz. Umuyorum Saglik Bakanligi buna neden olacak islemlerden kaçinir.”

Kararin ardindan Anayasa'ya aykiri bir yorumdan kaçinilmasi gerektigini belirten Özçelik, “Hekimlere böyle bir zorluk çikarilmamali. Eger böyle bir yorum yapilirsa hukuken idare mahkemelerine basvurularak bu islemlerin yürütmesinin durdurulmasi ve buna olanak veren düzenlemelerin Anayasa Mahkemesine götürülmeyen bölümlerinin de Anayasa Mahkemesine götürülmesi ve bu sorunlarin çözülmesi olanagi mevcut. Ama umuyoruz ki Saglik Bakanligi böyle bir soruna neden olmaz diye düsünüyoruz” seklinde görüsünü ifade etti.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası