Ankara Tabip Odasi (ATO) Yönetim Kurulu üyeleri, ''Tam Gün Kanunu''nun hekimlerin kabul edebilecegi bir yasa olmadi">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikçilardan 'Tam Gün' protestosu

Meslek odasi üyeleri ve hekimleri, "Kölelige hayir, hekimlige evet" dedi...

Ankara Tabip Odasi (ATO) Yönetim Kurulu üyeleri, ''Tam Gün Kanunu''nun hekimlerin kabul edebilecegi bir yasa olmadigi gerekçesiyle, protesto eylemi yapti.

Saglik Bakanligi önünde bir araya gelen meslek odasi üyeleri ve hekimler, ''Tam gün degil, 7 gün 24 saat'', ''Tam gün kölelik düzenine hayir, hekimlige evet'', ''Taleplerimiz hakli, gücümüz üretimde sakli'' yazili dövizler tasidi ve ''Saglik hakki satilamaz'' ve ''Hastaneler halkindir, satilamaz'' seklinde slogan atti.

Ankara Tabip odasi Baskani Beyazit Ilhan, Tam Gün Kanunu'nun hekimler için kesinlikle kabul edilemez oldugunu, söz konusu kanun ile hekimlerin güvencesiz çalisma kosullarinda çalismak zorunda kalacaklarini, ne kadar çok hasta bakarlarsa o kadar ücret artisi olacagini, bunun hekimlikle örtüsmedigini belirterek, saglikta dogru ve kaliteli hizmet anlayisinin esas alinmasi gerektigini söyledi.

ATO Genel Sekreteri Selçuk Atalay da Anayasa Mahkemesi'nde ''5947 sayili Üniversite ve Saglik Personelinin Tam Gün Çalismasina ve Bazi Kanunlarda Degisiklik Yapilmasina Dair Kanun'un kimi maddelerinin iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasina'' yönelik davanin sürdügünü animsatarak, Türk Tabipleri Birligi'nin yarin Anayasa Mahkemesi'ne giderek görüs bildirecegini belirtti.

Ankara Tabip Odasi Yönetim Kurulu Üyesi Özden Sener de meslek odasi adina yapilan basin açiklamasinda, 30 Temmuz'da Tam Gün Yasasi'nin büyük bölümünün yürürlüge girecegini hatirlatarak, ''Yasa ile hekimlerin serbest çalisabilmeleri engellenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) özel saglik kuruluslari ile anlasma yapabilecek, ancak serbest çalisan hekimlerle anlasma yapmayacaktir. Serbest çalisan hekim, SGK ile anlasmali özel merkezlerde hasta göremeyecektir. Bunun sonucu olarak yasa, serbest çalisan hekimleri, özel merkezlerde isverenin takdir edecegi bir ücretle çalismaya zorlamaktadir. Yani hekim hasta bakacak, özel saglik kurulusu sahipleri kazanacaktir'' diye konustu.

Yasa ile ister kamuda olsun, ister özelde olsun tüm hekimlerden, ''iyi degil çok hasta bakmalarinin'' beklendigini öne süren Sener, ''Devlet, hekimine 'baktigi hasta sayisi veya yaptigi ameliyat kadar' ücret ödeyecektir. Bu yasaya göre, kamuda çalisan hekimlerin mesai disinda çalismasinda sakinca yoktur, hatta günde 24 saat, haftada 7 gün çalisma dahi mümkündür'' dedi.

Sener, açiklamada sunlari kaydetti:

''9 Mayis'ta yapilan Ankara Tabip Odasi seçimlerine katilarak oy kullanan 5 bin 600 hekim verdikleri oylarla Saglik Bakanligi'na ve iktidara, Tam Gün Yasasi'na, Kamu Hastane Birlikleri Yasa Tasarisi'na, Aile Hekimligi'ne, SUT'a, BUT'a, kadrolasmaya, özelde çalisan meslektaslarimizin içine düsürüldügü çalisma kosullarina 'hayir', 'dur' demistir. Bu sadece Ankarali hekimlerin degil, Türkiye'deki tüm hekimlerin sesidir.

Bu yasa ile hekimler, 'tam gün, tek bir is yerinde günde 8 saat' degil '12, 16, 18, 20 saat çalissin' deniyor.

'8 saat çalisip belirli bir maas' degil, 'az bir maas ama 8 saatten fazla çalisma için ek ücret' deniyor. 'Saglik hizmetinde nitelik' degil 'bakilan hasta sayisi' önemlidir, 'kaç hasta bakarsan o kadar para alirsin' deniyor. 'Alinan ücretlerin yarisindan azi emeklilige yansiyacak, maastan her ay fazla kesinti ile emekli maasi 25 yil sonunda 2500 TL olsun' deniyor. 'Hastaya yeterince zaman ayirip nitelikli hizmet sunulsun, hatalar olmasin' degil, 'Zaman önemli degil, ne kadar çok hasta bakarsan o kadar çok para alirsin. Hatalar için de meslek sigortasi yapilir' deniyor. 'Ücretlerin yarisi devletten yarisi da döner sermayeden verilsin, döner sermayeye paranin birazi devletten birazi da hastalarin ödedigi farklardan gelsin' deniyor. Nöbet ücretleri, 'Is kanununda belirtildigi gibi normalinden yüzde 50 zamli' degil, 'normalin çeyregi kadar' olsun deniyor. Ögretim üyelerine ögrenci egitimi, asistan egitimi, arastirma yapmak gibi temel görevleri için uygun ortam ve ücret' degil, 'baktigi hasta sayisi, yaptigi ameli

yat sayisi kadar para, yetmiyorsa ikinci bir devlet hastanesinde ek is' deniyor. 'Kurum hekimlerinin ücretlerinde iyilestirme' degil, 'Geçinebilmek için ikinci iste çalissin' deniyor.

Bizler bir kez daha is ve gelecek güvencemiz adina, saglik hakki adina, bu yasaya karsi oldugumuzu yineliyoruz.''

MARDIN'DE DE PROTESTO

Mardin Tabip Odasi, Devlet Hastanesi önünde yaptigi basin açiklamasinda hükümetin tam gün mesai uygulamasini protesto etti.

Tabip Odasi adina açiklama yapan Oda Genel Sekreteri Hamit Kasap, "Anayasa Mahkemesi'nin özellikle bu hafta verecegi kararin bizden yana olacagini umuyoruz. Bu nedenle Türk Tabipler Birligi, Tabip Odalari, biz hekimler neye itiraz ediyoruz? Bir kez daha siz insanlarimiza açiklamak istiyoruz" dedi.

Kasap konusmasinin devaminda, "Yasa tasari halindeyken uyarmistik ve yine uyariyoruz. 'Tam Gün' adiyla bilinen yasa halen TBMM gündeminde olan Kamu Hastane Birlikleri yasa tasarisi ile birlikte degerlendirildiginde Bakanliga bagli egitim ve arastirma hastaneleriyle tip fakülteleri basta olmak üzere telafisi olmayan sakincalar dogacaktir. Hastane gelirinin artirilmasi temel hedef olurken, nitelikli hasta bakimi, egitim ve arastirma bugünkünden daha da geri plana itilecektir. Hekimlerimizin ve saglik çalisanlarinin iyi ve nitelikli hizmet üretecekleri, issizlik kaygisi duymayacaklari ve emekliliklerinde geçinebilecekleri düzenlemelerin acilen yapilmasini bir kez daha talep ediyoruz. Bugüne dek uyarilarimiza kulak verilmemistir. Bu yasa basit bir 'çalisma alani' düzenlenmesi degildir. Bu yasa saglik alaninda hekim is gücü piyasasi düzenlemesidir" görüsünü dile getirdi.

Kasap, yasayla hem kendilerinin hem gelecek nesillerin saglik hakkinin gasp edildigini iddia ederek Anayasa Mahkemesi'nden bu yasayla ilgili yürürlügü durdurma ve iptal karari vermelerini talep ettiklerini sözlerine ekledi.

"HEKIMLER GERÇEGI BILIYOR"

Hakkari Tabip Odasi, Anayasa Mahkemesi'nin bu hafta içinde saglik çalisanlari hakkinda çok önemli kararlar verecegi Tam Gün Yasasi ile ilgili itirazlari gündeme getirdigi bir açiklama yapti.

Oda Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Kirimi tarafindan yapilan açiklamada, Saglik Bakanligi'nin yasayla ilgili kamuoyuna söylediklerinin dogru olmadigi, gerçegi yansitmadigi iddia edildi. Kamuoyuna sürekli olarak yaniltici beyanlarla hekim ücretlerine yönelik açiklamalar yapildigini, hekimlerin hedef tahtasi haline getirildigi belirtilen açiklamada "Biliyoruz ki global bütçeye geçildigi, Kamu Hastane Birlikleri kurularak maaslarin da döner sermayeden ödenecegi kosullarda su andaki ücretleri almak bile hayal olacaktir. Çünkü Kamu Hastane Birligi Isletmesi kuruldugunda devletin maas ödemesi kalkacak elde edilen gelir ölçüsünde para ödenecektir. Ayrica hekimlerce yine çok iyi bilinmektedir ki Saglik Bakani ve Basbakan'in kamuoyuna duyurdugu ücretler kagit üzerinde olup tavan rakamlari yansitmaktadir. Halen mevcut döner sermaye ödemeleri bile tavandan yapilmamakta, tasarida belirtilen mesai disi çalisma ile elde edilecek kazanca ulasabilmek ise günde en az 13-14 saat çalismayi gerektirmektedir. Bu gerçegi de bütün

hekimler bilmektedir" denildi.

"AMERIKA'NIN IFLAS ETMIS MODELINI TÜRKIYE'DE YASATMAK HEDEFLENMEKTEDIR"

Açiklamada, emekli hekimlere bin 250 TL civarinda ödeme yapilmakta oldugunu, yasanin mevcut emeklilere hiçbir iyilestirme sunmamasinin yani sira yasa çiktiktan bir yil sonra emekli olan hekimin maasinda ise 19-44 TL arasinda iyilestirme yapilacagi belirtildi. Bugün çalismakta olan hekimler için bir tür zorunlu bireysel emeklilik sigortasi getirilerek 30 yil sonra emekli olacaklarin maasinin 2 bin küsur TL'yi ancak geçecegini vaat edildigi, oysa ki bugün emekli bir hakimin maasinin 3 bin TL'nin üzerinde

oldugunun bilinmekte oldugu belirtilen açiklamada "Yasa arastirma ve saglik hizmeti açisindan da egiticilere, ögretim üyelerine daha iyi bir ortam saglamamaktadir. Hekimleri güvencesiz bir ortamda çalismaya iten bu anlayis, hekimlerin gelirini performans sistemiyle hastalarin cebinden alinacak paraya, daha fazla ve niteliksiz hasta bakmaya endekslemistir. Son 5 yilin performans uygulamasinin sonucu budur. Saglik hizmetlerinin katki-katilim payi, fark ücreti getirilerek giderek daha fazla parali hale dönüstürülmesi gidilen yolu göstermektedir. Yasa radyoloji çalisanlarinin sagligini riske etmektedir. Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasi ise saglik hizmet sunumunda zarar gören vatandasi mahkemelerde süründürüp -eger parasi varsa- sigorta avukatlariyla bogusmaya ve yillar sonra zararini tazmin etmeye yöneltirken hekimlerden de içine ittigi uzun ve olumsuz çalisma kosullarinda daha fazla yapacagi hatalar için prim kesmektedir. Amerika'nin iflas etmis modelini Türkiye'de yasatma hedeflemektedir. Sürekli suçlu ilan

ettigi hekimleri siddete maruz birakmaktadir. Isin özü ise kesilen paralarla sigorta sirketlerini zengin etmeye, kaynak aktarmaya dayanmaktadir" ifadeleri kullanildi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası