Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Avrupa: Hepatit B, Türkiye'den yayiliyor

Avrupa'da Hepatit vakalari 1995 yilindan bu yana dörtte bir azalirken, AB genelindeki Hepatit vakalarina özellikle Türkiye'den giden göçmenlerin neden oldugu tartismalari Avrupa Parlamentosu'na siçradi.

Avrupa Parlamentosu Üyesi Renate Sommer, AB Komisyonu'nun yanitlamasi istemiyle verdigi soru önergesinde Almanya'daki Hepatit salgininin ülkedeki Türk göçmenlerden kaynaklanip kaynaklanmadigini sordu.

Sommer önergesinde “Tedavisi bulunmayan Hepatit B ciddi karaciger hasarlarina ve kansere yol açabilmektedir. Almanya'da tahminen 500 bin kisi bu hastaliga yakalandigini bilmeden yasamaktadir. Hepatit B Türkiye'de yaygin bir sekilde bulunurken Göçmen Türk kökenli halkin özellikle etkilendigi açiktir. Türkler bana, vakalarin özellikle hastaligin bulasiciligi konusunda bilgilerle ulasmanin çok güç oldugu insanlarin yasadigi Türkiye'nin kirsal bölgelerinde bulundugunu anlatti. Insanlar kirsal alandan göç ederken gizli enfeksiyon kent ve kasabalara, insanlarin yurt disina göçtügü yerlerde de dogal olarak hedef ülkelere giderek artan bir sekilde ulastiriliyor. Bu nedenle Hepatit B'nin yayilmasiyla mücadele Türkiye ve AB'nin ortak çikarinadir” dedi.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde doktorlar ve Türk göçmen geçmisi olan kisilerin isbirligi halinde hastaligin yayilmasini önlemeye yönelik bir proje baslattiklarini kaydeden Sommer, “Doktorlar Türk derneklerini ve kültürel organizasyonlarini ziyaret ediyor ve Hepatit B konusunda Türkçe bilgi veriyor. Bu yolla enfeksiyonun tehlikesini azaltmak için virüs hakkinda bilgi aktariliyor” dedi.

Renate Sommer önergesinde, “Hepatit B'nin AB'ye üye devletlerdeki boyutu hakkinda bir arastirma yapildi mi? Özellikle Türkiye'den göçlerle Hepatit B'nin bulasmasi arasinda bir bag saptandi mi? Komisyon Hepatit B konusunu, Türkiye ile görüsmelerinde daha etkin bir sekilde gündeme getirmeyi düsünüyor mu? Türkiye'ye katilim öncesi yardimlarda Hepatit B arastirmalarinin desteklenmesi olanagi var mi?” gibi sorular yöneltti.

AB Komisyonu'nun Saglik ve Tüketici Politikalarindan Sorumlu Üyesi John Dalli ise önergeye verdigi yanitta, Türkiye'den hiç söz etmedi. Dalli, Hepatit B'nin AB genelindeki teftislerde “bulasici hastalik” olarak kabul edildigini, bu anlamda vakalarin gözetim altinda tutuldugunu bildirdi.

2007'de 27 AB, Avrupa Ekonomik Bölgesi ve Avrupa Serbest Ticaret Birligi Ülkeleri genelinde 6 bin 481 Hepatit B vakasi bildirildigini kaydeden Dalli, su bilgileri verdi:

•Rakamlara göre Hepatit B, 100 bin Avrupali'nin 1.51'inde görülüyor. 1995 yilinda 100 bin Avrupali'nin 6.7'sinde görülüyordu, dört kattan fazla bir düsüs var. Ancak yüzde itibariyla Hepatit B'ye en fazla yakalanan kisiler Avrupa'nin güney bölümlerinde bulunuyor.

•Yüksek yöreselligin bulundugu bölgelerden gelen göçmenler, ülkelerindeki yüksek yayginlik dolayisiyla Hepatit B'den orantisiz biçimde yüksek etkileniyorlar. Dagilim modeli ve risk gruplari AB çapinda büyük ölçüde degisiklik gösteriyor. En fazla etkilenen gruplar özellikle siringayla uyusturucu kullananlar ve HIV virüsü tasiyanlar ile onlarla ayni ortamda yasayan kisiler. Ek olarak AB egilimlerinin yorumu, bazi ülkelerde eksik bildirimler ve teshis edilmemis vakalar, denetim sistemleri arasindaki farklar nedeniyle engellenmektedir.

John Dalli, hepatitlerin yoksulluk baglantili hastaliklar olarak siniflandirildigini belirtirken, “Hepatit B'ye karsi etkili ve uygun fiyatli asilarin bulunmasi, hastaliga yakalananlarin daha iyi klinik sevk ve idaresinde temel arastirmalara ait eksiklikler bulundugu anlamina gelmektedir. Bu amaçla, 7'nci Çerçeve Program (FP7) hastalara daha iyi bir klinik sevk ve idare gelistirilmesini öngörmektedir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası