Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evde Hasta Bakimi Egitim Ister!

Aralarinda Basbakan Bülent Ecevit'in de bulundugu ileri yaslardaki hastalarin evde bakimlari sirasinda temel kurallara uyulmasinin büyük problemlere yol açacagi belirtildi.

Akciger enfeksiyonlari sikintisi yasanir

Yapilan açiklamaya göre, evde hasta bakimi kurallarina uyulmadigi takdirde basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikacagi belirtildi.

Kizilay ile Kizilhaç arasindaki isbirligi çerçevesinde Bursa Kizilay Tip Merkezi'nde gönüllü hemsirelere evde hasta bakimi kurslari veren Kizilhaç görevlisi Fatma Yilmaz (37), felçli dahi olsalar evde yatan hastalarin her türlü günlük bakimlarinin yapilmasi gerektigini söyledi.

Hastalarin da diger saglikli insanlar gibi günlük temizlik ihtiyaçlarinin karsilanmasi gerektigini vurgulayan Fatma Yilmaz, "Evde hasta bakimi kurallarina uyulmadigi takdirde basta yatak yaralari ile dolasim bozuklugu, kan pihtilasmasi ve akciger enfeksiyonlari gibi çesitli sikintilar ortaya çikar. Ileri yaslardaki hastalar, kendi ihtiyaçlarini göremezler. Bu yüzden hastanin tiras olmasindan günlük temizligine, beslenmesine kadar ihtiyaçlari günün 24 saatinde karsilanmali" dedi.

Almanya'nin Darmstad Kenti'ndeki Kizilhaç Merkezi'nde görevli Fatma Yilmaz, Bursa Kizilay Tip Merkezi'nde uygulamali derslerde gönüllü 13 hemsireye evde yatan hastalarin çarsaf degisiminden, günlük temizliginin nasil yapilacagina kadar çesitli bilgiler aktariyor.

Kurslara katilan gönüllü hemsirelerden Fethiye Haykir (44) Uludag Üniversitesi Tip Fakültesi'nden emekli oldugunu belirterek, "Basbakan gibi çok sayida ileri yastaki hasta evde yakinlari tarafindan bakiliyor. Özellikle parkinson ve felçli hastalarin bakimlari daha zor. Bu bakimdan hasta yakinlarinin temel kurallari mutlaka ögrenmeleri gerekiyor. Bizler de bu konuda hasta yakinlarina yardimci olacagiz" dedi.

Bursa Kizilay Subesi Baskani Ibrahim Dokunmazer de, evde hasta bakimi konusunun Avrupa'da oldugu gibi ülkemizde de çok önemli bir sorun oldugunu belirterek, "Tedavi gerektirmeyen bazi hastalar hastane yerine evlerde bakiliyor. Biz de Kizilay Tip Merkezi olarak evde hasta bakimi departmani olusturacagiz. Burada görev alacak bir hekim ve egitimli hemsireler halkimiza bu konuda hizmet verecek" diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası