Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uzmanlik Egitiminde Iyi Hekimlik Kazanmali

Saglik Bakanligi, 10 yillik aradan sonra uzman hekim yetistiren egitim ve arastirma hastanelerinin egitim sorumlulari için ilk defa sinav yapti.

Üç asamali sinavlar geçtigimiz günlerde sonuçlandi. 04 Nisan 2010 tarihinde yazili mesleki bilim sinavina girip 60 ve üzerinde alan adaylar Haziran ayinda üç grup olarak jüriler tarafindan gerçeklestirilen sözlü sinavlara girdi.

Türk Tabipleri Birligi her asamada oldugu gibi jüri asamasinda da, Saglik Bakanligi’na jürilerin yönetmelige uygun biçimde önce havuz olusturulmasi, sonrasinda ise bu havuzdan TTB’nin de hazir bulunacagi biçimde kura yöntemi ile seçilmesini talep etti. Türk Tabipleri Birligi’ne, sözlü sinav öncesi, jürilerin objektif olmayacagi, önceden belirlenen adaylarin seçilmesi için tarafli jürilerin olusturulacagi, hatta kimi kadrolar için kazanacak adaylarin önceden belli oldugu yönünde çok sayida basvuru iletilmistir.

TTB'nin sinavlarla ilgili basvuru ve açiklamalari:

Klinik sef, sef yardimciligi ve basasistan kadrolari hakkinda...

Hekim yetistirecek hekimler için esitlik, adalet, hakkaniyet çagrisi...

Klinik sefi, sef yardimcisi ve basasistan sürecinin takipçisiyiz...

Saglik Bakanligi web sayfasinda 6 Temmuz 2010 günü Sinav Yerlestirme Sonuçlari ilan edildi. Sözlü sinavda basarili olan adaylar ile basarisiz adaylarin isimlerine ilanda yer verilmedi, yalnizca TC kimlik numaralari belirtildi. Böylece kazanan kisileri kendileri disinda diger adaylarin ögrenmesi ilk basta mümkün olmadi.Ancak adaylarin kendilerinin basarili sayilmadigi sinavlarda basarili olanlari diger yollarla ögrenmelerinin ardindan gerek odalarimiza gerekse dogrudan Birligimize çok sayida basvuru gelmeye basladi. Bu basvurular; jürilerin büyük oranda daha önce Saglik Bakani tarafindan sinavsiz atanan hekimlerden olusturuldugu, bu nedenle sinavin, kisilerin bilimsel niteliklerine göre degil siyasi saiklere göre sonuçlandirilacagi kaygilarini dogrulamaktadir.

Türk Tabipleri Birligi bu asamada ivedilikle Saglik Bakanligi’ndan sinavlari yapan jüriler ve sinavda basarili ve basarisiz sayilan hekimlerin isimlerinin bildirilmesini ekteki yazi ile istemistir. Gelecek yanit üzerine gerekli girisimleri yapacaktir.

TTB’nin sözlü sinavla ilgili Bakanlik’tan istedigi bilgiler:

Sözlü sinavlar hakkinda...

Sinav sonuçlari hakkinda...

Türk Tabipleri Birligi, kurumsal olarak yapacagi girisimlerin yani sira, tarafli bir jüri ile adil, objektif olmayan bir sinava tabi tutulan bütün hekimlere destek olacaktir. Türk Tabipleri Birligi Hukuk Bürosu hekimlerin bireysel olarak yargi yoluna gitmeleri halinde yararlanabilecekleri bir örnek dava dilekçesini hazirlamistir.

Örnek bireysel dava dilekçesi

Türk Tabipleri Birligi; iyi hekimlik için egitimde siyasi kadrolasmanin felaket oldugunu bilmektedir. Bunun Saglik Bakanligi dahil bütün taraflarca anlasilmasi ve iyi hekimligin kazanmasi için daha etkin mücadele etmeye kararlidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası