Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


3 bin 500 kisiye 1 aile hekimi düsecek

Ankara, 15 Temmuz’da aile hekimligi sistemine geçiyor. Ankara Il Saglik Müdürü Mustafa Aksoy, aile hekimligi sisteminin daha güçlü bir hekim kadrosunu gerektirdigine dikkat çekerek; “Saglik ocaklarinda 5 bin kisiye 1 hekim düserken, sistem ile 3 bin 500 kisiye bir aile hekimi düsecek.” dedi.

Ankara Il Saglik Müdürü Mustafa Aksoy CIHAN’a yaptigi açiklamada, aile hekimligi uygulamasi ile vatandaslarin ücretsiz danisman hekim kazanmis olacaklarini söyledi. Saglik ocaklarinda 5 bin kisiye 1 hekim düserken; yeni sistemde 3 bin 500 kisiye bir aile hekimi düstügünü belirten Aksoy, “Aile hekimligi daha güçlü bir hekim kadrosu da getiriyor. Sistem, Ankara’da bin 247 hekim ile basliyor.” diye konustu.

Aile hekimlerinin vatandaslari hastalanmadan da takip edecegini aktaran Aksoy, söyle devam etti: “Aile hekimleri, bebeklerimizi, gebelerimizi, asilarimizi takip edecek. Yatalak kisilerin, özürlülerin ve kronik hastaligi olanlarin takiplerini yapacak. Kronik hastaligi olanlarin kullandigi ilaçlarin etkili olup olmadigini takip edecek. Mesela, seker hastasi ya da yüksek tansiyonu olan kisi takip edilmezse, ani görme kaybina ugrayabilir. Bunu aile hekimi ile takip ettirmis olacagiz. Belli bir yastan sonraki vatandaslarimiz da kanser taramalarina yönlendirilecek.”

Sosyal Hizmetler Il Müdürlügü'nün kayitlarina göre, Ankara’da her aile hekimine 2 yatalak hasta düstügünü belirten Aksoy, en az ayda bir kez bu hastalarin evinde ziyaret edilecegini belirtti.

Saglik ocaklarinda vatandas ile hekim arasindaki güvenin birebir saglanamadigini kaydeden Aksoy, “Saglayabildigimiz yerler oldu, saglayamadigimiz yerler oldu. Ama aile hekimliginde bu güveni tamamen saglamis olacagiz. Çünkü vatandas, bu aile hekimine mahkum degil. Eger memnun degilse, kisi baska bir hekime kaydini alabilir.” dedi.

Aile hekimliginde muayene katilim payi olmadigini hatirlatan Aksoy, sistemden yararlanabilmek için gerekli olan tek seyin Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olmak oldugunu söyledi.

AILE HEKIMLERI ESNEK MESAI YAPABILECEK

Aile hekimlerinin, haftada 40 saat mesaisi oldugunu kaydeden Aksoy, bu çerçevede, normal ya da esnek mesai yapilabilecegini aktardi. Aksoy, sunlari dile getirdi:

“Ancak bu keyfi degil. Bölgenin ihtiyaçlarina göre düzenlenecek ve bize onaylatilacak. Aile hekimi herkesin çalistigi saatte mesai yapar, herkesin eve döndügü saatte orada olmazsa hekimden yararlanamayan insanlar olabilir. Biz istiyoruz ki aile hekiminden hizmet almak için vatandasimiz, izin almak zorunda kalmasin. Bunu tesvik ediyoruz. Mahalle muhtarlarimizla özellikle toplantilarda bunu anlatmaya çalisiyoruz; 'aile hekimine kendi bölgenizin saglik ihtiyaçlarina yönelik, mesai kaydirma tekliflerini yapabilirsiniz' diyoruz.”

YILDA EN AZ BIR KEZ AILE HEKIMI ILE GÖRÜSMEYEN KISILER ARASTIRILACAK

Yilda en az bir kez aile hekimi ile görüsmemis kisilerin tespit edilerek, nedenlerin arastirilacagini aktaran Aksoy, “Acaba o bölgede memnun mu degil mi ona bakacagiz. Gerekli görürsek bu vatandasimizin kaydini biz alacagiz.Vatandaslarimiz, aile hekiminden danismanlik hizmeti alsin istiyoruz. Ama vatandasimizi bir sekilde görmemis, ofisine davet etmemis, bu baglantiyi kuramamis aile hekimlerimiz bu hizmeti götürememis anlamina geliyor.” dedi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası