Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türk Tabipler Birligi Anayasa Mahkemesi'nde

Sözlü açiklama yapildi...

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Merkez Konseyi, ''Tam Gün'' Yasasiyla ilgili olarak CHP'nin açtigi davada sözlü açiklama yapmak üzere, bugün Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

Anayasa Mahkemesi'nde saat 09.30'da baslayan görüsme, yaklasik 1 saat 20 dakika sürdü. TTB Merkez Konseyi adina Anayasa Mahkemesi'ne görüs bildirmek üzere Birlik Baskani Eris Bilaloglu, Genel Sekreter Feride Tanik ve avukat Ziynet Özçelik, Anayasa Mahkemesi'ne geldi.

5947 sayili ''Üniversite ve Saglik Personelinin Tam Gün Çalismasina ve Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun'un Kimi Maddelerinin Iptallerine Ve Yürürlüklerinin Durdurulmasina'' yönelik dava, yarin sabah 09.30'da Anayasa Mahkemesi'nde görüsülecek.

Bu arada Saglik Bakani Recep Akdag'in da saat 11.30'da Anayasa Mahkemesi'ne görüs bildirmek üzere gelecegi ögrenildi.

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Merkez Konseyi Baskani Eris Bilaloglu, kamuoyunda ''Tam Gün Yasasi'' olarak bilinen kanunla ilgili, ''Yasanin tamaminin, ne hekimler ne saglik çalisanlari ne de hizmet alacak vatandasin yararina oldugunu düsünüyoruz. Bunu Anayasa Mahkemesinde de ifade ettik'' dedi.

TTB Merkez Konseyi heyeti, CHP'nin, kamuoyunda Tam Gün Yasasi olarak bilinen kanunla ilgili açtigi davada sözlü açiklama yapmak üzere Anayasa Mahkemesine geldi. Bilaloglu, Anayasa Mahkemesine görüs bildirmelerinin ardindan çikista gazetecilere açiklamalarda bulundu.

Anamuhalefet Partisinin basvurusuyla, Tam Gün Yasasi'nin Anayasa Mahkemesine tasindigini animsatan Bilaloglu, yasayla ilgili düsüncelerini dile getirmek üzere geldiklerini söyledi.

Bilaloglu, ''Yasanin tamaminin, ne hekimler ne saglik çalisanlari ne de hizmet alacak vatandasin yararina oldugunu düsünüyoruz. Bunu Anayasa Mahkemesinde de ifade ettik'' dedi.

Görüsmeye, TTB'nin yani sira Saglik Bakanligi, YÖK ve GATA yöneticilerinin de çagrildigina isaret eden Bilaloglu, ''TTB olarak, bu yasanin performans sistemi, çalisma özgürlügünün sinirlanmasi, mesleki sorumluluk sigortasi ve iyonize radyasyonda çalisanlar konularindaki degerlendirmelerimizi de aktardik'' diye konustu.

Bilaloglu, yasanin, kurum hekimlerinden is yeri hekimlerine, ögretim üyelerinden devlet hastanesinde çalisan uzman hekimlere kadar hemen hemen bütün hekimleri ilgilendirdigini dile getirerek, sunlari kaydetti:

''Görüsmede öncelikle vurgumuzu buna yaptik. Çünkü yanlis ve biraz da çarpitilmis olarak sadece ve sadece muayenehanesi olan hekimleri ilgilendiren bir yasa gibi yansitilmaya çalisildi. Bununla birlikte hekimlerin bu yasa sayesinde çok yüksek ücret aldiklari ve alacaklari ifade ediliyor. Öncelikle bu yanilgilari ifade ettik ve bunlarin dogru olmadigini vurgulamis olduk.

Ardindan Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarisi basta olmak üzere saglik politikalarinin bir parçasi oldugunu... O nedenle de hekimlerin, saglik çalisanlarinin emeginin ucuzlatilmasi anlamina geldigini, bir ögretim üyesinin, bir hekimin, pratisyen hekimin ya da bir kurum hekiminin bugün ve gelecek güvencesi olan bir sistemde kamu özlük haklari ve ücret dahil olmak üzere güvence altinda çalismasinin en verimli çalisma oldugunu söyledik. Verimlilik anlayisinin sayilarin yükselmesi, muayene sayilarinin, yapilan islemlerin artmasiyla sinirli bir algilamanin aslinda vatandasin saglik hizmetine yaniltici bir sekilde ulasmasi anlamina geldigini ifade etmeye çalistik.''

Bilaloglu, hekimlerin mesai disinda çalisarak gelirini daha fazla artiracak bir sistemin tesvik olmadigini öne sürdü.

Bu sistemin, saglik hizmetinin daha niteliksiz sunulmasina yol açacagini dile getirdiklerine isaret eden Bilaloglu, görüsmede yasanin daha makul hale getirilmesine iliskin önerilerini de aktardiklarini bildirdi.

Bilaloglu, Anayasa Mahkemesinin görüslerini dikkate almasini umduklarini ifade ederek, ''Dogrusu böyle olmadigi takdirde endisemiz, tipki SBS'de oldugu gibi... Kisa bir süre önce Milli Egitim Bakani, 'Bir yanlis oldu, çok üzüldük. Bir sürü ögrenci magdur oldu.' gibi bir açiklama yapti. Tipki buna benzer bir seyin bu yasa için de geçerli olacagini düsünüyoruz'' dedi.

BAKAN AKDAG DA GELDI

Saglik Bakani Recep Akdag, ''Tam Gün'' yasasi ile ilgili CHP'nin açtigi davada görüs bildirmek üzere Anayasa Mahkemesine geldi.

Anayasa Mahkemesine saat 12.30'da gelen Bakan Akdag, saat 14.40'ta buradan ayrildi.

Gün içinde Anayasa Mahkemesine Türk Tabipleri Birligi (TTB), GATA ve YÖK'ten de heyetler gelerek görüslerini bildirdi.

5947 sayili ''Üniversite ve Saglik Personelinin Tam Gün Çalismasina ve Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun'un Kimi Maddelerinin Iptallerine Ve Yürürlüklerinin Durdurulmasina'' yönelik dava, yarin sabah 09.30'da Anayasa Mahkemesinde esastan görüsülecek.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası