Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Damar tikaniklarinda trombolitik tedavi

Beyindeki damarlarin tikanmasi halinde hayati tehlike tasiyan damar içi pihtilarin eritilerek damarlarin açilmasini saglayan tedavi uygulanmaya baslandi.

Beyindeki damarlarin tikanmasi halinde hayati tehlike tasiyan damar içi pihtilarin eritilerek damarlarin açilmasini saglayan "trombolitik tedavi", Saglik Bakanligi hastaneleri içinde ilk kez Ankara Numune Egitim ve Arastirma Hastanesi’nde uygulanmaya basladi.

1800’lü yillarin ikinci yarisinda "Gureba Hastanesi" ismi ile hizmet vermeye baslayan ve 1924 yilinda çikarilan yasa ile "Ankara Numune Hastanesi" ismini alan Ankara’nin en eski hastanesi, birçok yenilige imza atiyor.

Saglik Bakanligi Ankara Numune Egitim Arastirma Hastanesi Bashekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin, yaptigi açiklamada, göreve geldigi 12 aylik sürede daha kaliteli ve hizli hizmet sunumu, servislerin yenilenmesi, son teknolojik cihazlarin hastaneye kazandirilmasi, acil servis yapilanmasi, mali yapinin düzeltilmesi ve hastane gazetesinin çikartilmasi gibi birçok konuda yenilik yaptiklarini söyledi.

Bunlardan birinin kan damarlari içindeki tehlikeli pihtilarin eritilerek damarlarin açilmasini saglayan "trombolitik tedavi" uygulamasi oldugunu belirten Zengin, yöntemin akciger embolizminde, toplar damar pihtilasmasinda, kalp krizindeki tikali koroner damarlarda, beyin damarlarindaki tikanikliklarda, bypass cerrahisi yada stent yerlestirilmis damarlarda, kol ya da bacaklardaki ani olusan atardamar tikanikliklarinda uygulandigini ifade etti.

Zengin, tedavide özel pihti eritici ilaçlar kullanildigini ve damar hastaliklarinin tamamina yakininda bu ilaçlarin pihti olan damarin içine çok ince borular kullanilarak verildigini anlatarak, sunlari kaydetti: "Türkiye’de Saglik Bakanligi hastaneleri içinde beyin damarlari içindeki tehlikeli pihtilarin eritilerek damarlarin açilmasini saglayan pihti eritici tedaviyi yapan ilk hastaneyiz. Uygulanan bu yöntem sayesinde beyin damari tikaniklari tam olarak ortadan kaldirilabiliyor. Tanisal amaçli uygulamalarda da rutin olarak yapiliyor. Tedavi amaçli ise yarisi stent uygulamasi olmak üzere 40 civarinda hastaya uygulama yapildi."

Trombolitik tedavinin genelde yogun bakim, anjiografi ünitesi ya da altyapiya sahip ameliyathanelerde yapilabildigini dile getiren Zengin, pihtilasma bozuklugu olan kisilerde trombolitik tedavinin yan etkilerinin fazla olabilecegini, iç kanama geçmisi, kontrolsüz yüksek kan basinci, gebelik, kalbin iç yüzünün enfeksiyonu, ileri yas, seker hastaligina bagli gözün iç tabakasinin hastaligi gibi durumlarda yöntemin riskli olabilecegini bildirdi.

Zengin, tedavinin en önemli yan etkisinin kanama olduguna dikkati çekerek, giderek kötülesen kol yada bacak agrisi, ates, solunum güçlügü, giderek artan bulanti, kusma ya da öksürük, kol ya da bacakta morarma, sislik ve agri, kusma ya da diski ile kan gelmesi, kateterlerin yerlestirildigi girisim bölgelerinden kan gelmeye devam etmesi halinde en kisa süre içinde hastaneye basvurulmasi gerektigi uyarisinda bulundu.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası