Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cilt kanserine asi tedavisi umudu

Cilt kanseri hastalari için umut olabilecek 'asi tedavisi arastirmasina' dünya genelinde birçok ülkeden toplam 375 hasta katildi.

Ameliyata uygun olmayan cilt kanseri hastalari için baslatilan uluslararasi katilimli klinik arastirmaya Türkiye'de sadece 1 hasta katildi.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tip Fakültesi Cebeci Hastaneleri Tibbi Onkoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Demirkazik, AA muhabirine yaptigi açiklamada, cilt kanserlerinin "malin melanom" ve "melanom disi cilt kanserleri" olmak üzerek iki grupta incelendigini söyledi. Demirkazik, yaygin metastaz yapabilen, ciltteki benlerden kaynaklanan malin melanomun çok tehlikeli oldugunu belirtti.

Melanom veya melanom disi cilt kanserlerinin erken evrelerinde tedavinin cerrahi oldugunu ifade eden Demirkazik, kemoterapi ve benzeri ilaç tedavilerinin ise hastaligin yaygin olmasi veya nüks etmesi durumlarinda söz konusu oldugunu anlatti.

Demirkazik, yurt disinda bu yöntemlerin disinda "asi" tedavisinin en az 20 yildir yapildigini belirti. Tedavinin "hazir asi" veya "kisiye özgü gelistirilen asi" seklinde 2 türlü uygulanabildigini dile getiren Demirkazik, "Asi tedavisi, arastirma amaciyla yapilan bilimsel çalismalardir ve nüks olmus melanom basta olmak üzere bazi kanser türlerinde Türkiye'de de seyrek olarak uygulanabilmektedir" dedi.

Demirkazik, hazir asilarin ticari amaçli üretilmedigi için piyasada bulunmadigini, ancak bilimsel arastirma amaçli olarak hastanelerde hastalarda kullanildigini vurgulayarak, sunlari kaydetti:

"Kisiye özgü üretilen asilar, hastanin kendisinden üretiliyor. Bu asi için, öncelikle tümörün metastaz yaptigi bölgeden biyopsi aliniyor ve hastadan afrez cihazi ile alinan kan örnegi birlikte laboratuvara gönderiliyor. Kanin içerisindeki bagisiklik hücreleri ile tümör hücresi, özel bir ortamda bir araya getirilerek, bagisiklik hücrelerinin tümörü tanimasi saglaniyor. Ardindan tümörü tanimis bagisiklik hücreleri, tümörden arindirilarak hastaya geri veriliyor."

Uygulama ile bagisiklik hücrelerinin, tümörü düsman olarak algilayip, vücudu tümörden temizlemesinin amaçlandigini belirten Demirkazik, "Dünyada yapilan denemelerde, asi uygulamasinin hastanin vücudundaki tümörleri yüzde 20-25 oraninda gerilettigi hatta bazilarinda tamamen kaybettigi belirlendi" dedi.

Demirkazik, su anda Türkiye'de kisiye özgü asi gelistirmeye yönelik klinik bir arastirma olmadigini, ancak cilt kanseri tedavisinde hazir asi uygulamasinin 2009 yilinin Agustos ayi içinde baslatildigini animsatti.

Demirkazik, arastirmanin ciltte nüks olmus melanomlu hastalarda, kemoterapi tedavisi ile hazir asi uygulamasini karsilastiran bir klinik arastirma oldugunu bildirdi.

Projede, ABD ve çok sayida Avrupa ülkesinin yer aldigini anlatan Demirkazik, klinik arastirmalarin Türkiye'de de Izmir, Istanbul, Ankara ve Antalya'da 4 merkezde yapildigini söyledi. Demirkazik, uygulamaya iliskin su bilgileri verdi:

"Hastalara uygulanacak standart tedavi kemoterapidir. Bu arastirmada da kemoterapiyle asi tedavisi karsilastirilacakti. Arastirma kapsaminda, hastalardan birine standart tedavi olan kemoterapi, iki hastaya ise sadece asi uygulanacakti. Hastalar, bu iki tedaviden sadece birini alabilecekti. Hastanin hangi tedaviyi alacagi önceden bilinmeyecekti. Bu, internet araciligiyla hasta kayitlarinin ve bilgilerinin yapildigi uluslararasi telefon baglantisiyla hiç kimsenin müdahalede bulunamadigi sistem sayesinde otomatik belirlenecekti. Kisileri, yurt disindaki çalisma merkezi ayarlayacak ve bize hangi tedavinin kime uygulanacagi bildirilecekti."

Klinik çalismalarin Türkiye'de çok iyi anlasilmadigi için çok az kisinin arastirmalarda yer aldigini belirten Demirkazik, "Bilgilendirme ve bunun su an beklemek disinda hiçbir müdahale yapilamayan hastalarimiz için umut oldugunu belirtmemize ve yazili-görsel basinda duyurdugumuz halde üç merkez hiç hasta alamadi. Sadece biz 1 hasta alabildik. Eger hasta basvurulari olsaydi, her merkez 4-5 hasta alabilirdi. Yani toplam 18 hasta alinmis olsa bunlarin 12 tanesi asi, alti tanesi ise standart kemoterapi tedavisi alacakti. Böyle olunca da Türkiye arastirmanin içinde sonuncu sirada yer aldi. Bu, hem bilim için hem Türkiye için hem de umut içinde bekleyen hastalar için bir kayiptir" dedi.

Demirkazik, bu tür klinik çalismalarin hastalar için de bir firsat ifade ederek, "Bunlar piyasada para ile alinamayacak ilaçlardir. Hasta, tek bir kurus ödemeden böyle bir imkandan yararlanabilmektedir. Çünkü, arastirma ilaçlari henüz dünyada hiç bir ülkede ruhsatli olmadigi için disaridan temin edilemez" dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası