Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Tam gün degil hekimin kamuya dönüsü yasasi'

Özel hastanelerde, 2 hafta sonra yürürlüge girecek Tam Gün Yasasi'na Anayasa Mahkemesi tarafindan onay çikmasi durumunda yari zamanli çalisan hekimlerin tamaminin kamuya geçecegi kaygisi olustu.

Anayasa Mahkemesi’nde görüsülen Tam Gün Yasasi’nin yürürlüge girmesine günler kala, özel hastaneler de hekimlerinin kamuyu tercih etme olasiligi karsisinda kaygili.

Özel Hastaneler ve Saglik Kuruluslari Dernegi (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Sengül, yasanin yürürlüge girmesi durumunda özelden kamuya kaçis olacagini belirterek, “Hekimler muayenehane ve kamu hastaneleri arasinda karar verecek. Peki özel hastaneler ne olacak? Su anda yari zamanli olarak özel hastanelerde çalisan hekimler, özeli tercih edemeyecek; çünkü özelde tam zamanli çalisabilmesi için kadro yok” dedi. Çikarilan genelgeyle 15 Subat 2008’den beri tek bir doktor alamadiklarini ifade eden Sengül, yasada 1995 yilindan sonra kamudan istifa edenlerin tekrar kamuya dönebileceklerine

dikkat çekti.

2.5 YILDIR HEKIM ALAMIYORUZ

11 Mart 2009’dan itibaren özel hastanede yari zamanli çalismanin önüne geçildigini anlatan Sengül, sunlari söyledi: “Bu tarihten önce baslayanlar, yasaktan muaf tutuldu. Simdi yasayla kamudaki mesaisinden sonra özel hastanede çalisanlar, özel hastaneyi tercih edemeyecek. Çünkü 2.5 yildir tam zamanli yeni doktor alamiyoruz. Bu yasada asimetrik kuvvet dengesi var. Tam Gün degil, kamuya dönüs yasasi oldu.” Birlesik Saglik Kurumlari (BSK) CEO’su Murat Dayanikli da yasanin sonuçlarinin “bilinmeyen” oldugunu belirterek, öngörülerini söyle siraladi: “Büyüksehirlerde kamunun, küçük sehirlerde ise özel sektörün tercih edilecegini düsünüyorum. Yüksek hasta kapasitesi olan muayenehaneler, küçük sehirlerde bunu özele kaydirabilecekleri için, özel sektörü tercih edecekler. Bazi hekimler ise 3-4 yil kamu hastanesinde çalisip,

emekli olduktan sonra özel hastanelere geri dönecekler” diye konustu.

TÜM DOKTORLARIN ONDA BIRI DEGIL

‘Muayenehanesi olan 9 bin hekim bulunuyor’

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Merkez Konseyi 2. Baskani Özdemir Aktan, yasanin bazi maddelerinin iptal edilecegini umduklarini söyledi. Türkiye’deki toplam 110 bin hekimin sadece 9 bininin muayenehanesi oldugunu anlatan Aktan, “Bunun da bin 200’ü üniversitede çalisan doktorlar. 3 ay önce Çalisma Bakanligi SGK’nin harcadigi paranin yüzde 43’ünün primlerden, geri kalani ise devlet bütçesinden karsilandigini söyledi.

Tabii artik devlet bunu ödemek istemiyor. Ya çalisan ücretlerini düsürecek ya da hastalarin daha fazla para ödemelerini saglayacak. Bunlarin yerine performans sistemi koyup döner sermayeyi yeniden düzenlemeyi tercih ediyor” dedi.

‘ISYERI HEKIMLERI NE YAPACAK?’

Isyeri hekimlerinin isyerindeki mesaisinin, çalisan sayisina göre belirlendigini dile getiren TTB Merkez Konseyi 2. Baskani Özdemir Aktan, sunlari söyledi: “Türkiye’de 50’den fazla isçi çalistiran sirketlerin isyeri hekimlerinin olmasi gerekiyor. Bunlarin arasinda hekimin mutlaka bulunmasi gereken maden sektörü gibi önemli sirketler de var. Fakat tüm gün çalismadiklari için bu hekimlerin büyük çogunlugunun ayni zamanda muayenehanesi bulunuyor. Muayenehanesini kapatmak zorunda kalacak isyeri hekimi kamuya geçince isyeri hekimligini kim yapacak?”

‘HEKIMLERIN MÜRACAAT ETTIGINI DUYUYORUZ’

Yasanin iptal edilmeyecegi yönünde beklentileri olan hekimlerin kamuda

çalismak üzere basvuruda bulundugunu duyduklarini dile getiren OHSAD Genel

Sekreteri Cevat Sengül, bu hekimlerin çalistiklari özel hastanelere, atamalardan

sonra bilgi vereceklerini söyledi. BSK CEO’su Murat Dayanikli da ögretim üyesi

bazi hekimlerin profesörlügünü almak için kamuya geçecegini, sonra özel sektöre dönecegini dile getirdi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası