Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaçlardaki tehlike

Bir kisiye dokunabilir, digerinde sorun yaratmayabilir...

Bazi ilaçlar siklikla deride döküntü, yüzde sislik, kasinti ile kendini gösteren, ancak nadiren tansiyon düsüklügü, suur kaybi, çarpinti ve tüm sistemlere ait bulgularin hepsinin bir arada görülebildigi ilaç alerjilerinin en agiri olan anafilaksiye (sok) neden olabiliyor.

Uzmanlar, kiside reaksiyona neden olan etken maddenin mutlaka tespit edilmesi ve bir daha ayni etken maddeli ilacin kullanilmamasi gerektigi uyarisinda bulunuyor. Penisilin alerjisinde kullanilan ilaç testlerinin, kisinin soka girmesine yol açabilecegi için mutlaka tam donanimli merkezlerde alerji uzmanlarinca yapilmasi gerekiyor.

Saglik Bakanligi Dr. Sami Ulus Kadin Dogum ve Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Çocuk Alerji Uzmani Dr. Serap Özmen, AA muhabirine yaptigi açiklamada, tedavi kapsaminda kullanilan bazi ilaçlarin alerjiye yol açabildigini belirterek, Dünya Saglik Örgütü tarafindan ilaç alerjisinin, bir ilacin tani, tedavi veya korunma amaciyla kullanilan dozlarinda herhangi bir istenmeyen, beklenmeyen ve zararli etkinin görülmesi olarak tanimlandigini söyledi.

Özmen, ilacin ilk kullanimda bagisiklik sistemi tarafindan tanindigini ve o ilaca karsi duyarlilik gelisebildigini anlatarak, ''Daha sonraki kullanimlarda ise alerji ortaya çikabilir. Bu olay, herkes için geçerli degildir. Ayni ilaç bir hastada alerjiye yol açarken, diger kiside sorun yaratmayabilir'' dedi.

Ilaca bagli ortaya çikan her reaksiyonun alerji olarak algilanmamasi gerektigine dikkati çeken Özmen, ilacin yan etkilerinin, yüksek doz kullaniminin da reaksiyon gelismesine yol açabilecegini söyledi.

-EN YAYGIN BULGU CILTTE GÖRÜLÜYOR-

Ilaçlarin yol açtigi alerjik reaksiyonlarin birçok organ sistemini etkileyebilecegini ifade eden Özmen'in verdigi bilgiye göre, ilaç alerjileri siklikla ciltte görülüyor. Kurdesen veya dabaz olarak da adlandirilan ürtikerde degisik büyüklüklerde kasintili kabarikliklar görülüyor.

Anjioödem de ise derinin alt tabakalarinda sivi birikmesi (ödem) ile ortaya çikan sislikler dikkat çekiyor. Genellikle yüz, göz kapaklari, dudaklar ve genital bölgede olusuyor.

Diger bir ilaç reaksiyonunda ise deride hafifçe kabarik, küçük, genellikle kasintili, kizamik benzeri döküntüler ortaya çikiyor.

Daha az olarak da gözlerde kizariklik ve kasinti, burun tikanikligi ya da burun akintisi, burunda kasinti ve hapsirma görülüyor. Bunun disinda solunum zorlugu, hisiltili solunum, öksürük gelisebiliyor. Yine nadiren çarpinti, tansiyon düsüklügü ortaya çikabiliyor. Mide barsak sistemine iliskin bulanti, kusma, karin agrisi ya da karin kramplari ile sinir sisteminde suur bulanikligi ve bayilma ile karsilasilabiliyor.

Nadir de olsa tüm sistemlere ait bu bulgularin hepsi bir arada görülebiliyor ve ilaç alerjilerinin en agiri olan anafilaksiye neden olabiliyor.

-PENISILIN, EN YAYGIN ILAÇ ALERJISI NEDENI-

Antibiyotiklerden penisilin grubu ve sefalosporinler en yaygin ilaç alerjisini olusturuyor. Antibiyotik kullanimi sonrasinda reaksiyon gelismesi halinde vakit kaybetmeden hekime basvurulmasi ve kisinin hangi etken maddeye duyarliliginin oldugunun tespit edilmesi gerekiyor.

Birçok hastaligin tedavisinde etkin olarak kullanilan antibiyotigin içindeki hangi maddenin reaksiyona yol açtiginin tespit edilmesi ve bir daha o etken maddeli ilacin kesinlikle kullanilmamasi öneriliyor. Söz konusu etken maddenin disindaki antibiyotiklerle hastanin tedavi edilmesi hayati önem tasiyor. Kisinin, duyarli oldugu etken maddeyi bilmesi ve acil bir durumda gerekli olacagi için alerjisini belirten uyarici bir belge tasimasi tavsiye ediliyor.

Bunlarin yani sira penisilin alerji hikayesi olan hastalar degerlendirildiginde yaklasik yüzde 90'inin zamanla duyarliliklarinin azaldigi belirtiliyor. Penisilinlere alerjisi olanlarda antibiyotik kisitlamasi yapiliyor ve daha pahali genis spektrumlu antibiyotikler kullanilabiliyor. Ancak bu durum tedavi maliyetlerinde artisa ve daha önemlisi antibiyotik direnç sorunlarina yol açabiliyor.

Öte yandan çocukluk çaginda viral döküntüler de ilaç alerjisi ile birlikte görülebiliyor. Çocuklarda deri döküntülerinin en büyük nedenini viral enfeksiyonlar olusturmasina ragmen, ayni zamanda kullanilan ilaçlar da tanida zorluk çikarabiliyor.

Ciddi seyredebilen ilaç reaksiyonlarinda, deri döküntülerinin erken degerlendirilmesi çocuk hekimleri için son derece önem tasiyor. Çünkü sistemik ilaç reaksiyonlari yasami tehdit edebiliyor. Bu nedenlerle deri döküntüsünün viral bir enfeksiyon veya ilaç alerjisi reaksiyonuna bagli olup olmadiginin ayirt edilmesi gerekiyor.

-ILAÇ TESTLERI MUTLAKA UZMAN TARAFINDAN YAPILMALI-

Ilaç alerji süphesi olan hastalarin degerlendirilmesinde ayrintili öykü çok önem tasiyor. Hastaligin gelisimindeki detayli öykü, tanisal testlerin seçimine ve süpheli ilacin tekrar kullanilip kullanilmayacagina yardimci oluyor.

Muayene veya önceden çekilmis bir fotograf ile deri döküntüsünün tipini saptamak, tani ve tedavi için önem tasiyor. Hikaye ve fizik muayene bulgularina göre tam kan sayimi, kan yaymasi, karaciger ve böbrek fonksiyon testleri, akut faz reaktanlari, tam idrar incelemesi, ilaçlarla alerji deri testleri, vücut sivilari veya dokularinda belirli bir antijene tepki gösteren antikorlarin varligini saptayan RAST testi, deri yama testleri, cilt biyopsisi olmak üzere daha detayli testler yapiliyor.

Gerektiginde alerji uzmanlarinin degerlendirmesi kosuluyla ilaç alerjisi olan ve mutlaka o ilacin alinmasi gereken durumlarda, ilaç çok düsük dozlarda baslanarak daha sonra artiriliyor ve ilacin kullanimi saglanabiliyor.

Ilaç testleri, kisinin soka girmesine yol açabilecegi için mutlaka tam donanimli merkezlerde alerji uzmanlarinca yapilmasi gerekiyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası