Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Taseron genelgesine is dünyasindan tepki

Taseronlarin prim borçlarinin üst isverene ödetilmesine iliskin Sosyal Güvenlik Kurumu genelgesine karsi is dünyasi harekete geçiyor. Is dünyasinin genelgeye karsi adim atmaya hazirlandigi bildiriliyor.

Taseronlarin prim borçlarinin üst isverene ödetilmesine iliskin Sosyal Güvenlik Kurumu genelgesine karsi is dünyasi harekete geçiyor. Is dünyasinin genelgeye karsi adim atmaya hazirlandigi bildiriliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan geçen ay yayimlanan ve taseronlarla ilgili denetimlerin sikilastirilmasi ve bu tür durumlarda asil isverenlere de ceza teblig edilmesini öngören genelge, is dünyasini rahatsiz etti. Genelgeyle taseronlarin sadece prim borçlari degil idari para cezalarinin dahi esas isverenlere ödettirilmesinin önünün açildigi belirtiliyor.


Sosyal Güvenlik Kurumu geçen ay yayimladigi bir genelgeyle taseronlarla ilgili olarak kurum alacaklarinin esas isverenlere de teblig edilmesini istedi. Genelgeye, Yargitay Hukuk Genel Kurulu'nun 1991 tarihli bir karari temel olusturdu. Yargitay Hukuk Genel Kurulu'nun kararinda sadece SSK prim alacaklari degil, idari para cezalarinin da esas isverenden tahsil edilmesinin yolu açiliyordu. Kararda, "Idari para cezalarinin bu kanunun isverene yükledigi ödevlere uyulmamasinin sonucu ve yaptirimi oldugu belirgindir. Bu düzenleme geregince kurumun parasal hak ve alacaklarindan, ihale makamindan is alan asil isverenler de sorumludur" deniliyordu. Yargitay kararina atifta bulunulan genelgeyle, yasal süresi içinde ödenmeyen borçlarla ilgili olarak asil isverene ve alt isverene ayni anda bilgi verilmesi ve icra takip islemlerinin yapilmasi isteniyordu.

Idari para cezalari da kapsamda

Genelgeyi gündemine alan is dünyasi ve uzmanlar ise, alt isverenlere bir baska deyisle taseronlara kesilen idari para cezalarinin esas isverenlerden de tahsil edilmesinin önünün açildigini belirledi. Bu yönüyle düzenlemenin birçok yerde sikinti yaratabilecek nitelikte oldugu kaydediliyor. Alt isverenlere kesilen idari para cezalarinin esas isverenlerden tahsil edilmesinin, daha sonra verilen birçok yargi kararina da ters oldugu vurgulaniyor. Genelgeyle ilgili olarak, is dünyasinin bazi adimlar atacagi belirtiliyor.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası