Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizinin ayak seslerini taniyin

Sicak ve nemin baskisi kalp krizine yol açabiliyor.

Yaz geldi, sicaklar bastirdi. Sicak ve nemin arttigi bu günlerde, bazi hastaliklar açisindan tehlike çanlari çaliyor. Yazin tehlike sinyalleri veren hastaliklardan biri de kalp hastaliklari… Yazin sicak ve neme bagli olarak kalp ve dolasim sistemi üzerinde baski artiyor ve dolayisiyla kalp krizinin olusumuna zemin hazirlaniyor. Kalp hastaliklarinin günümüzün en büyük saglik sorunlarinin basinda geldigini söyleyen Uzman Prof. Dr. Sinan Dagdelen, asiri sicaklarin tansiyon düsmelerine, asiri damar kasilmalarina ve kalbe giden kan akimi dengesinin bozulmasina neden oldugunu belirtiyor. Asiri nem ve buharlasma ile birlikte, yeterli sivi da alinmazsa kan koyulasiyor ve pihtilasma egiliminde artma oluyor. Tüm bu mekanizmalar özellikle kalp hastalarinda damar problemini artiran ve krize davetiye çikartan nedenler arasinda yer aliyor. Kalp hastaliklari arasinda en çok korkutan konularin basinda ise kalp krizi geliyor.

Kalp krizi günümüzde hem kadinlari hem de erkekleri ilgilendiren, özellikle de sicaklarin, nemin artmasiyla birlikte edilmesi gereken bir saglik sorunu. Ancak kalp krizinin belirtileri yeterince taninmadigindan, birçok insan hastaneye basvurmakta geç kaliyor.

Prof. Dr. Sinan Dagdelen, kalp krizine erken müdahalenin büyük önem tasidigini belirterek, su bilgileri veriyor:

“Kalp krizi geçiren bir kisinin damarinin ilk 90 dakikada açilmasi idealdir. Ancak kalp krizi basladigi andan itibaren 6 saatten daha fazla süre geçerse müdahale gecikmis demektir. Bu durumda kalp, asiri hasar görebilir. Hiçbir saglik yardimi almayanlarin en az yüzde 30’u hastaneye veya doktoruna ulasamadan hayatini kaybediyor.”

Kalp krizi sonrasi ölüm oranlari; hastanin kalp durumuna, diyabet ve hipertansiyon ve diger hastaliklarinin olup olmadigina, yasina bagli olarak degisiyor. Ancak ortalama ölüm orani ilk 30 günde %16.6 oluyor. Prof. Dr. Sinan Dagdelen, yapilan büyük bir kalp krizi çalismasinda, kalp krizi sonrasi düsük riskli grupta 90 günlük sürede ölüm orani %0,4 iken, yüksek riskli grupta bu oranin %21 olarak bulundugunu belirtiyor.

BU BELIRTILERE DIKKAT!

Prof. Dr. Sinan Dagdelen, bu nedenle kalp krizinin geldigini haber veren su belirtilere dikkat etmek gerektigini belirtiyor:

•Gögüs agriniz oldugunda veya gögüs agrisi olan bir insan gördügünüzde agrinin siddetinin çok önemli olmadigini hatirlamak önemli. Hemen doktora basvurmak gerekiyor.

•Özellikle gögüsteki rahatsizlik ile birlikte bulanti, terleme, cildin soguk olmasi veya soluk renkli olmasi gibi belirtiler varsa, bu rahatsizlik çok ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bir kalp krizi bile olabilir.

•Bu nedenle agri ve eslik eden diger sikayetlerin siddetine bakmadan acilen tibbi yardim alin.

•Hastaya aspirinin dokunup dokunmadigini sorarak, sakincasi yoksa bir aspirin çignetmeniz son derece yararli bir ilk yardim girisimi olabilir.

•Bunun disinda doktora danismadan veya en azindan bir EKG çekilmeden ilk yardim olarak dilalti nitrat (dil alti ilaci) kullanmayin. Bunlar agir tansiyon düsmelerine neden olarak tehlikeli olabilir.

Psikolojik Sikintilar da Gögüs Agrisi Yapiyor

Bu arada her gögüs agrisi da kalp hastaligina bagli olarak ortaya çikmiyor. Gögüs agrisinin birçok nedeni bulunuyor. Bu nedenlerin sadece bazilari kalp ve damar hastaliklarina bagli olarak ortaya çikiyor. Diger gögüs agrisi nedenleri arasinda, psikolojik sorunlar, yemek borusu, mide ve safra kesesi hastaliklari, boyun ve gögüs kemiklerine ait sorunlar, kas hastaliklari, akciger ve gögüs boslugu hastaliklari ile sinir sistemini ilgilendiren hastaliklar geliyor.

Gögüs Agriniz Varsa Zaman Kaybetmeyin!

Orta ve ileri yastaki kisilerde hipertansiyon ve kalp hastaliklarinin görülme sikliginin arttigini belirten Prof. Dr. Sinan Dagdelen, kireçlenme denilen dejeneratif eklem hastaliklarinin veya kronik bronsit gibi akciger hastaliklarinin görülme sikliginda da artis oldugunu söylüyor. Bu durumda gögüs agrisi olanlarin, agrilari oldugunda, hiç zaman kaybetmeden en yakin saglik kurulusuna basvurmalarini öneren Prof. Dr. Dagdelen sunlari söylüyor:

“Agri sirasinda yapilacak olan bir EKG (kalp elektrosu), bazi kan incelemeleri ve bedensel muayene ile acil bir kalp hastaliginin diger nedenlerden ayrilmasi saglanabilir. Eger gögüs agrilari kisa süreli ve doktora gittiginizde ortadan kaybolmussa, yapilan muayene ve EKG de (kalp elektronuzda) herhangi bir bulgu yoksa, kalp hastaliginin olup olmadigini anlamak için bir kardiyoloji uzmani tarafindan muayene gerekebilir. Burada yapilacak olan incelemelerle, agrinin bir kalp hastaligina bagli olup olmadigi anlasilir. Kalp disi gögüs agrilarinin da bir saglik sorununun belirtisi oldugunun unutulmamasi, tani ve tedavilerinin geciktirilmemesi gerekir.”

KALP HASTALARINI ILGILENDIREN 2 SORU

1-Kalp hastalarinin ilaç kullaniminda dikkat edecekleri noktalar nelerdir?

Yaz aylarinin rehavetine kapilip ilaçlarini aksatmalilar. Ancak asiri sicak ve nemli hava sartlari vücut metabolizmasini etkilediginden ilaçlarin etkinliklerinde de farkliliklar olabilir. Özellikle tansiyon düsürücüler, kalp hizini etkileyen ilaçlar, kan sulandiricilar ve idrar söktürücülerin etkilerini gözden geçirmek ve dikkatli olmak gerekiyor. Yapilacak tansiyon, nabiz ve kan tahlili kontrolleri ile ilaçlarin dozlarini tekrardan ayarlamak gerekebilir. Ayni dozda alinan ilaçlar örnegin tansiyonda ve nabizda daha fazla düsmelere neden olabilir.

2- Çay, kahve, asitli içecekler tüketmek ya da baska ne yapilirsa ilacin etkisi azalabilir?

Bu tür içecekler yaz aylarinda daha fazla tüketilebiliyor. Bu asiri alinan yiyecek ve içecekler kalp hizinin artmasina ve hatta çarpinti ataklarina neden olabiliyor. Hele de kalp ve veya tansiyon ilaci alan hastalarin asiri alkol almalari çok sakincali olabilir, hem ani tansiyon düsmeleri yapabilir ve hem de özellikle alindiktan saatler sonra bazi ritim bozukluklarini baslatabilir. Oysa ritim bozukluklari hele de kalp ve tansiyon hastalarinda hiç de istemedigimiz komplikasyonlardir. Asitli içecekler mide ve bogaz hastaliklarini artirabilir. Kalp hastalarinin çok önemli bir kismi zaten kan sulandiricilar kullanmaktadir. Bu ilaçlar ise zaten mide asidini ve tahris olasiligini artirmaktadir. Bu nedenle asiri asitli içecekler sinirli olarak tüketilmelidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası