Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Aile Hekimligi' sagligimizi nasil etkileyecek?

Baskentliler bugün aile hekimleriyle tanisti. Aile Hekimligi Uygulamasi 2010 sonunda tüm Türkiye'de hayata geçecek. Peki uygulama saglik hizmetlerinde neleri, nasil degistirecek?

Türkiye'de su anda 8 bin civarinda aile hekimi bulunuyor. Türkiye aile hekimligi sistemine tamamen geçtiginde sayinin 22 bin olmasi bekleniyor, hedefteki rakam ise 40 bin. Temel tip egitimi almis her hekim, hangi bransta olursa olsun aile hekimligi yapabiliyor.

Erken tani ve tedaviyi gerçeklestirmek, saglik ile ilgili tüm konularda ilk degerlendirme yapmak,

sorumlulugu altindaki kisilerle sürekli iliski halinde olarak onlari izlemek, birinci basamakta verilmesi gereken koruyucu saglik hizmetlerini sunmak, kronik hastaliklarda sürekli bakim ve tedaviyi saglamak, kronik hastaligi olanlari izlemek, bireylerin yasam kalitelerini ve saglik düzeylerini gelistirmeye çalismak gibi amaçlarla yola çikan uygulama, birçok ilden sonra bugün Ankara'da da basladi. Uygulamanin Istanbul'da da Temmuz ayi içinde baslamasi bekleniyor.

Aile hekimleri tedavi edici hizmetlerin disinda koruyu hizmetlerden de sorumlu olacak, bölgesindeki hamile, kronik hasta, bebek ve engelli vatandaslarin takibini de yapacak. Aile hekimi, kontrol için kendisine gelmeyen vatandaslarla iletisime geçecak, takipler, asilar ve tedavilerle ilgili kayit tutacak.

Bunun disinda rehabilite edici hekimlik görevini de üstlenecek, psikiyatrik sorunu bulunan ya da kendisine gelemeyecek durumda olan hastalari, kendi evlerinde ziyaret edecek, bakim ve tedavilerini üstlenecek.

ENGELLI VATANDASLARIN TAKIBINI YAPACAK

Engelli vatandaslarin saglik sorunlarinin takibinde de mahalle muhtarini bilgilendirecek ve yardim için katki saglayacak. Saglik danismanligi da yapacak olan aile hekimleri, yilda bir kez bölgesine giren kisileri görmeye özen gösterecek.

Aile hekimlerinin bilgisayarlari, asi yapilmasi gereken kisiler için uyari sinyali verecek. Hekim de bu dogrultuda ilgili hastayi arayarak takibini yapacak.

Yani aile hekimi öncelikle koruyucu saglik hizmeti sunacak. Saglik problemlerinin boyutuna göre müdahalede bulunacak. Bu müdahale muayene, danismalik hizmeti ve tedavi olabilecegi gibi bir baska uzmanlik dalina sevk de olabilecek.

AILE HEKIMI KENDI OFISINDE ÇALISACAK

Uygulamada, mevcut saglik ocaklarinin isimleri ''Aile Saglik Merkezi'' olarak degistirilerek, aile hekimlerince ofis olarak kullanilacak. Bu merkezlerde, saglik ocaklarinda yapilabilecek her türlü saglik hizmeti verilecek.

ACIL MÜDAHALEDE BULUNACAK, KAN TESTLERI YAPACAK

Saglik Bakanligi, aile hekimlerine ultrason gibi bazi teshis cihazlarini temin etmeleri için tesvikte bulunacak, daha fazla ücret ödemesi yapacak. Aile Saglik Merkezlerinde acil müdahale odasi olacak ve basit kan tetkikleri yapilabilecek.

AILE HEKIMI NASIL ÖGRENILECEK?

Aile hekimi, Il Saglik Müdürlüklerinin internet sitesindeki ilgili bölümünden vatandaslik numarasi girilerek ögrenibilecek. Aile hekimine basvuruda nüfus cüzdani yeterli olacak.

HEKIM SEÇME VE DEGISTIRME HAKKI

Vatandaslar, hekim seçme hakkini hiçbir neden göstermeksizin il içinde ve 3 aydan erken olmamak kosuluyla sinirsiz kullanabilecek. Bunun için hekimin degistirilmek istendigine dair bir dilekçenin Il Saglik Müdürlügü ya da Ilçe Saglik Grup Baskanligina verilmesi yeterli olacak. Farkli bir sehre gidildiginde herhangi bir aile hekimine gitmek mümkün olacak. Aile hekimine basvurulmadan hastaneye gidilebilecek.

KATKI PAYI ÖDENMEYECEK

Hastaneden hizmet alindiginda katilim payi adi altinda ücret alinirken, aile hekimine gidildiginde katilim payi dahil hiçbir ücret alinmayacak. Hastaneden hizmet alinmasi için sevk gerekmeyecek. Yani özel hastane ve devlet hastanelerine gidiste mevcut uygulama sürecek.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası