Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bakan Akdag'dan müjde

Akdag, parasi olana hastanelerde saglanan ayricaliga son vereceklerini açikladi

Saglik Bakanligi Proje Yönetim Destek Birimince düzenlenen Istanbul Acil Hizmetleri Degerlendirme Toplantisi'nda yaptigi konusmada, Tam Gün Yasasi'nin bazi maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne basvuran CHP'ye çatti. Tam Gün Yasasi'nin bazi maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne basvuran Akdag, kasket takmakla hakçilik olmayacagini, siperde durmakla da hizmet verilmeyecegini söyledi.

Pendik Green Park Otel'de Saglik Bakanligi Proje Yönetim Destek Birimince düzenlenen Istanbul Acil Hizmetleri Degerlendirme Toplantisi'ndan basin mensuplarini bilgilendiren ve sorularini yanitlayan Saglik Bakani Recep Akdag, CHP'ye ve sigara yasagini delen Danistay kararina veryansin etti.

Akdag, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu'na atfen yaptigi konusmada, "Kasket takmakla hakçilik olmaz. Yahut siperde ayakta duracagim demekle halka bir hizmet edemezsiniz. Anamuhalefet partisinin sosyal demokratligi da, hakçiligi da adinda kaldiginin göstergesi. Burada aslolan sudur; vatandasa sosyal devlet çerçevesinde ne kadar esitlikli, adaletli hizmet götürüyorsunuz. Istanbul'la Hakkâri'deki vatandasa, helikopter ambulans sistemini ayni anda ulastiriyor musunuz? Ardahan veya Sirnak'ta yaptiginiz hastane ile Çorlu'da yaptiginiz hastanenin modeli ayni mi? Banyosu, tuvaleti olan odalarda mi hastaniz yatiyor? Tüm mesele bu yaklasimdir. Tam gün kanunu, sosyal adaletli, hakça bir kanundur. Devletin üniversite hastanesine gittigimde, neden hoca parasi veriyorum? Burasi devletin üniversitesinin hastanesiyse, halk olarak benim ödedigim vergilerle yapilmissa, donanim benim paramla yapilmissa, maaslar devlet tarafindan ödeniyorsa, üniversite hastanesine gidince randevu almak için neden günlerce bekleyeyim, önemli
bir cihazla ameliyat olmak için aylar sonraya randevu verilsin ve hoca parasi ödeyince de ertesi hafta isim görünsün? Kim vermis bu hakki?" diye sordu.

ÜNIVERSITEDE HOCA PARASI KALKACAK

Tam Gün Yasasi'nin 2011 yili basindan itibaren hayata geçmesi halinde tip fakültelerinde de muayene ve ameliyat için ögretim üyesi farkinin alinmayacagini belirten Akdag, "Ben bu ülkenin onurlu serefli bir vatandasiyim. Bu yasa, cebinde parasi olanlarin üniversite hastanesinden rahatça hizmet aldigi bir zülüm düzenini ortadan kaldiriyor. Onun için hiç kimsenin haddi olmamalidir böyle bir karari Anayasa Mahkemesine götürmek. Anayasa Mahkemesi, 56. madde dogrultusunda karar vereceginden eminim" dedi.

DANISTAYIN SIGARA KARARINI ANAYASA MAHKEMESINE GÖTÜRÜYORUM

Danistay'in kahvehanelerde uygulanan sigara yasagini delen kararini da elestiren Bakan Akdag, "Sigara meselesi akla ziyan meseledir. Danistay'in gerekçeleri, bilimsel, çagdas anlayistan uzaktir. Danistay bu gücü nereden aliyor? Halktan mi aliyor? Türkiye'de yargi hiç kimseye hesap vermeme üzerine kurulmustur. Yarginin da üstünde bir halkin oldugunu unutmamaliyiz. Danistay sigara için '500 yillik kültür' diyor. 500 yil önce sigaranin zarari mi biliniyordu? Ben bunu Anayasa Mahkemesi'ne götürüyorum. Anayasa Mahkemesi, 56. Madde geregi bu yasayi deldirmeyecektir. Sigara içmeyen ya da o kahvehanelerde çalisanlarin baskalarinin sigara dumanini solumama hakki vardir. Yarginin bu davranisini Türk halkina sikayet ediyorum" diye konustu.

SÜKRAN ÖZÇAKMAK

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası