Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerde Kalça Çikigi ve Tedavisi

Kalça çikiginin, kalça ekleminin bir kisminin ya da tüm kisimlarinin anormal bir gelisim göstermesi sonucu meydana geldigi, sorunun dogum sonrasindaki ilk muayenede veya daha sonraki tetkiklerde ortaya çiktigi bildirildi.

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Tokat Hastanesi Bashekimi ve Kadin Dogum Uzmani Op. Dr. Ahmet Gümüstekin, konuyla ilgili yaptigi açiklamada, dogustan gelen kalça çikiginin bebek vücudundaki bazi bölgelerde daha çok görüldügünü, konjenital kalça çikigi etiolojisinin birçok nedene bagli oldugu söyledi.

Kalça çikiginin genetik nedenlere de bagli olabilecegini vurgulayan Bashekim Gümüstekin, çikigin, kizlarda erkeklerden 6-8 kat daha fazla olusunun genetik faktörlerle ilgili bir konu oldugunu belirtti. Anne rahmindeki ve dogumdaki faktörlerin makat gelislerde ve sezaryen dogumlarda daha sik görüldügünü kaydeden Bashekim Gümüstekin, "Normalde, dogumda çocugun uyluk kemiginin kalça tarafindaki basi tam olusmamistir. Ilk sene boyunca bu kemigin basi olusacaktir ve kalça kemiginin içindeki oyuga oturacaktir. Ama bazi çocuklarda bu oyuk ya çok düzgündür ya egilimlidir ve uyluk kemiginin basi bu oyuktan kolayca çikabilir. Bu tek tarafta da olur ama genellikle iki taraflidir. Dogumdan sonra yapilan ilk muayenelerde kalça çikigi sistematik olarak aranir. Dogum sonrasi çekilen röntgenler sonuç vermez, bunun için 4 ay beklenilmesi gerekmektedir" dedi.

TEDAVI YÖNTEMI

Teshis edilemeyen kalça çikiginin kalici sekil bozukluklari meydana getirdigini ifade eden Bashekim Gümüstekin, bunun çocuk için çok rahatsiz edici bir durumu ortaya çikardigini hatirlatti. Bu durumlarda uzun tedavilerin hatta ameliyatlarin gerekebildigini dile getiren Op. Dr. Gümüstekin, kalça çikigini önlemek için erkenden baslanan ve çok kolay uygulanan bir tedavi bulundugunu kaydetti.

Çocugun bacaklarinin özel bir kilot giydirilerek ya da özel bir yastik kullanilarak bir süre ayrik tutulabilecegini ifade eden Bashekim Gümüstekin, "Konjenital kalça çikikli olarak dogan bebege, kalça kemiginin (femur) bas kismini kalça yuvasi (acetabulum) içine yerlestirilmesi için bag benzeri bir aygit takilir. Bu tedavi, genellikle 6 ile 8 hafta içinde basarili olmaktadir. Yeni dogan bebeklerin ilk dönemlerinde teshis edilen kalça çikigi vakalarinin çogu, bu yolla gerektigi gibi tedavi edilebilmektedir" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası