Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ter önleyici deodorantlarda büyük tehlike

Risk grubundaysaniz ölüme gidebilirsiniz...

Namik Kemal Üniversitesi Arastirma ve Uygulama Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Burhan Turgut, ''Sicak havalarda önemli bir mekanizma olan terlemenin deodorantlarla engellenmesi vücut isisinin artmasina neden olmaktadir. Böylece meydana gelebilecek günes çarpmasi, sagligi risk grubunda bulunanlarda ölümle sonuçlanabilir'' dedi.

Turgut, AA muhabirine yaptigi açiklamada, hava sicakliginin arttigi bu günlerde vücut isisinin 36-37 santigrat derecede tutulmasi gerektigini söyledi.

Bu isinin sabit tutulabilmesi için vücudun terlemeye ihtiyaç duydugunu ifade eden Turgut, ''Isiyi vücudumuzdan terleyerek uzaklastirabiliriz. Ancak çok sicak ve nemli havalarda vücut isisinin düsürülmesi pek mümkün olamayabiliyor. Özellikle koltuk alti ter önleyici deodorantlar böyle havalarda çok zararlidir. Sicak havalarda önemli bir mekanizma olan terlemenin deodorantlarla engellenmesi vücut isisinin artmasina neden olmaktadir. Böylece meydana gelebilecek günes çarpmasi, sagligi risk grubunda bulunanlarda ölümle sonuçlanabilir'' diye konustu.

Ter önleyici deodoranlarin normal isidaki havada ve risk grubunda olmayan kisilerde önemli bir problem olusturmadigini anlatan Turgut, konusmasini söyle sürdürdü:

''Ter önleyici deodorantlar vücut isisi 40 santigrat üzerine çiktiginda riskli gruplarda bulunanlar için tehlike olusturabilir. Bundan normal isida, saglik kisilerin kullandigi lokal terlemeyi azaltici deodortlarin her zaman zararli oldugu anlami çikartilmamali. Ama risk grubu altindaki kisilerin kullanmamasi faydali olacaktir.

Risk grubunu 65 yas üstü ve çok küçük çocuklar, süt çocuklari, kronik hastaligi olanlar, özellikle kalp yetmezligi, kroner kalp hastalari, akciger hastalari, sigara içiminden gelisen bronsit hastalari, böbrek ve tansiyon hastalari olusturmaktadir.

Vücutta ani bir isi yükselisiyle olusan rahatsizlik halk arasinda sicak çarpmasi olarak ifade ediliyor. Bu beyinde hasar olusturabilir ve bazen ölümle de sonuçlanabilir. Ancak sicak çarpmasi olusmadan da sicak hava vücuda zarar verebiliyor. Asiri sicak dolayisiyla fazla sivi kaybedilmesi böbreklerin yeterli sivi alamamasi, böbreklere giden kan miktarinin azalmasiyla böbrek fonksiyonlarinda bozulma çikabilir. Risk gruplarinda bulunanlarin buna da dikkat etmesi gerekli.''

-SIVI TÜKETIMI-

Turgut, sicak havalarda sivi tüketiminin önemli oldugunu, sivi tüketiminin kisinin vücut yapisina bagli olarak degisebilecegini anlatan Turgut, ortalama vücut ölçülerine sahip olan bir kisinin 2-2,5 litre su içmesi gerektigini söyledi.

Havanin isisi ve fiziksel aktiviteye göre bu oranin artirabilecegini bildiren Turgut, sunlari kaydetti.

''Susama hissi, genelde sivi içimiyle ilgili uyarici bir duyudur. Fakat vücut her zaman susama hissi vermeyebilir ya da algilayamayabilirsiniz. Yüksek isilarda susama hissetmeseniz bile mutlaka sivi alimi olmalidir. Risk gruplarinda bu daha fazla önemli kazaniyor. Akli dengesi yerinde olmayanlar, çocuklar, asiri yaslilar bu kisiler kendi ihtiyaçlarini göremeyecekleri için onlarin sivi alimina dikkat edilmesi. Özellikle alkollü ve çok sekerli olan sivilar tercih edilmemeli. Çünkü bu tip sivilar sivi kaybina yol açabilmekte. Bunun disinda bütün sivilar tüketebilir.''

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası