TEIS Genel">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Altyapi Hazir Olmadigi için Akilli Kart 'Akilsiz' Oldu

Teis Genel Baskani Nurten Saydan, Sgk'nin Yeni Projesi Olan Akilli Kart Uygulamasinin Sinifta Kaldigini Belirterek, "Eczanelerin Medula Provizyon Sisteminin Bile Islerligini .....

TEIS Genel Baskani Nurten Saydan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)'nun yeni projesi olan akilli kart uygulamasinin sinifta kaldigini belirterek, "Eczanelerin Medula provizyon sisteminin bile islerligini düzenli olarak saglanmadigini haykirmamiza ragmen, eski sistemin üzerine gerek ITS, gerekse akilli kart uygulamasini eklemeye çalismak, gelecek günlerin vatandaslar ve eczacilar açisindan tam bir kabusa dönecegini göstermektedir" dedi.

Tüm Eczaci Isverenler Sendikasi (TEIS) Genel Baskani Nurten Saydan ANKA'ya yaptigi açiklamada, SGK Baskani M.Emin Zararsiz'in "Akilli kart uygulamasi Pilot illerde basariyla sonuçlandi, uygulama tüm yurtta yapilacak" açiklamasinin gerçegi yansitmadigini savunarak, ITS ve karekodsuz ilaçlarla ilgili sikintilarin üzerine; SGK'nin gündem degistirmek için akilli kartla ilgili açiklamalara yöneldigini ileri sürdü.

"Masa basindan, bütün projeler güzel gözükmekte olup, akilli kart gibi asil yolsuzluga çare olacak bir proje sadece lafta kalmaktadir" diyen Saydan söyle devam etti:

"Çünkü SGK son derece amatörce çalismalarla, gerçegi yansitmayan açiklamalarla sürekli basarisizliga davetiye çikarmaktadir. Oysaki profesyonel bir ekip ve donanimla son derece saglikli bir alt yapi olusturularak, gerek ITS gerek Medula provizyon sistemi ve akilli kart uygulamasindan beklenen basari elde edilebilirdi. Ancak sadece lafta islerlikle digerleri gibi akilli kart uygulamasinin da sinifta kaldigi asikardir. Pilot bölge olarak seçilen Bolu'da baslayan akilli kart uygulamasi denenmis ve sonuç hayal kirikligi olmustur. Akilli kartlarin okutuldugu pos cihazlari eczanelerde su an sadece süs görevi görmektedir. Bu nasil basaridir? Evet su anda Bolu'da tüm eczanelerde akilli kart pos makinesi mevcut, hastalarda da akilli kart mevcut, 2 saglik ocaginda ve Izzet Baysal Hastanesinde de mevcuttur ama maalesef sonuç tam bir fiyaskodur."

-"AKILLI KART UYGULAMASI DAHA BÜYÜK SIKINTILARA YOL AÇACAK"-

Araliklarla, Bolu'ya giderek uygulamayi kontrol eden SGK yetkililerinin, sistem çalismadigindan adeta turistik gezi yapip döndükleri söyleyen Saydan, "Akilli kart uygulamasi öyle bir hal almistir ki; SGK, eczanelerin birinden akilli kartla 2 reçete girme denemesinde bulunulmus, ama sonuçta o eczanede görünmesi gereken iki reçetede Ankara'da baska bir eczanede kayitli görülmüstür. Bu da akilli kart uygulamasinin altyapisi hazir olmadigi için pek akilli olmadigini, aksine verileri karistirarak daha büyük sikintilara gebe olacagini gözler önüne sermistir" diye konustu.

Bu sonuçlara ragmen yetkililerin kamuoyuna uygulamanin basarili oldugunu ve ülke genelinde yayilacagina iliskin popülist açiklamalarini son derece talihsiz bulduklarini ifade eden Saydan, "Üstelik henüz eczane Medula provizyon sisteminin bile islerligini düzenli olarak saglanmadigini haykirmamiza ragmen, eski sistemin üzerine gerek ITS, gerekse akilli kart uygulamasini eklemeye çalismak, gelecek günlerin vatandaslar ve eczacilar açisindan tam bir kabus halini alacagini göstermektedir" dedi.

-"POLITIK SÖYLEMLER SUISTIMALLERIN ÖNÜNÜ AÇTI"-

Geçen yillarda saglik karnelerinin kalkmamasi gerektigi, otokopili karneler sayesinde reçetenin bir suretinin hastada kalmasi dolayisiyla oto kontrolün saglandigini her firsatta dile getirdiklerini animsatan Saydan açiklamasina söyle devam etti:

"Sadece T.C. Kimlik numarasi ile yapilan islemlerin usulsüzlüklere sebep olabilecegini de belirtmemize ragmen o günlerde sesimize kulaklarini tikayan yetkililer, bugün bu usulsüzlüklerden sikayetçi olmaktadir. Oysa ki SGK'nin sikayet etmeye hiç hakki yoktur. Devlet, bir sistemi kaldirirken yerine usulsüzlügü önleyecek sistem ikame etmek zorundadir. Ama maalesef, politik söylemler adina suistimallerin önü açmislardir."

-"AKILLI KARTTA SIFRE DEGIL PARMAK IZI KULLANILSIN"-

Akilli kartta sifre degil, parmak izi kullanilmasini isteyen Saydan, "Hasta yatalak olabilir veya saglik nedeni ile ilaç almak için eczaneye gelecek durumda olmayabilir. Bu tür vatandaslar için, ayni maas sisteminde oldugu gibi vekalet verir ve vekalet verdigi kisinin parmak izi ile ilaç alinabilir. Sifre olacak olursa su an da yasanan vatandaslik numarasi usulsüzlükleri gibi sifre usulsüzlükleri baslayacaktir" uyarisini yapti.

"Eczacilar olarak ciddi bir yanginin içerisindeyiz. Ve her geçen gün yeni bir uygulamayla birlikte yanginimiz daha da alevlendirilmektedir" diyen Saydan sunlari kaydetti:

"Bir yandan eczanelerimizdeki ilaçlarin üçte birini olusturan karekodsuz ilaçlarla ilgili ne yapacagimizi bilemez durumumuz, her geçen gün çözülmesi yerine büyümekte, sermayelerimiz, ülkemizin milli serveti olan ilaçlarimizin göz göre göre çöpe gitmesine izin verilmektedir."

Yeni bir uygulamaya gidilmeden önce ITS' nin eczanelerde yarattigi tahribatin giderilmek zorunda oldugunu belirten Saydan, "Oturdugu masa basinda proje üretenler ve vatandasa is yapar gözükebilmek adina usul yaratanlar, sahada hastasina hizmet vermek adina bogusan eczacinin uyarilarini dikkate alsinlar. Istegimiz sadece yetkililerin dedigi gibi "Tikir Tikir' çalisan bir Medula ve ITS sistemidir. Bizler Türkiye'nin eczacilari olarak; artik meslegimizi yapmak istiyoruz. Vatandasimiza ilaç ve saglik hizmeti vermek istiyoruz. Artik dayanacak gücümüz kalmadi" diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası