Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Takvim yöntemi ise yarar mi?

Hamile kalmak için çok sik kullanilan bu sistem nasil uygulaninca basariya ulasiyor?

Takvim metodu, gebe kalmak için en uygun zamandir, bu sistem tersine isletilerek diger zamanlarda gebe kalinmaz diye bir sey yoktur.

Bir kadin her zaman gebe kalabilir, adetliyken dahi, ama tabii ki gebe kalma sansi daha azalir. Takvim metoduna göre korunma yoktur, yapilamaz. Takvim metoduna göre cinsel iliskiye girerek korunma sagladiginizi düsünürseniz yanilirsiniz. Sadece ve sadece gebe kalma sansiniz düser.

Peki sizin için ne fark eder; diyelim ki adetin bilmem kaçinci günü gebe kalma rizikosu 100 kiside 2 (%2) olarak hesaplanmis. Cosmotürk'te Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Dr. Cenk Kiper'in yazdigi makaleye göre, bu iki kisiden biri siz olursaniz, gebe kalmis olursunuz ve kürtaj olmak zorunda kalirsiniz. Bu tip bir yanilgiyla her yil yüzlerce kadin gebe kalip kürtaj olmak zorunda kaliyor. Istenmeyen bir gebelikle karsilasmamak için veya süphe içinde yasamamak için mutlaka uygun bir dogum kontrol yöntemi kullanmak zorundasiniz. Ama bunuda kendi basiniza bir takim haplar veya yöntemler kullanip uzun vadede kendinize zarar vererek degil(yanlis ve kendi basina alinip kullanilan dogum kontrol haplarinin veya uzman olmayan kisilerce takilan spirallerin kisirlik,kanser veya baska zararli yan etkileri siklikla görülmektedir.) Bu yüzden bir kadin hastaliklari ve Dogum uzmanina basvurarak size en uygun dogum kontrol yöntemini isteyiniz veya iliskilerinizde prezervatif kullaniniz. Bu sizi hem istenmeyen bir gebelikten
hem de cinsel yolla bulasan hastaliklardan koruyacaktir.

PEKI TAKVIM METHODU NEDIR?

Normal bir adet dönemi 28 gün olarak kabul edilirse (adet kanamasinin basladigi ilk günden öteki adet kanamasinin basladigi güne kadar geçen süre)

1.gün,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9. ve 10.gün

(1. ve 10. günler arasa gebe kalma sansi daha düsüktür)

11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.

Gebe kalma sansinin en yüksek oldugu zamanlardir.

14.gün 15.gün(yumurtanin ideal çatlama ve döllenme zamani olarak kabul edilir.

19.gün,20.,21.,22.,23.,24.,25.,26.,27.

ve 28.gün

(19. ve 28. günler arasa gebe kalma sansi daha düsüktür )

Adet kanamasinin baslamasiyla beraber ilk hafta ve kanamanin olacagi son hafta gebe kalmak için daha az ideal zamandir. Gebe kalmamak için demiyoruz, gebe kalmak için diyoruz !!!

Eger süpheli bir iliski yasamissaniz, iliskiden sonraki ilk 72 saat içinde çesitli korunma yöntemleri mevcuttur. Uygun korunma yöntemini bir hekime muayene olarak, hekiminizin sizin için o andaki durumunuza en uygun önerecegi yöntemi uygulayarak saglayabilirsiniz.

Insan vücudu özellikle, kadin vücudu çok karmasik ve olaganüstü bir yapiya sahiptir. Kadinlarin bütün dengeleri dogurma ile ilgili olaylar üzerine kurulmusur. Adet göre mensturasyon kanamasinda bunlardan biridir ve çok çok önemlidir. Daha net ve kisaca vücudun bir göstergesidir, yani adet düzeni bozuklugu bir uyari bir sinyaldir. Bu çok çok basit bir nedende olabilecegi gibi bazan çok kötü olaylarin bir öncüsü bir uyarisida olabilmektedir. Adet düzeni hormonlarla ilgili bir düzendir,

Ve de dilediginiz gibi hormon alip kullanamazsiniz(adet söktürücü, adet geciktirici veya dogum kontrol hapi gibi), bunun bedelini ne yazikki çok çok agir ödeyenler olmaktadir, yillarca düzeltilemeyen adet düzenleri, kisir kalma, kanser olmak gibi.

Yapilacak tek ve akilli sey bir doktora bas vurup muayene olmaktir. Çözümü e maillerde, arkadaslarda veya kitaplarda aramak hem zaman kaybidir hemde kendinize zarar verirsiniz. Belki simdi farkina varmazsiniz ama vücut yüksek faiz veren bir banka gibidir, ona iyi bakarsaniz ileride geç yaslanir ve yipranirsiniz.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası