Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


"Dis eti hastaliklari kemik erimesine neden oluyor"

TDB Genel Sekreteri Süha Alpay, dislerde uzun süre kalan çürüklerin, dis eti hastaliklari ve dislerde bakteri plaginin birikmesinin, kemik erimelerine neden olabilecegini söyledi.

Dis ve dis eti sorunlarinin, disteki iltihaplarin tüm vücuda yayilabilecegini belirten Alpay, bunun hamile bayanlar da düsüklere sebep olabilecegine dikkat çekti. -Alpay, çocuklarin üç buçuk yasindan itibaren 6 ayda bir Dis Hekimi kontrolünde olurlarsa yasamlari boyunca daha az sorunlarla kasi karsiya geleceklerini vurguladi.

Türk Dishekimleri Birligi (TDB) Genel Sekreteri Süha Alpay, dislerde uzun süre kalan çürüklerin, dis eti hastaliklari ve dislerde bakteri plaginin birikmesinin, kemik erimelerine neden olabilecegini söyledi. Dis ve dis eti sorunlarinin, disteki iltihaplarin tüm vücuda yayilabilecegini belirten Alpay, bunun hamile bayanlar da düsüklere sebep olabilecegine dikkat çekti.

Türk Dishekimleri Birligi Genel Sekreteri Süha Alpay ANKA'nin sorularini yanitladi. Alpay, sabah ve aksam olmak üzere günde iki kere dis firçalamanin yeterli oldugunu ifade ederek, en önemlisinin aksam firçalamak oldugunu söyledi. Bazi arastirmalarin ise, bir kez firçalamanin bile yeterli oldugunu gösterdigini bildiren Alpay, dis ve dis eti sorunlari olanlarin günde üç kere firçalamasinin yararli olacagini belirtti. Sabah kalkar kalkmaz dis firçalamayi da öneren Alpay, bunun gece boyunca olusan agizdaki asitlerin giderilmesi açisindan yararli olacagina isaret etti.

Yemeklerden hemen sonra disleri firçalamak gerektigini belirten Alpay, dis firçama imkaninin olmadigi sirada, bazi sakizlarin kullanilmasinin yararli olacagini ancak, sorunlu dolgularda ve eklemlere sakincasinin da olabilecegine dikkat çekti. Alpay, agiz sularinin da flor içermesi nedeniyle dis yapisini güçlendirdigini bildirdi.

-ÇOCUKLARIN BESLENMELERINE DIKKAT EDILMELI-

Çocugun dis sagligi açisindan beslenmesinin iki açidan önemli olduguna isaret eden Alpay, "Birincisi, dis yapisini destekleyecek kalsiyum içerigi olup olmamasi, bebeklerin kalsiyum destekli beslenmesi önem tasiyor. Ikincisi ise, beslenme aliskanliklari, sekerli gidalar, asitli içecekler, boyali maddeler dislere yapisiyor, çürügü, asit ve plak olusumunu artiriyor. Çarpik beslenme aliskanliklari disleri olumsuz etkiliyor" diye konustu.

Çocuklarin ileride saglikli dislere kavusmak için, agiz ve dis sagligina, beslenmelerine önem verilmesi gerektigini belirten Alpay, çocuklarin üç buçuk yasindan itibaren 6 ayda bir Dishekimi kontrolünde olurlarsa daha az sorunlarla kasi karsiya geleceklerini, maddi kayibin, en önemlisi moral degerlerinin yüksek olmasi açisindan ve erken dissizlikle karsilasmamalari açisindan önemli oldugunu bildirdi.

-DISLERDE UZUN SÜRE KALAN ENFEKSIYONLAR, VÜCUTTA BASKA BIR SORUNA YOL AÇIYOR-

Yetiskinlerde de beslenme aliskanliklarinin önem tasidigina dikkat çeken Alpay, dis ve dis eti sorunlari, disteki iltihaplarin tüm vücuda yayilabilecegini söyledi. Kalp ve damar hastaliklari, hamile bayanlar da düsüklere sebep olabilecegine isaret eden Alpay, "Dislerde uzun süre kalan enfeksiyonlarin, vücutta baska bir soruna yol açtigi uluslararasi arastirmalarda da yer almaktadir" dedi.

Dislerin düzgün olmasinin ise genetik oldugunu belirten Alpay, "Kisinin çene yapisi dar, dis yapisi büyükse disler çaprasik olur, tam tersinde çene yapisi genis, disler küçükse disler aralikli olur. Bunlar genetik faktörden kaynaklaniyor" dedi. Eski insanlarda, pismemis, sert gida yiyenlerin dis asinmalariyla karsi karsiya geldigini ifade eden Alpay, kent yasaminda yumusak gidalarin tüketiliyor olmasinin ise, dis asinmalarinin eskiye göre fazla olmadigini gösterdigini söyledi.

Alpay, "Dis eti hastaliklari ve dislerde bakteri plaginin birikmesi, kemik erimelerine neden oluyor. Seker hastaligi gibi hormonal sorunlara bagli olarak mide rahatsizliklari, hamilelikte de ayni sorunlar varsa özellikle hamileler dislerine daha iyi bakmali" seklinde konustu.

-STRES'E BAGLI DIS GICIRDATMALARI, DISLERDE KIRILMALARA NEDEN OLUYOR-

Düzenli hekim kontrolüyle yaslilikta dis kaybinin önlenebilecegini belirten, Alpay, günlük bakim ve beslenme aliskanliklarinin dogru sürdürülmesi gerektigini bildirdi.

Dislerin darbe ve çürüge bagli kirilabilecegini ifade eden Alpay, stres sorunlarina bagli dis sikma ve dis gicirdatma aliskanliklarinin dislerde asinma, çatlama ve kirilmalara neden olabilecegini, bunlarin, Dishekimlerinin yaptigi koruyucu plaklarla önlenebilecegini söyledi.

Agiz kokusunun çikamamis 20 yas disinden, bozuk, kirik dolgularin ve çürüklerin neden olabildigini belirten Alpay, mide ve bagirsak rahatsizliklarinda da meydana gelebildigini, agiz kokusunun dilin üst yüzünün firçalanarak önlenebilecegini ifade etti.

Alpay, saglikli disler için günlük bakimin yapilmasini, eger dis eti sorunlarina yatkinsa günlük bakimin artirilmasini, yilda en az bir kere Dishekimine gidilmesini önerdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası