Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karekodsuz ilaçta çözüm yakin ama ilaç takibine geçis zor

Kaçak ve sahte ilaci önlemek için geçilen ilaç takip sistemi (ITS), ‘sanal' hale geldi. Sistem için gerekli ‘karekod'a geçiste bugüne kadar yasanan sorunun çözümüne en sonunda yaklasildi.

Ama gelinen noktada ITS'nin ana unsuru olan aninda ilaç takibi amacindan uzaklasildi. Türk Eczacilari Birligi (TEB) ile ilaç firmalari arasinda geçen günlerde yapilan anlasma uyarinca eczaneler, ellerinde kalan karekodsuz ilaçlari depolara iade sürecine basladi. Böylelikle eczanelerde sistemin gerektirdigi karekodlu ilaca tümüyle geçis saglanmasi amaçlaniyor. Ancak eczanelerde kullanilan provizyon sisteminde daha önce yasanan çöküs nedeniyle devre disi birakilan ‘on-line ilaç takibi'nin yeniden devreye alinmasi zor gözüküyor. Su an 11 pilot ilde yapilan on-line uygulamanin ülke geneline yayilmasi halinde, sistemin sikintiya girmesiyle vatandasin ilaca erisimini yeniden aksatabilecegi belirtiliyor. Pilot uygulama ise Konya, Adana, Manisa, Eskisehir, Hakkâri, Kütahya, Hatay, Tekirdag, Balikesir, Edirne, Kayseri'de sürdürülüyor.

3 bin 500 eczanede bile agir çalisiyor

Referans'in sorularini yanitlayan Eskisehir Eczaci Odasi Baskani Yücel Yenilmez, ITS'nin on-line yani aninda ilaç takibinin, eczanelerin sisteme alinmasi sürecinde yasanan sikintilar nedeniyle devre disi birakildigini söyledi. Bunun üzerine geçilen pilot uygulamada 3 bin 500 eczanenin on-line takip gerçeklestirdigini belirten Yenilmez, Eskisehir'de de süren uygulamanin ‘yavas ve agir aksak' da olsa isledigini söyledi. Ancak sistemin bu haliyle ülke genelinde devreye sokulmasi için yeterli olmadigini savunan Yenilmez, böyle bir durumda sistemde, yeniden eczane yükünü tasiyamayarak çöküs yasanmasinin mümkün oldugunu belirtti. Sistemin çalismasi hakkinda bilgi veren Yenilmez, devre disi birakilan islemin eczanelerdeki provizyon sistemi Medula'nin Saglik Bakanligi'ndan yaptigi sorgulama oldugunu söyledi. Yenilmez, "Tüm eczaneler karekodlu ilacin karekodunu sisteme okutarak satis yapiyor. Ancak bu islemin sonunda ilacin bakanliga kayitli olup olmadigini kontrol etmek gerekirken pilot uygulamanin olmadigi illerde b

u islem yapilamiyor. Dolayisiyla aninda ilaç takibi saglanamiyor. Su anki sanal bir uygulama ve eskisine kiyasla getirdigi yeni bir sey yok" dedi.

Karekodsuz ilaçlarin iadesine baslaniyor

Bu arada ITS için geçilmesi gereken karekodlu ilaç konusunda da eczanelerde geçici karekodlanamayan ilaçlarin, depolara iade süreci basladi. 10 temmuz itibariyle TEB tarafindan baslatilan süreçte eczacilar, 13 temmuz itibariyle daha önce bildirdikleri karekodlanmamis ilaçlarini depolara iade etmeye baslayacak. Eskisehir Eczaci Odasi Baskani Yenilmez, eczanelerin iade edecegi karekodsuz ilaçlarin birebir olarak karekodlu olanlariyla degistirilecegini belirtirken bu sayede gerek eczacinin gerekse vatandasin bir magduriyet yasamamasinin amaçlandigini söyledi.

Tutku Ayvaz

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası