Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakani Akdag; "SGK fiyatlari yeterlidir"

Tam Gün Yasasi’yla ilgili olarak doktorlarin yansittigi kaygilara Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag, yeni yanitlar verdi. Akdag’in yanitlari aynen söyle:

Tam Gün Yasasi’yla ilgili olarak doktorlarin yansittigi kaygilara Saglik Bakani Prof. Dr. Recep Akdag, yeni yanitlar verdi. Akdag’in yanitlari aynen söyle:

“Doktorlar, Saglik Bakanligi hastanelerinde emeklerinin karsiligini 6 yildir Genel Bütçe ve Döner Sermaye kaynaklarindan düzenli sekilde aliyorlar.

6 yillik tecrübe, bu uygulamanin devam edip edemeyecegi yönündeki endiseleri yersiz kilmaktadir. Döner Sermaye yapilanmasinin ileride soruna dönüsmesi için herhangi bir sebep olmadigi gibi, ‘Orta Vadeli Mali Plan’ kamunun tüm saglik harcamalari için sürdürülebilir finansman kaynagini ortaya koymus durumdadir.

Dagilim dengeli

Yine Döner Sermaye uygulamasinin bazi uzmanlik alanlari için haksiz rekabet olusturacagi düsüncesi de bir vehimden ibaret olup dogrulari yansitmamaktadir.

Dallara göre ek ödeme araliklari söyledir:

4500-5000: Kardiyoloji, Radyoloji, Ortopedi ve Travmatoloji

Kulak-Burun-Bogaz Hastaliklari, Göz Hastaliklari

4000-4500: Nöroloji, Anesteziyoloji ve Reanimasyon

Fiziksel Tip ve Rehabilitasyon, Dermatoloji, Üroloji

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Çocuk Sagligi ve Hastaliklari, Beyin ve Sinir Cerrahisi

Çocuk Cerrahisi, Ruh Sagligi ve Hastaliklari

Iç Hastaliklari, Kadin Hastaliklari ve Dogum

Genel Cerrahi, Kalp ve Damar Cerrahisi, Gögüs Hastaliklari

3700-4000: Aile Hekimligi, Enfeksiyon Hastaliklari, Gögüs Cerrahisi

Patoloji, Mikrobiyoloji, Biyokimya

Bununla birlikte laboratuvar agirlikli branslarin hastane ortalamasindan ek ödeme almasi saglanarak ek ödemeleri güvence altina alinmistir. Dallar arasi dagilim dengelidir.

Özel sektöre satis

Ayrica Saglik Bakanligi’nin ileride bu hastaneleri özel sektöre satacagi iddiasi hiçbir veriye, beyana veya bilgiye dayanmamaktadir. Hükümetin dolayisiyla Saglik Bakanligi’nin böyle bir düsüncesi ve planinin olmadigini kamuoyuna defalarca deklare ettik.

SGK fiyatlari yeterlidir

SGK’nin belirledigi fiyatlar ve uygulamalar ile Saglik Bakanligi’na bagli egitim ve arastirma hastanelerimiz, döner sermayelerini basari ile döndürmekte ve verimlilik esasli bir basariyi istikrarli bir biçimde sürdürmektedirler. Bu sistem içerisinde 2009 yilinda egitim ve arastirma hastaneleri, gelirlerinin ortalama % 30’unu personeline ek ödeme olarak dagitmistir.

Üniversite hastanelerinde bekleme süreleri ile yapilan poliklinik ve ameliyat (kompleks ameliyatlar dahil) sayilarina bakildiginda, üniversite hastanelerinin hem isletme hem de verimlilik açisindan sikintilar yasadigi görülecektir.

Büyük ameliyatlar

Her ne kadar büyük ameliyatlarin teorik olarak üniversite hastanelerinde yapildigi ifade edilse de 2009 yilinda hekim basina düsen büyük ameliyat sayisi açisindan üniversite hastaneleri en son sirada kalmistir. Bu verim düsüklügünün en önemli sebebi ‘muayenehane hekimligi’ ve ‘özel muayene-islem-ameliyat’ uygulamalarinin hizmet potansiyelini olumsuz etkilemesidir. Mevcut hizmet sunumundaki durum, üniversite hastanelerinin verimliliklerini artirmalarini gerekli kilmaktadir. Bu açidan topyekün verimlilik artisini tesvik edecek anahtar uygulama devlet üniversitelerinden hizmet almak isteyenlere dayatilan muayenehane ve özel muayene yanlisligini ortadan kaldiracak ‘Tam Gün’ uygulamalari olacaktir.

Performans ödemeleri

‘Saglik Bakanligi Egitim-Arastirma Hastaneleri için ödenen performans ücretleri hastane döner sermayesinden degil ek kaynaklardan ödenmektedir’ iddiasi tamamen yanlistir. Egitim ve arastirma hastanelerinde personele dagitilan ek ödemeler; 209 sayili kanunun 5. maddesi geregince sadece döner sermaye gelirlerinden yapilmak zorundadir. Baska bir kaynaktan ödenmesi mümkün degildir.

Üniversite döner sermaye sisteminin sorunlu ve verimsiz oldugu ise, herkesin üzerinde durdugu önemli bir gerçektir. Ifade ettigimiz gibi Tam Gün uygulamalari ile bu sistem de verimli hale gelecektir.”

Fikret Bila


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası