Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Havuzu degil denizi tercih edin

Enfeksiyonlardan bu sayede korunun...

Havuzlardan bakteri kapip, enfeksiyonlara yakalananlarin sayisinin bir hayli fazla oldugunu belirten Istanbul Egitim ve Arastirma Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Nafiz Karagözoglu, havuzlarda temizlik kosullarina çok dikkat edilmesi gerektiginin altini bir kez daha çizdi.

Dr. Karagözoglu, havuzlardan en çok bulasan hastaligin mantar oldugunu hatirlatti ve havuzlarin hangi hastaliklar açisindan kaynak olusturdugunu söyle anlatti:

"Kalabalik toplulugun bir arada bulundugu havuzlara vücuttaki floralarin tümü geçer. Havuza giren kisilerin burun florasi, deri üzerindeki bakteriler, genital akintilar, idrar yolu akintilari havuz suyuna karisabiliyor. Bu tip floralar normal özelliklere sahipken, deri üzerindeki mantarlar, çok zararli bazi bakteriler, yarasi olanlarin yara üzerindeki bakterileri havuz suyuna daha kolay bulasabiliyor. Çocuklar ve hassas cilt yapisi olanlara bu tür bakteriler daha çabuk zarar verebiliyor. Ayni zamanda havuzun klor miktarinin da çok önemlidir. Klorun asiri miktarda olmasi durumunda gözde irritasyon yaratarak kizarma, yanma gibi belirtilere yol açabiliyor. Bu nedenle deniz, serinlemek için tercihlerimizin basinda yer almalidir. Bu tür saglik sorunlarina denizde pek rastlanmamaktadir. Çünkü denizin kendi dezenfeksiyon özelligi vardir. Bunun için deniz suyundan enfeksiyon kapmaniz zordur. Eger yine de havuza girmek istiyorsaniz temiz oldugundan emin oldugunuz havuzlari tercih edin, gözlerinizin/kulaklarinizin enfe

ksiyonlara yakalanmamasi için yüzme sirasinda gözlük ve tikaç takin, kontak lens kullaniyorsaniz yüzme sirasinda mutlaka çikarin.

EN SIK MANTAR YAYILIYOR

Havuza girmeden önce dus alinmasi, saça bone takilmasi ve ayaklarin da dezenfektan sudan geçirilmesi gerekiyor. Havuzda en sik yayilan hastaliklardan biri de mantardir. Özellikle ayaklar birçok mantar enfeksiyonu tasimaktadir. Dezenfektan su ayak yüzeyindeki mantarlarin bulasmasini engellemektedir. Ayrica ishal, idrar yolu enfeksiyonu, yara ve genital akintisi olanlar havuza girmeleri önerilmez. Adet döneminde olan bayanlarin da bu dönemde rahim kanallari açik oldugu için havuza ve denize girerlerken daha dikkatli olmalari gerekmektedir.

Havuz sonrasi özellikle bayanlar vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanabilirler. Burada sebep sanilanin aksine, sadece havuzdan mantar bulasmasi degil, havuz suyundaki klorün vagen florasindaki yararli bakterileri öldürmesi sonucu var olan mantar sporlarinin aktif hale gelmesidir. Bayanlarin havuz sonrasi vajinal enfeksiyondan korunmasi için genital bölgenin kuru kalmasi gerekiyor. Bu nedenle islak mayo veya bikini ile kalmamalari, klorlu sudan arinmak için havuz sonrasi dus almalari gerekmektedir. Ayni zamanda hamilelige hazirlanan ve adet düzensizligi olan bayanlarin havuza girmeden önce yumurtlama dönemlerini takip etmeleri önemli bir tedbirdir. Babystart tipi tükürük testleri ile yumurtlama yani adet dönemlerini tespit edebilirler. Bu test , istenildigi zaman ve her yerde kullanilabilme pratigi de saglar. Unutulmamali ki temizlik kurallarina uymayan havuzlar, kirli olarak adlandirilan denizlerden daha tehlikelidir.

ÇOCUKLAR DAHA ÇOK ÖZEN ISTER

Özellikle büyük tatil köylerinin havuzlarinda büyükler kadar çocuklara da dikkat edilmelidir. Böyle yerlerde insanlar özen göstermiyorlar. Çocuk havuzlarinda çocuklarin idrar yapmalari bulasici hastaliklara davetiye çikariyor. Bu konuda anne-babalarin dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle havuz iyi dezenfekte edilmemisse idrardaki hastaliklarin bulasabiliyor. Mesela viral menenjitler havuz suyuyla daha çabuk bulasabiliyor. Temiz olmayan havuzlara kesinlikle girmemek gerekiyor. Belediyenin önerdigi klor miktarlariyla havuzun dezenfekte edildigine dair belge tesis girisinde asili olmalidir. Bu belgeyi yetkiliye sormak havuza giren kisilerin hakkidir.

HAVUZA GIRMEDEN ÖNCE BUNLARI YAPIN

Ilk kural: temizliginden emin olmadiginiz havuza girmeyin.

Mümkünse çocuk ve büyükler için ayri ayri hazirlanmis havuzlari tercih edin.

Kalp ve hipertansiyon hastalari uzun süre güneste kalmayin.

Fazla miktarda yemek sonrasi yüzme özellikle kalp damar hastalari için sakincali.

Havuza girerken kesinlikle dus alin.

Belli antiseptik solüsyonlarla (enfeksiyon önleyici sivilar) ayaklarinizi yikayin. (Ayaktaki cilt ve mantar enfeksiyonlarinin bulasmasini önler.)

Havuz disinda bulunup vakit geçirildiginde sapka ve günes gözlügü sart.

Günes isiginin dik indigi saatlerde "günes çarpmasi tehlikesine karsi" havuza girmeyin.

Göz enfeksiyonlarina karsi, havuzda yüzücü gözlügü ve maskeler kullanin.

Lensle havuza girmeyin.

Hamile bayanlar, havuzlarin çok fazla klorlandigi yogun günlerde havuza girmeyin.

Hepatit A asisi olmayan çocuklarin havuza girmemesini öneriyoruz.

Alerjik astim tanisi olan kapali yüzme havuzlarinda fazla vakit geçirmeyin.

Kulak enfeksiyonlarina karsi, vazelinli veya gliserinle yaglanmis pamuk tikaçlar veya plastik kulak tikaçlari kullanarak kulaklarinizi koruyun.

Nezle, sinüzit ve soguk alginligi gibi durumlarda dalis yapmayin.

HAVUZ SUYUNU YUTMAYIN

Criptosporidyum, kolera, tifo, giardia, E. coli, hepatit A ve E, leptospira denen bir bakteri ile bulasan ve kanama veya sarilikla seyreden 'weil' hastaligi ve Sigella gibi diski yolu ile bulasabilecek atesli ishallere yol açan mikroplar havuz suyunu kaza ile yutma sonucu gelisebilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası