Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yüz felcine karsi sakiz çigneyin

Kisin oldugu kadar yazin da bu hastaliga yakalanmanin orani artiyor...

Yüz felci kisin rüzgarli ve soguk havalarda oldugu kadar, yazin da klima ya da araçlarda uzun süreli olarak açik camla seyahet etme yüzünden de artis gösteriyor. Sicak yaz aylarinda adeta can kurtarici olarak kullandigimiz klimalar yüz felcini tetikliyor.

Sicak havalarda kullandigimiz klimalarin önünde direkt olarak kesinlikle oturulmamasi gerektiginin altini çizen Nöroloji Uzmani Dr.Nilay Degirmenci, uzun seyahatlerde de mutlaka arabalarin camlarinin kapali olmasi gerektigini belirtti.

“Sogutmayi kademeli olarak yapin”

“Yüz felci, kisin rüzgârli soguk havalarda yazin da araçlarda cam açik seyahat etme aliskanligi nedeniyle artiyor” diyen Dr.Nilay Degirmenci, “Kisin yüz felcine karsi sik sik soguk havalarda disari çikarken atki ve sapka kullanin diye uyarilarda bulunuruz. Yazin da direkt klimalarin önüne oturmak, araç klimalarini yüzünüze üfleyecek sekilde yönlendirmek, araba camlarini uzun süre açik tutmak yüz felci riskini artirir. Sogutucularin bilinçsiz kullanimi da yüz felcine sebep olabilecegi akildan çikarilmamali. Bu nedenle evinizdeki klimalarin sicaklik ayarini 25 derecenin altina indirmeyin. Ilk açtiginizda sogutmayi da kademeli olarak yapin. Yogun rüzgâra maruz kalmak, yüz felci disinda ayrica akut sinüzit ve ortakulak iltihabi gibi ciddi üst solunum yolu enfeksiyonlarina da yol açtigini unutmamak gerekmektedir” diye konustu.

“Uzun süreli rüzgar yüz felcini tetikler”

Araba kullanirken uzun süre yogun rüzgar altinda kalanlarin yüz sinirinde ödeme bagli yüz felci gelistigine dikkat çeken Dr.Degirmenci, “Ödem, yüz kaslariyla beyin arasindaki sinir iletisimini engelliyor. Bu nedenle kisinin yüz hareketleri kismen ya da tamamen ortadan kalkiyor. Ödemden göz yasi, tükürük, isitme ve tat duyularini harekete geçiren sinirler de zarar görmektedir. Öte yandan, yüz felci nedenleri arasinda rüzgar disinda, bazi virüsler ve bakterilerin, akut orta kulak iltihaplarinin, seker hastaligi ve vitamin eksikligi gibi rahatsizliklarin da yüz felcinin sebepleri arasinda gösterebiliriz” dedi.

“Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir”

Dr. Nilay Degirmenci, yüz felci geçirdiginden süphelenen kisilerin vakit kaybetmeden doktora basvurmasini gerektigini belirterek söyle konustu:”Çesitli tahlil ve tetkiklerle yüz felcine sebep olan asil etkenin bulunmasi mutlaka gerekmektedir. Teshis konulduktan sonra ilk olarak ilaç tedavisine basvurulur. Geçmemesi halinde bilgisayarli tomografi ve manyetik rezonans gibi tetkiklerle detayli arastirmalar yapilir. Bunun sonucunda da cerrahi müdahale yoluna gidilebilir. Ayrica yüz kaslarinin tekrar güçlenmesi için masaj ve sakiz çigneme, fizik tedavi rehabilitasyonlarinin yapilmasi gerekmektedir. Sakiz çignemek yüz ve çene kaslarini güçlendirerek yüz felcine karsi önleyici bir kalkan gibidir.”

Yüz felcinin belirtileri

Yüz felcinin en önemli belirtisi, yüz hareketlerinin azalmasi veya tamamen ortadan kaybolmasidir. Yüz felci geçirenler kaslarini ve göz kapaklarini hareket ettirmekte zorlanirken, gülme, yanak sisirme ve dislerini gösterme gibi yüz hareketlerini güçlükle yapabilmektedirler. Öte yandan gözyasi ve tükürük salgisi azalir. Tat duygusu bozulurken, gürültüye karsi asiri duyarlilik hissi olusmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası