Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp Sagligi Için Yapilmasi Gerekenler

Türk Kalp Vakfi Yönetim Kurulu Baskani Çetin Yildirimkiran, “kalp hastaligina yakalanmamak için, uyku düzeninin bozulmamasi, stresten uzak durulmasi ve fazla alkol tüketilmemesi gerekir” dedi.

Dünyada yüzde 50 olan kalp hastaligi görülme oraninin, Türkiye’de yüzde 60 oldugu ve kalp hastaliginin Türkiye’de saglik açisindan ciddi bir tehdit olusturdugu belirtildi.

Türk Kalp Vakfi Yönetim Kurulu Baskani Çetin Yildirimkiran, Türkiye’de, kalp rahatsizligindan ölüm oraninin yüzde 43’le bütün hastaliklar içinde ilk sirada yer aldigini ifade etti. Kalp rahatsizliklarinin en önemli belirtisinin, gögüsün orta kisminda baslayan, ezici, sikistirici ve yanma seklindeki bir agri oldugunu söyleyen Yildirimkiran, rahatsizligin, kalpte çarpinti, kalp atimlarinda hizlanma ve düzensizlik seklinde de kendini belli ettigini kaydetti. Hastaligin ilerlemesiyle yeni belirtilerin ortaya çiktigini anlatan Yildirimkiran, “Nefese doymama hali, güçsüzlük, bayginlik hissi, çabuk yorulma, bulanti, titreme, terleme, ayaklarda parmak basmayla çökme yapan yumusak sislikler, bayilma, öksürük, ses kisikligi, dudaklarda ve parmaklarda morarma da ciddi kalp hastaliginin habercileri arasindadir” dedi.

Kalp rahatsizligindan korunmak için alinan gidalara dikkat edilmesi gerektigini vurgulayan Yildirimkiran, özellikle az yagli ve tuzlu besin tüketilmesi, kati yaglar ile yüksek kolesterollu ve fazla lifli gidalardan kaçinilmasi gerektigini ifade etti.

Sigara kullanmanin da kalp rahatsizliginin ana nedenleri arasinda yer aldiginin altini çizen Yildirimkiran, kalp hastaligina yakalanmamak için, uyku düzeninin bozulmamasi, stresten uzak durulmasi ve asiri alkol tüketilmemesi gerektigini ifade etti.

Yildirimkiran, ayrica, vücudu yipratmayacak sekilde egzersiz yapmanin ve sabah yürüyüslerinin de kalp hastaligi riskini en alt seviyelere düsürdügünü sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası