Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kardiyologlardan sigara yasagina destek

Izmir Kahvehaneciler Odasi'nin Danistay'a basvurusu sonrasi sigara yasaginin Anayasa Mahkemesi'nin gündemine tasinmasi Türk Kardiyoloji Dernegi'ni (TKD) harekete geçirdi.

Yasam hakkinin sigara hakkindan önce geldigini ifade eden TKD yöneticileri kararini vermeden önce degerlendirmesi amaciyla Anayasa Mahkemesi'ne bir rapor gönderdi.

Izmir Kahvehaneciler Odasi'nin, '4207 sayili Tütün Ürünlerinin Zararlarinin Önlenmesi ve Kontrol Hakkinda Kanun' hükümlerinin uygulanmasina iliskin Basbakanlik genelgesiyle kahvehanelerde sigara içilmesini yasaklayan bölümün iptali için Danistay'a basvurmus, Danistay da genelgede yer alan 'Özel hukuk kisilerine ait olan lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eglence hizmeti verilen isletmelerde' bölümünün Anayasa'ya aykiri oldugu gerekçesiyle davayi Anayasa Mahkemesi'ne tasimisti.

Davanin Anayasa Mahkemesi'ne tasinmasinin ardindan harekete geçen Türk Kardiyoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Oktay Ergene ve Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Aksoy, mahkeme üyelerine içerisinde bilimsel rapor da bulunan bir dilekçe gönderdi.

Anayasa'nin 17. maddesine göre kisilerin en temel hakkinin yasam hakki oldugu belirtilen TKD Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aksoy, özellikle emekli vatandaslarin vakit geçirebilmek ve sosyallesebilmek amaciyla kahvehanelere gittigine dikkat çekti. Orta yas üzeri emeklilerde kroner kalp hastaligi, kalp yetersizligi, hipertansiyon, inmet, diyabet, astim-bronsit gibi kronik hastaliklarin görülme oraninin sik olduguna dikkat çeken Aksoy, bu kisilerin çevrede içilen sigara dumanindan daha fazla etkileneceklerini ve kalp krizini tetikleyecegi için yasam hakkinin tehlikeye düstügünü belirtti.

Türkiye'dekine benzer uygulamalarin ABD; Kanada ve Bati Avrupa ülkeleri gibi gelismis ülkelerde daha 1970'li yillarda basladigina dikkat çeken Aksoy, "Ülkemizdekine benzer uygulamalara ABD, Kanada ve Bati Avrupa ülkeleri gibi gelismis ülkelerde 1970'li yillarda baslandi. Bu yillarda kalp damar hastaliklari bu ülkelerde yüzde 50'lere ulasmisti, adeta salgin düzeyindeydi. Sigara gibi risk faktörleriyle ciddi mücadele baslatildi. Kapali tüm mekanlarda sigara içimi yasaklandi, sigara tüketiminin azaltilmasi için yogun bir bilinç olusturuldu. Yapilan bu çalismalar sonucunda sigara içiminde ciddi bir düsüs oldu ve kalp damar hastaliklari sikliginda ciddi bir azalma saglandi. Bugün ayni salgin ülkemizde mevcut. Ülkemizde ölümlerin yüzde 55'i kalp damar hastaligindan olmakta. Bu konuda kadinlarda Avrupa'da 1., erkeklerde Dogu Avrupa ülkelerinden sonra 3. siradayiz. Dolayisiyla gelismis ülkelerin bizden 30 yil önce baslatmis oldugu mücadeleyi gecikmeli de olsa baslatmamiz kamu sagligimiz açisindan son derece önemlidir

." seklinde konustu.

"ANAYASA MAHKEMESINE BILIMSEL RAPOR"

Türk Kardiyoloji Dernegi yöneticileri olarak, Anayasa Mahkemesi'nin dogru karari verebilmesi için bilimsel bir rapor da gönderdiklerini belirten Aksoy, dernek olarak hayat hakki açisindan sigara yasaginin kesinlikle mevcut haliyle devamini istediklerini ifade etti.

Kardiyologlar tarafindan Anayasa Mahkemesi'ne gönderilen bilimsel raporda, sigara yasaginda neden geri adim atilmamali, pasif sigara içiciligi, çevresel tütün içimi, pasif içiciligin kalp sagligi açisindan önemi, dünyada sigara yasaginin sonuçlari gibi bir çok baslikta istatistiklerle desteklenen görüslere yer verildi.

Anayasa Mahkemesi üyelerinin degerlendirmesine sunulan rapordan bazi kesitler:

SIGARA YASAGI GEVSETILMEMELI

Bilindigi gibi 4207 sayili Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarinin Önlenmesine Iliskin Yasa'da yapilan degisiklik ile bütün kamu hizmet binalari, her türlü egitim, saglik, üretim, ticaret, sosyal, kültürel ve spor amaçli binalardaki kapali alanlar, taksiler dahil kara, demir, deniz ve hava yolu toplu tasima araçlarinda 19 Mayis 2008'den itibaren sigara içme yasagi uygulamaya konulmustu. Kanunda, 19 Temmuz 2009'dan itibaren lokanta, kahvehane, kafeterya ve birahane gibi yerlerdeki sigara yasaginin baslatilmasi uygun görülmüstü. Kapali alanlarda sigara içme yasagi, kapsaminin genisletilmesiyle birlikte çok daha net sonuçlar vermeye basladi.

Sigara ve Saglik Ulusal Komitesi (SSUK) raporuna göre daha sigara yasaginin birinci yilinda sigara tüketiminin geçen yilin ayni ayina göre yüzde 5,4, bir öncesi aya göre yüzde 15,7 oraninda azalmasi, yapilan uygulamanin ne kadar yerinde oldugunu göstermektedir. Yine resmi rakamlara göre yapilan 50.000'den fazla denetimde yasaga uyumun % 97 dolayinda oldugu bildirilmektedir. Bu oranlar halkimizin sigara yasagi uygulamasini benimsedigini göstermektedir.

NEDEN GERI ADIM ATILMAMALI?

Dünyada kalp damar hastaliklarinin % 20 kadari sigara içimi nedeniyle olusmaktadir. Ne yazik ki toplumun büyük bir kesimi aktif ve pasif sigara içimi ile kalp damar hastaliklari arasindaki bu iliskinin farkinda degildir. Genel olarak toplumun % 4 kadarinin bu iliskinin farkinda oldugu bildirilmektedir.

Ülkemizde uygulanan sigara yasagi bu bilincin artmasini saglamistir. Sigara kullanimi ile ateroskleroz % 50 oraninda artmakta ve koroner arter hastaligi, miyokard infarktüsü ve ani ölüm riskinde yaklasik 2 ile 4 kat artis olmaktadir. Riskteki artisin içicilik süresi ve günlük içilen sigara miktari ile orantili olarak arttigi bildirilmektedir.

Resmi rakamlara göre Türkiye'de sigara kullanimindan kaynaklanan yilda yaklasik 100 bin dolayinda ölüm gerçeklesmektedir. Bunlardan yaklasik 17 bin kadarinin batidaki adiyla "secondhand smoke" yani bizdeki yaygin ifadeyle "pasif içicilik" ile iliskili oldugu bildirilmektedir. Yani pasif içicilige bagli ülkemizde % 15-20 dolayinda ölüm olmaktadir.

Dünya Saglik Örgütü'nün (WHO) 2008 yilinda yayinlanan Global Tütün Epidemisi raporunda Dünya nüfusunun sadece % 5 kadarinin sigara yasagi kanunlariyla korundugu belirtilmekte ve 2030 yilina kadar yilda 8 milyon insanin sigara kullanimindan kaynaklanan hastaliklardan ölecegi bildirilmektedir.

PASIF IÇICILIGIN KALP SAGLIGI AÇISINDAN ÖNEMI

Sigara dumanina maruziyet kardiyovasküler hastaliklarin major risk faktörlerinden biridir. Aktif içicilik kadar pasif sigara içiciliginin de kardiyovasküler hastalik için bagimsiz bir risk faktörü oldugu düsünülmektedir. Pasif içicilerde kronik maruziyette miyokard infarktüsü sikligi artmakta, akut maruziyette ise kardiyak performansta azalma olmakta, ritim bozukluklari artmaktadir. Pasif çevresel içiciligin koroner arter hastaligi ve ölüm riskini % 25-30 dolayinda artirdigi ve aktif sigara içimi ve alkol kullanimindan sonra ölümün 3. en sik önlenebilir nedeni oldugu bildirilmektedir. Pasif içicilige maruz kalan bireylerde aterosklerozun hizlandigi, CRP, homosistein, fibrinojen düzeylerinin yükseldigi ve bu durumun mortalite artisiyla iliskili oldugu bildirilmektedir.

DÜNYADA SIGARA YASAGININ SONUÇLARI

ABD Institute of Medicine 2009 bildirisinde sigara yasaginin oldugu 8 ülkeden 11 çalismanin sonuçlari analiz edildi. Bu bildiride pasif içicilik ile kalp damar hastaliklari arasinda nedensel bir iliski oldugu ve sigara içiminin yasaklanmasiyla yararli etkilerin bir yil gibi kisa bir süre içinde ortaya çiktigi rapor edildi. Bu bildiride is yerleri, restoranlar, barlar ve diger kamusal alanlarda sigara içiminin yasaklanmasinin kalp damar sistemine sigaranin getirdigi riskleri azalmada etkili bir yol oldugu ve sigara yasagi kanunlarinin kalp krizlerini, ölümleri ve ülkelerin saglik harcamalarini azaltmada en ulasilabilir ve en ucuz yöntem oldugu vurgulandi. Bu analizinde; sigara yasagi ile miyokard infarktüsü riskinde % 6 ile 47 arasinda azalma oldugu, bu yararin yasagin uygulamaya girmesinden 1 yil gibi kisa bir süre sonra ortaya çiktigi bildirildi.

2009 ESC kongresinde Izlanda'da yapilan bir çalismada yasak sonrasinda akut koroner sendrom sikliginda % 21 oraninda azalma oldugu bildirildi. Yine 2008 yilinda Circulation'da yayinlanan bir çalismada Italya'da yasagin 2005 yilinda baslamasindan 1 yil sonra akut koroner sendrom sikliginda 35-64 yas arasindaki bireylerde % 11.2, 65-74 yas arasindaki bireylerde % 7.9 azalma görüldügü, sigara içiminde ve sigara satislarinda % 5 dolayinda azalma oldugu bildirildi.

Son günlerde BMJ dergisinin Haziran 2010 sayisinda yayinlanan bir çalismada 2007 yilinda yürürlüge giren sigara yasagindan sonra miyokard infarktüsü nedeniyle hastaneye yatislarda % 2.4 dolayinda bir azalma oldugu bildirildi. Bu düsük oranin zaten yasak öncesinde de Ingiltere'de çalisan nüfusun % 55 kadarinin sigara içilmeyen ortamlarda çalisiyor olmasi, pek çok restoran ve barlarda önceden sigara yasaginin olmasi ile iliskili olabilecegi ileri sürülmüstür.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası