Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Ailelere ishal uyarisi"

Bolu Il Saglik Müdürü Dursun Koç, özellikle yaz aylarinda artis gösteren ishal ile ilgili olarak açiklamalarda bulundu. Koç, yasli ve bebeklerde ishalin ölüme yol açabilecegine dikkat çekerek, "Havalarin isinmasiyla özellikle su ve besinlerle bulasan hastaliklarin sayilarinda artis meydana geliyor" dedi.

Koç, ishalin dogrudan ölüm nedeni olmamakla birlikte vücutta önemli miktarda su ve elektrolit kaybina yol açtigindan 0-4 yas çocuklarda ve yaslilarda ölümlere neden oldugunu belirterek, "Havalarin isinmasiyla özellikle su ve besinlerle bulasan hastaliklarin sayilarinda da artis olmaktadir. Çagdas saglik düzeyini yakalamaya çalisan ülkemizde, ishale bagli ve ishal sonucu olusan komplikasyonlardan ölümlerin çok daha az olmasi gerekmektedir. Bu nedenle bu konu güncelligini sürekli korumaktadir. Bebeginiz alisilmis sayidan veya günde 3 defadan fazla ve sulu diskilama yapiyorsa bu durum ishal olarak degerlendirilir. Anne sütü ile beslenen bebekler, günde 4-6 kez sulu diski yapabilir, bu ishal degildir. Bebeginizde; bingildak çökmesi, içine çökmüs kuru gözler, az ve koyu sari idrar ya da idrara çikmama, ani kilo kaybi gibi belirtiler varsa hiç zaman kaybetmeden aile hekiminize basvurmalisiniz" diye konustu.

Bebek ishal oldugunda anne sütünün kesilmemesi gerektigini ifade eden Koç, "Ilk 6 ayda bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmeleri ishale bagli bebek ölümlerini büyük oranda engellemektedir. Bebege kaynatilmis ilik su ve sulu gidalar bol bol verilmelidir. Saglik kuruluslarimizdan ücretsiz alabileceginiz hazir ishal tozlarini kullanabilirsiniz. Burada amaç, çocugun ishalle kaybettigi su ve tuz kaybinin önlenmesidir. Unutulmamalidir ki; kisisel hijyen tedbirleri ile ishalden korunmak mümkündür. Yemeklerden önce ve sonra ellerin yikanmasi, sebze ve meyvelerin iyi yikanmasi, klorlanmis ve kaynatilmis su içilmesi, yiyeceklerin kapali ve serin yerlerde saklanmasi, pismis yemeklerin günlük tüketilmesi, biberonlarin kaynatilmasi gibi detaylar önem arz eder" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası