Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli cinsel iliski ömrü uzatiyor

Yarim saatlik seks ömrü uzatiyor, kanser dahil pek çok hastalik için de ilaç yerine geçiyor.

Seksolog ve psikolog olan, "Mutlu Insanlarin Seks Hayati" adli bir kitap da yazan Pascal de Sutter'in bu tezi bilim dünyasi tarafindan da desteklendi. Sekselog Sutter yarim saatlik seksin hafiza, cilt ve zeka üzerinde önemli etkileri oldugunu iddia etti. Sutter, yarim saatlik seks sirasinda 200 ila 300 kalori harcandigini, bellegin güçlendigini, toksinlerin vücuttan atildigini ve cildin parladigini kaydetti. Seksin kan dolasimini hizlandirirken, kalp ve damar sisteminin güçlenmesini sagladigini da vurguladi.

SEVGILININ TERI ILAÇTIR!

Pascal de Sutter'in iddiasina göre; aktif seks hayati olanlar çok daha uzun süre yasiyor. Seks hayati bitenler daha hizli yaslaniyor. Tabiatta da damizlik olarak kullanilan hayvanlarin çok daha uzun süre yasadiklarina dikkat çeken arastirmaci, sevisirken çiftlerin terlerinin birbirine geçtigini, bunun bagisiklik sistemini kuvvetlendirerek hastaliklara karsi asi etkisi gördügünü savundu. Sutter, seks hayati aktif olanlarin prostat ve meme kanserine, hatta nezleye bile yakalanma riskinin düstügünü belirtti.

TEK ESLILIK ESAS

Ancak bu konudaki veriler tek partnerle seksi israrla savunuyor. Çok partnerle seks yapanlarin, vücutlarindaki ter dahil, sivi alisverisi zararli oluyor. Terlerin birbirine karismasi bu durumda toksik etki yapiyor ve ölüm riskini artiriyor. Cinsel hastaliklarin bulasma ihtimali artiyor. Sekse 17-18 yasindan daha erken baslayanlar ise hayatlarina boyunca ciddi saglik sorunlari ile karsilasiyorlar. Bu nedenle erken yasta seks önerilmiyor. Bilim adamlari da bu yorumlari destekliyor ve düzenli seksin ömür uzattigi konusunda birlesiyor.

HEYECANIN FAZLASI ZARAR

Cinsel Saglik Ens. Der. Genel Bask. Dr. Cem Keçe: Seks sirasinda salgilanan mutluluk hormonu kisinin stresini azaltir, kendisini daha iyi hissetmesini saglar, kan dolasimini artirir, kalbi ve bagirsaklari çalistirir. Zihinsel ve fiziksel performans da artar, bir iyilik hali yayilir. Düzenli seks kisinin ömrünü uzatir. Psikolojik olarak da bir kisiye ait olmak, begenilmek, arzu edilmek, karsi cinsin sicakligini hissetmek, bedenini sevdigin biriyle paylasmak, sevdigin kisiyle bir bütün olmak gibi olumlu özellikleri vardir.

ÇOKESLILIK KANSERE DAVETIYE

Prof. Dr. Tuncay Özgünel: Özellikle tekesli seks saglik için çok yararlidir. Ancak çiftlerin mutlu olmasi gerekir. Tekeslilik 60 yasindaki adamla 18 yasindaki birini evlendirmek de degildir. Mutlu olan ve düzenli seks hayati olanlarin yasam kalitesi artar. Stres ve bunalim, seks hayati aktif olan insanlarda çok daha azdir. Çok partnerli kadinlarin kansere yakalanma riski çok fazladir. Özellikle serviks kanseri riskleri artar. Düzenli seks hayati metabolizmanin hizini ve kalori tüketimini artirir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası