Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TTB Heyeti Anayasa Mahkemesi üyeleriyle görüstü

Türk Tabipleri Birligi Merkez Konseyi Baskani Dr. Eris Bilaloglu, Ikinci Baskani Prof. Dr. Özdemir Aktan, Genel Sekreter Prof. Dr. Feride Aksu Tanik, Merkez Konseyi üyesi Dr. Osman Öztürk ve Avukat Ziynet Özçelik’ten olusan TTB Heyeti, bugün saat 09.30-10

Türk Tabipleri Birligi Merkez Konseyi Baskani Dr. Eris Bilaloglu, Ikinci Baskani Prof. Dr. Özdemir Aktan, Genel Sekreter Prof. Dr. Feride Aksu Tanik, Merkez Konseyi üyesi Dr. Osman Öztürk ve Avukat Ziynet Özçelik’ten olusan TTB Heyeti, bugün saat 09.30-10.30 saatleri arasinda Anayasa Mahkemesi üyeleriyle “tam gün” yasasi hakkinda CHP’nin açtigi davaya iliskin olarak sözlü bir görüsme yapti.

Görüsme sonrasinda basina açiklama yapan TTB Merkez Konseyi Baskani Dr. Eris Bilaloglu, saglik hakki çerçevesindeki taleplerini dile getirdiklerini bildirdi.

Türk Tabipleri Birligi'nce yapilan basin açiklamsi su sekilde;

Anayasa Mahkemesi, büyük olasilikla bu hafta içinde yasamsal bir karar verecek.

Bu nedenle Türk Tabipleri Birligi, tabip odalari, hekimler olarak neye itiraz ediyoruz, bir kez daha sizlere açiklamak istiyoruz.

Bu yasa ile ilgili Hükümetin, Saglik Bakani’nin kamuoyuna söylediklerinin dogru olmadigini, gerçegi yansitmadigini, aldatmaca oldugunu biliyoruz.

Hükümet sürekli olarak yaniltici beyanlarla hekim ücretlerine yönelik açiklamalar yapmakta ve hekimleri hedef tahtasi haline getirmektedir. Biliyoruz ki global bütçeye geçildigi, Kamu Hastane Birlikleri kurularak maaslarin da döner sermayeden ödenecegi kosullarda su andaki ücretleri almak bile hayal olacaktir. Çünkü Kamu Hastane Birligi isletmesi kuruldugunda devletin maas ödemesi kalkacak elde edilen gelir ölçüsünde para ödenecektir.

Ayrica hekimlerce yine çok iyi bilinmektedir ki Saglik Bakani ve Basbakan’in kamuoyuna duyurdugu ücretler kagit üzerinde olup tavan rakamlari yansitmaktadir. Halen mevcut döner sermaye ödemeleri bile tavandan yapilmamakta, tasarida belirtilen mesai disi çalisma ile elde edilecek kazanca ulasabilmek ise günde en az 13-14 saat çalismayi gerektirmektedir. Bu gerçegi de bütün hekimler bilmektedir.

Emekli hekimlere 1.250 TL civarinda ödeme yapilmaktadir. Yasa mevcut emeklilere hiçbir iyilestirme sunmamakta; yasa çiktiktan bir yil sonra emekli olan hekimin maasinda ise 19-44 TL arasinda iyilestirme yapmaktadir. Bugün çalismakta olan hekimler için bir tür zorunlu bireysel emeklilik sigortasi getirilerek 30 yil sonra emekli olacaklarin maasinin 2.000 küsür TL’yi ancak geçecegini vaat etmektedir. Oysa ki bugün emekli bir hakimin maasinin 3.000 TL’nin üzerinde oldugu bilinmektedir.

Yasa arastirma ve saglik hizmeti açisindan da egiticilere, ögretim üyelerine daha iyi bir ortam saglamamaktadir. Hekimleri güvencesiz bir ortamda çalismaya iten bu anlayis, hekimlerin gelirini performans sistemiyle hastalarin cebinden alinacak paraya, daha fazla ve niteliksiz hasta bakmaya endekslemistir. Son bes yilin performans uygulamasinin sonucu budur.

Saglik hizmetlerinin katki-katilim payi, fark ücreti getirilerek giderek daha fazla parali hale dönüstürülmesi gidilen yolu göstermektedir.

Yasa radyoloji çalisanlarinin sagligini riske etmektedir.

Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi ise saglik hizmet sunumunda zarar gören vatandasi mahkemelerde süründürüp -eger parasi varsa- sigorta avukatlariyla bogusmaya ve yillar sonra zararini tazmin etmeye yöneltirken hekimlerden de içine ittigi uzun ve olumsuz çalisma kosullarinda daha fazla yapacagi hatalar için prim kesmektedir. Amerika’nin iflas etmis modelini Türkiye’de yasatmayi hedeflemektedir. Sürekli suçlu ilan ettigi hekimleri siddete maruz birakmaktadir. Isin özü ise kesilen paralarla sigorta sirketlerini zengin etmeye, kaynak aktarmaya dayanmaktadir.

Yasa tasari halindeyken uyarmistik, yine uyariyoruz:

Tam Gün adiyla bilinen yasa halen TBMM gündeminde olan Kamu Hastane Birlikleri yasa tasarisi ile birlikte degerlendirildiginde Bakanliga bagli egitim ve arastirma hastaneleri ile tip fakülteleri hastaneleri basta olmak üzere saglik ortaminda telafisi mümkün olmayan sakincalar dogacaktir:

Hastane gelirlerinin artirilmasi temel hedef olurken, nitelikli hasta bakimi, egitim ve arastirma bugünkünden daha da geri plana itilecektir;

Zor ve zaman harcanmasi gereken hastalardan uzak durularak, sadece "bakilan" hasta sayisinin artirilmasina çalisilacak;

Ögretim üyesinden saglik ocagi hekimine tüm saglik çalisanlari, emeklilige yansimayan düsük bir temel ücrete mahkum edilerek, daha fazla hasta bakip daha fazla kazanç elde etmeye yönlendirilecektir.

Sonuç olarak verilen saglik hizmeti her alanda giderek kötülesecektir.

Biz; hekimlerden taseron isçilere, kamu-özel ayrimi olmaksizin bütün saglik çalisanlarinin, is güvencesi basta olmak üzere, özlük haklarinin kalici bir sekilde düzeltilmesini;

Hekimlerimizin ve saglik çalisanlarinin, iyi ve nitelikli hizmet üretecekleri, issizlik kaygisi duymayacaklari ve emekliliklerinde geçinebilecekleri düzenlemelerin acilen yapilmasini bir kez daha talep ediyoruz.

Buradan Anayasa Mahkemesine sesleniyoruz:

Bugüne dek uyarilarimiza kulak verilmemistir. Bu yasa basit bir “çalisma alani” düzenlemesi degildir. Bu yasa saglik alaninda hekim is gücü piyasasi düzenlemesidir.

Neredeyse 7 gün 24 saat çalismayi dayatan, hizmetin niteligini daha fazla tehlikeye sokan, ülkenin kaynaklarini özel sigorta sirketlerine aktaran/heba eden, radyoloji çalisanlarinin sagligi basta olmak üzere uzun çalisma süreleri sonucu bütün saglik çalisanlari ile birlikte halkin sagligini tehdit eden bir düzenlemedir.

Anayasa Mahkemesinden; sadece bizlerin degil, gelecek nesillerimizin de saglik hakkini gasp eden uygulamalarin bir parçasi olan bu yasayla ilgili yürürlügü durdurma ve iptal karari vermelerini talep ediyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası