Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaçlarin beklenmeyen ve zararli etkilerine dikkat!

Uzmanlar, kiside reaksiyona neden olan etken maddenin mutlaka tespit edilmesi ve bir daha ayni etken maddeli ilacin kullanilmamasi gerektigi uyarisinda bulunuyor.

Bazi ilaçlar siklikla deride döküntü, yüzde sislik, kasinti ile kendini gösteren, ancak nadiren tansiyon düsüklügü, suur kaybi, çarpinti ve tüm sistemlere ait bulgularin hepsinin bir arada görülebildigi ilaç alerjilerinin en agiri olan anafilaksiye (sok) neden olabiliyor.

Uzmanlar, kiside reaksiyona neden olan etken maddenin mutlaka tespit edilmesi ve bir daha ayni etken maddeli ilacin kullanilmamasi gerektigi uyarisinda bulunuyor. Penisilin alerjisinde kullanilan ilaç testlerinin, kisinin soka girmesine yol açabilecegi için mutlaka tam donanimli merkezlerde alerji uzmanlarinca yapilmasi gerekiyor.

Saglik Bakanligi Dr. Sami Ulus Kadin Dogum ve Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Çocuk Alerji Uzmani Dr. Serap Özmen, yaptigi açiklamada, tedavi kapsaminda kullanilan bazi ilaçlarin alerjiye yol açabildigini belirterek, Dünya Saglik Örgütü tarafindan ilaç alerjisinin, bir ilacin tani, tedavi veya korunma amaciyla kullanilan dozlarinda herhangi bir istenmeyen, beklenmeyen ve zararli etkinin görülmesi olarak tanimlandigini söyledi.

Özmen, ilacin ilk kullanimda bagisiklik sistemi tarafindan tanindigini ve o ilaca karsi duyarlilik gelisebildigini anlatarak, "Daha sonraki kullanimlarda ise alerji ortaya çikabilir. Bu olay, herkes için geçerli degildir. Ayni ilaç bir hastada alerjiye yol açarken, diger kiside sorun yaratmayabilir" dedi.

Ilaca bagli ortaya çikan her reaksiyonun alerji olarak algilanmamasi gerektigine dikkati çeken Özmen, ilacin yan etkilerinin, yüksek doz kullaniminin da reaksiyon gelismesine yol açabilecegini söyledi.

-EN YAYGIN BULGU CILTTE GÖRÜLÜYOR-

Ilaçlarin yol açtigi alerjik reaksiyonlarin birçok organ sistemini etkileyebilecegini ifade eden Özmen’in verdigi bilgiye göre, ilaç alerjileri siklikla ciltte görülüyor. Kurdesen veya dabaz olarak da adlandirilan ürtikerde degisik büyüklüklerde kasintili kabarikliklar görülüyor.

Anjioödem de ise derinin alt tabakalarinda sivi birikmesi (ödem) ile ortaya çikan sislikler dikkat çekiyor. Genellikle yüz, göz kapaklari, dudaklar ve genital bölgede olusuyor.

Diger bir ilaç reaksiyonunda ise deride hafifçe kabarik, küçük, genellikle kasintili, kizamik benzeri döküntüler ortaya çikiyor.

Daha az olarak da gözlerde kizariklik ve kasinti, burun tikanikligi ya da burun akintisi, burunda kasinti ve hapsirma görülüyor. Bunun disinda solunum zorlugu, hisiltili solunum, öksürük gelisebiliyor. Yine nadiren çarpinti, tansiyon düsüklügü ortaya çikabiliyor. Mide barsak sistemine iliskin bulanti, kusma, karin agrisi ya da karin kramplari ile sinir sisteminde suur bulanikligi ve bayilma ile karsilasilabiliyor.

Nadir de olsa tüm sistemlere ait bu bulgularin hepsi bir arada görülebiliyor ve ilaç alerjilerinin en agiri olan anafilaksiye neden olabiliyor.


Geri
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası