Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Aile hekimlerine katsayi müjdesi, Katsayi Hesaplamasinda Degisiklik

Temmuzda 7 ilde daha baslayacak aile hekimliginde detaylar netlesmeye basliyor.

Saglik Bakanligi, Temmuzda 7 ilde daha baslayacak aile hekimliginde, aile hekimlerinin ücretlendirilmesinde esas alinacak katsayiyi, kaydettikleri hastalarin tasidiklari saglik riskine göre belirleyecek.

Saglik Bakanligi Müstesar Yardimcisi Turan Buzgan, gazetecilere yaptigi açiklamada, aile hekimligi sistemindeki yeni düzenlemelerle ilgili bilgi verdi.

Ilk olarak 2005'te Düzce'de baslayan sistemin, halen 46 ilde 8117 aile hekimi, 2639 aile ve 552 toplum sagligi merkezi ile 28 milyon dolayinda nüfusu kapsadigini anlatan Buzgan, uygulamanin bu ay Ankara, Aksaray, Malatya, Çanakkale, Mersin, Yozgat ve Bingöl'de de baslayacagini bildirdi.

Buzgan, Istanbul'da Ekim sonunda geçilecek sistemin, yil sonuna kadar tüm Türkiye'yi kapsayacagini açikladi.

Yeni düzenlemeler kapsaminda, aile hekimlerinin her ay doldurmak zorunda olduklari 40 dolayindaki formun kaldirildigini belirten Buzgan, Bakanliga bu formlarla iletilen bilgilerin, artik elektronik ortamda Aile Hekimligi Bilgi Sisteminde dogrudan görülebilecegini söyledi.

Aile hekimligi ile ilgili degerlendirmede, vatandas memnuniyeti, temel saglik göstergeleri ve finansal açidan devam edilebilirlik göstergelerinin esas alindigini kaydeden Buzgan, ''Aile hekimligine geçilen illerde vatandas memnuniyeti yüzde 85'ler civarinda. Gebe ve yenidogan takibi, asilama oranlari son derece olumlu. Sistemin 5 yildir devam etmesi de uygulamanin sürdürülebilir oldugunu ortaya koyuyor'' diye konustu.

KATSAYI HESAPLAMASINDA DEGISIKLIK

Buzgan, aile hekimlerinin ücretlendirilmesinde esas alinan katsayiyla ilgili de yeni bir düzenleme yapilacagini bildirdi.

3500 dolayinda hastaya bakan aile hekimlerinin, 4000'in üzerinde hasta kaydetmeleri halinde bunlar için herhangi bir ek ödeme alamadiklarini anlatan Buzgan, sözlerini söyle sürdürdü:

''Aile hekimlerine yapilacak ödemelerde kaydettikleri hastalarin yasli, gebe ya da bebek olmasi dikkate alinmiyordu. Yapilacak düzenlemeyle artik aile hekimlerine uygulanacak katsayi, baktiklari gebe, yasli, 5 yas alti çocuk ve ceza evindeki mahkum sayilari ile orantili olarak artacak. Yani aile hekimlerinin is yükünü artiran isler varsa, katsayi da buna göre belirlenecek. Böylece sistem daha adaletli hale gelecek. Uygulamaya 1 ay içinde geçmeyi planliyoruz.''

''Aile hekimligi uygulamasinin yeni baslayacagi illerde vatandaslarin ne gibi yeniliklerle karsilasacagi'' sorusu üzerine Buzgan, vatandaslarin, bir süre sonra hizmete girecek Saglik Bakanliginin ya da il saglik müdürlügünün internet sayfasi üzerinden kendi aile hekimlerini ögrenebileceklerini söyledi.

Bu kisilerin isterlerse aile hekimlerini degistirebilecegini kaydeden Buzgan, ''Aile hekimliginde getirdigimiz yeni bir uygulama da aile hekimlerinin degistirilebilmesi için daha önce sart kosulan 6 aylik sürenin 3 aya indirilmesi. Ama sisteme ilk kez geçilen illerde, vatandaslar baslangiçta ilan edilen aile hekimlerini degistirmek isterlerse, kaydolmak istedikleri aile hekimine gidip adlarini yazdirabilecekler'' diye konustu.

Aile hekimligine geçilecek illerde sevk zinciri olmayacagini, vatandaslarin isterlerse kurum hekimleri ile 2. ya da 3. basamak saglik merkezine de dogrudan basvurabileceklerini belirten Buzgan, bu sistemde hastalarin gerek muayene gerek tetkiklere hiçbir ücret ödemeyeceklerini söyledi.

Aile hekimlerinin kendi hastalariyla sürekli irtibat halinde olacaklarini ve takiplerini yapacaklarini kaydeden Buzgan, bu hekimlerin isterlerse haftalik 40 saat olan çalisma saatlerini il saglik müdürlügünün onayi ile çalisma yerlerinde görülebilecek bir yere asarak kendilerinin belirleyebilecegini anlatti.

Buzgan, ''Mesela kirsal kesimde halk tarlada çalistigi için gün içinde muayeneye gelemiyor. Buradaki aile hekimi isterse sabah yerine aksam saatlerinde de muayene yapabilecek. Ama 40 saati asan çalisma süresi için ek ödeme yapilmayacak'' dedi.

Kayitli hastalarin saglik bilgilerinin aile hekimligi merkezlerinde tutulacagini, hastalar baska bir yerde bile muayene olsalar bu bilgilerin sisteme islenecegini belirten Buzgan, baska bir sehre ziyarette bulunanlarin da ''misafir hasta'' olarak muayene olabileceklerini söyledi.

''AILE FOTOGRAFLARINDA YER ALACAK''

''Amacimiz aile hekimlerinin aile fotograflarinda yer almasi'' diyen Buzgan, vatandaslarin kolay ulasabilecekleri, ''saglik danismani'' niteligindeki aile hekimlerinin hem koruyucu hem de 1. basamak tedavi hizmeti vereceklerini belirtti.

Aile sagligi merkezlerinde 1. basamak saglik hizmetinin yani sira temel laboratuvar, tibbi tetkik ve görüntüleme hizmetleri de verilecegini kaydeden Buzgan, aile hekimlerinin hastalarini yilda bir kez ziyaret etme zorunlulugu bulundugunu da animsatti.

Aile hekimligi sisteminin saglik bütçesine olumlu yansimalari oldugunu, bu uygulamanin basladigi illerde 2. ve 3. basamak saglik merkezlerine basvurularda azalma saglandigini anlatan Buzgan, ''Aile hekimligi uygulamasinin yerlestigi illerde ileri basamaklardaki yigilmalarin da önüne geçilecek' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası