Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tam Gün ile gereksiz tetkik sayisi artacak

Tam gün düzenlemesine geçis için geri sayim sürerken TTB Baskani Bilaloglu, sert elestirilerde bulundu. Bilaloglu, "Hekimler gereksiz tetkik yaparak ücret artirma yoluna gidecekler, para getirmeyen isleri daha az yapacaklar. Düzenlemenin amaci sigortacila

Tam gün düzenlemesine geçis için geri sayim sürerken TTB Baskani Bilaloglu, sert elestirilerde bulundu. Bilaloglu, "Hekimler gereksiz tetkik yaparak ücret artirma yoluna gidecekler, para getirmeyen isleri daha az yapacaklar. Düzenlemenin amaci sigortacilara para aktarmak" dedi.

"Tam gün" düzenlemesi için geri sayim basladi. 31 Temmuz'a kadar muayenehane ya da hastane arasinda tercih yapmak zorunda kalacak kamu çalisani hekimler, Anayasa Mahkemesi'nden çikacak karari bekliyor.

Türk Tabipleri Birligi (TTB) Baskani Eris Bilaloglu, "Hekimler yasayla birlikte düsen ücretlerini gereksiz tetkik yaparak artirma yoluna gidecekler. Ayrica daha çok hasta bakmak için kisa süreli ugrastirmayacak hastalarla ilgilenebilirler. Para getirmeyen isleri daha az yapar olacagiz" dedi.

Muayenesi olan hekim sayisinin yalnizca 3 bin oldugunu ancak yasanin 110 bin doktoru kapsadigini anlatan Bilaloglu, "Hekimler yasayla birlikte düsen ücretlerini gereksiz tetkik yaparak artirma yoluna gidecek. Ayrica daha çok hasta bakmak için kisa süreli ugrastirmayacak hastalarla ilgilenebilirler. Yani para getirmeyen isleri daha az yapar olacagiz. Hangi yemini etmis olursaniz olun hekimler de hizmeti abartabilir. Bakan Akdag'in söyledigi gibi 'biçak parasi' kalkacak ama daha büyük ölçekli paralar gündeme gelecek" diye konustu.

BAKANLIK VE GATA'YLA TOPLANTI YAPTIK

14 Temmuz'da Saglik Bakanligi, TTB, YÖK ve GATA'dan yetkililerin konuyla ilgili toplanti yapacaklarini aktaran Bilaloglu, en kisa sürede Anayasa Mahkemesi'nden çikacak karari beklediklerini söyledi. TTB Baskani, "Hekimler tek bir yerde çalisarak daha iyi dinlenerek vatandaslara daha iyi hizmet edeceklerdi. Ancak bu gerekçelere uygun olmayan bir yasa. Hekimler gelirlerini elde edebilmek için performansinin üzerinde çalisacak bu da vatandasin kötü bir hizmet almasi anlamina geliyor" diye konustu.

'KARAR BEKLIYORUZ'

Bilaloglu, tam gün düzenlemesiyle ilgili Anayasa Mahkemesi kararin beklediklerini söyledi.

ZORUNLU SIGORTA UYGULAMASI NASIL OLACAK?

Zorunlu mesleki sorumluluk sigortasini kamu saglik kurum ve kuruluslarinda çalisan tabipler, dis tabipleri ve tipta uzmanlik mevzuatina göre uzman olanlar, tibbi kötü uygulama nedeniyle kendilerinden talep edilebilecek zararlar ile kurumlarinca kendilerine yapilacak rüculara (geri isteme) karsi yaptirmak zorunda. Bu sigorta priminin yarisi kendileri tarafindan, kalan yarisi döner sermayesi bulunan kurumlarda döner sermayeden, döner sermayesi bulunmayanlarda ise kurum bütçelerinden ödenecek.

Yasa kapsaminda olup zorunlu sigorta yaptirmayanlara, mülki idare amirince sigortasi yaptirilmayan her kisi için 5 bin TL dari para cezasi verilecek.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası