Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yeni nesil zayiflama ameliyatlari

Etkin biçimde kilo veriliyor, seker hastaligindan, tansiyondan kurtulunabiliyor...

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Genel Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Koray Tekin, obezitenin bir hastalik olarak algilanmasi gerektigini belirterek, yeni nesil ameliyatlarla etkin bir sekilde kilo verilebilecegini, daha da önemlisi seker hastaligindan, tansiyondan ve bunlarin yandas hastaliklarindan kurtulunabilecegini söyledi.

Doç. Dr. Koray Tekin, AA muhabirine yaptigi açiklamada, fazla kilonun cerrahi yöntemlerle tedavisinin, baslangiçta insanlara çok cazip gelmediginibelirterek, cerrahi yöntemlerin ''son çare'' olarak algilandigini kaydetti.

Obezitenin bir hastalik olarak kabul edilmesi gerektigini ifade eden Tekin, ''yeni nesil ameliyatlar'' olarak adlandirilan, obezite sorununu tamamen çözen ''Laparoskopik gastrik bypass, Gastrik Bypass, Tüp Mide, Sleeve Gastrektomi'' ameliyatlari hakkinda bilgiler verdi.

Morbit obezite saptamasini, belli bir kilonun üzerindeki insanlara ''Vücut Kitle Indeksi''ni kullanarak yaptiklarini, kiloyu boyun karesine bölerek elde edilen oranin 40'in üzerindeçikmasi halinde, kisinin asiri kilolu olarak adlandirildigini kaydetti. Bu kisilerde asiri kilolara bagli bazi hastaliklari olan seker, yüksek tansiyon, karaciger yaglanmasi, astim gibi çesitli hastaliklar olusabilecegini dile getiren Tekin, su bilgileri verdi:

''Sadece asiri kilonun, bundan kaynaklanan rahatsizliklarla birlikte bütün olarak bir hastalik olarak kabul edilmesini istiyoruz. Bu durumda cerrahi tedavi daha makul gelebiliyor. Ilk adimimiz cerrahi tedavi degil. Biz bu hastalara öncelikle spor, diyet, bazi endokrinoloji uzmanlarinin kontrolünde ilaç tedavileri öneriyoruz. Yaklasik 1-2 yillik tedavi sürecinde sonuç alamayan arkadaslarimiz ellerinde baska bir imkan olmadigi için tedavilerle karsi karsiya kaliyorlar. Fazla kiloya iliskin cerrahi tedaviler denince akla Türkiye'de en çok duyulan kelepçe ve gastrik bant ameliyatlari geliyor. Gastrik bant ameliyati birçok yerde oldugu gibi kolay uygulanabilir olmasi ve geri dönüslü oldugunun söylenmesi nedeniyle çok yayginlik kazandi. Birçok cerrah bunu yapabilir haldeydi. Bu yöntem vücudunuzda yabanci bir cisim olmasi ve doktorunuza bagimlilik gerektirdigi için, ayarlamalar gerektiriyor. Aslinda ameliyat sonrasi yasam kalitesi açisindan sorgulanabilir hale geldi. Ömür boyu bir tedavi bu kilodan kurtulma geçici b

ir sey olamaz. Cerrahi var isin içinde. Ömür boyu olarak düsünüldügünde ne kadar kalici ve güvenilir oldugu sorgulanir hale geldi. Biz Pamukkale Üniversitesinde öncelikle Amerika'da uygulanan Gastrik Bypass, Tüp Mide, Sleeve Gastrektomi dedigimiz ameliyatlari yapmaya basladik. Bunlara yeni nesil ameliyatlar gözüyle bakabiliriz. Bunlarin oranlari artmaya basladi.''

-''YENI NESIL AMELIYATLARDA VÜCUTTA YABANCI CISIM KALMIYOR''-

Yeni nesil ameliyatlarla vücutta yabanci cismin kalmadigini kaydeden Tekin, bu ameliyatlar sonrasinda hastanin doktoruna bagimliligi kalmadigini, etkin sekilde kilo verildigini anlatti. Kilo kaybiyla birlikte seker hastaligindan, tansiyondan ve kiloya bagli yandas hastaliklardan kurtulundugunu dile getiren Tekin, ''Kisinin estetik olarak da kendine güveni geliyor'' dedi.

Bu tür cerrahi müdahalelerde seçilecek doktorun da önemli oldugunu bildiren Tekin, son iki yilda 60'in üzerinde hastayi ameliyat ettiklerini ifade etti. Hastalarin cerrahi müdahaleden sonra normal yasamlarina devam ettigini, kilo verdikleri için hem sagliklarinin düzeldigini, hem de sosyal yasama daha fazla dahil olduklarini söyledi.

Üniversitede bir obezite merkezi kurduklarini ve çesitli illerden kendilerine hasta geldigini kaydeden Tekin, hastalara kilo kaybo konusunda ellerinden gelen yardimi yaptiklarini bildirdi.

2008 yilinin Temmuz ayina kadar 162 kilo olan Erhan Sabanoglu ise, ameliyat öncesinde asiri karaciger yaglanmasi, yüksek tansiyon ve diyabet baslangici gibi hastaliklarinin oldugunu belirterek, ameliyattan sonra 55 kilo verdigini ve 107 kiloya düstügünü söyledi.

Ameliyat sonrasi kendisini ameliyat olmus gibi hissetmedigini kaydeden Sabanoglu, ''Ameliyattan iki ay sonra tansiyon ve seker rahatsizligim tamamen ortadan kalkti, 4 aydan sonra da karacigerimdeki yaglanmadan tamamen kurtuldum'' dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası